Quantcast
Channel: Audrius Meška – KINFO | Kino naujienos
Viewing all 141 articles
Browse latest View live

Pokalbis su Algimantu Puipa: „Mažiausias vaidmuo turi turėti charakterį, turi turėti kažkokį įsimintiną koncertinį numerį, jei nori, kad tavo ir aktoriaus tandemas įvyktų“

$
0
0
Režisierius Algimantas Puipa
Fotografė Vilija Buivydė
Režisierius Algimantas Puipa Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Algimantas Puipa
Fotografė Vilija Buivydė

Vienas produktyviausių Lietuvos režisierių, sukūręs dagiau nei dvidešimt filmų, scenaristas bei pedagogas Algimantas Puipa pirmosiomis rudens dienomis pristato savo naująją dramą „Edeno sodas“. Ši juosta – tai utopinė režisieriaus vizija, kurioje ekonominė gerovė į Lietuvą pritraukia imigrantus, o turtingi lietuviai iš viso pasaulio grįžta į tėvynę praleisti gyvenimo saulėlydžio prabangiame pensionate „Edeno sodas“. Po filmo pristatymo spaudos konferencijos su režisieriumi kalbėjome apie jo naująjį filmą, įsimintiną bendradarbiavimą su Juozu Budraičiu bei Lietuvos kiną.

Tradicinis klausimas. Kodėl pasirinkote kalbėti apie tokias temas – mirtis, senatvė – juk jos šiais laikais visiškai nepopuliarios?

Tiesiog atėjo toks laikas, kai žiūri į save veidrodyje ir pradedi galvoti, kas manęs laukia ateityje. Pradedi fantazuoti, kokia ji bus. Netikėtai susipažinau su autore [Janina Survilaitė – A.M.], tiksliau ji mane susirado, paprašė paskaityti jos knygas. Pradėjau fantazuoti, viską perkėliau į ateities Lietuvą ir man pasidarė įdomu šituo tuneliu keliauti.

Galiu pasakyti, kad jūs visiškai teisus. Kai kalbėjomės su užsienio prodiuseriai, jie sakė – senatvė nepopuliari, nesurinksime Europoje finansavimo. Kažkaip nustebome…

Tikriausiai filmas jums išskirtinis ir tuo, kad pirmą kartą keliaujate į ateitį. Šis filmas yra apie ateities Lietuvą. Koks laikotarpis vaizduojamas filme ir kodėl pasirinkote keliauti būtent į tą laiką?

Ilgai svarstėme. Iš pradžių buvo užrašyta konkreti data, konkretūs metais. Vėliau mes to atsisakėme. Tai yra laikas, kai man bus tiek metų, kiek yra mano herojams. Gal tuo metu aš jau kitaip žiūrėsiu į pasaulį, iš kitos vietos. Man pasirodė, kad tokios žaidimo taisyklės leido įsivaizduoti, kaip pakis žmogaus, sulaukusio garbaus amžiaus, santykis su valstybe, su pačiu egzistavimu. Toks neįvardintas laikas, kuris yra, sakykime, dešimt metų į priekį.

Režisierius Algimantas Puipa (centre) Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Algimantas Puipa (centre)
Fotografė Vilija Buivydė

Kaip vyko aktorių atranka?

Tradicinės aktorių atrankos negalėjo būti. Visi filmo aktoriai turi daug patirties, ir pats sau sakiau – man reikalingas šitas arba šitas. Jų nereikėjo bandyti. Galbūt kai kurių aktorių, kurie turi daugiau teatrinės patirties, per repeticijas reikėjo prašyti kalbėti tyliai, labai tyliai, ne paskutinei eilei.

Keista, bet daugybė patyrusių aktorių labai jaudinosi prieš filmavimą. Galbūt tos keturios penkios dienos, skirtos jų vaidmeniui, sukeldavo sentimentų ir moteriškės nusifilmavusios paskutiniame kadre susigraudindavo.

Jūs dažniausiai dirbate su tais pačiais aktoriais, o šį kartą pirmą kartą dirbote su J. Budraičiu. Kaip sekėsi dirbti su juo ir kitais aktoriais?

Buvo sudėtingų momentų. Jis nusifilmavo daugelyje juostų, yra net mano mylimų filmų, kuriuose aš juo žaviuosi kaip aktoriumi. Ir man buvo baisu, kad tas susižavėjimas neišaugtų į negebėjimą formuoti jo personažo – tu daryk, o aš tik fiksuosiu. Bijojau, kad to nenutiktų.

Režisierius Algimantas Puipa Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Algimantas Puipa
Fotografė Vilija Buivydė

O jis atvirkščiai – visada prieidavo ir sakydavo: „Aš labai bijau ko nors nesugadinti. Gal tu nepasirinkai teisingai.“ Aš atsakau: „Juozai, mes abu sėdime išsigandę kaip tas personažas, kuris sakė: „Du išsigandę žmonės viename kambaryje.“

Pusę filmo taip vienas kitą tikrindavome, ar viskas tvarkoje. Matydavau jo akis po dublio – viskas gerai, sakau. Po to pasiūlau drastiškesnį epizodą, jis pradeda abejoti, skambina, sako, gal čia to teksto nereikia, gal čia reikia pateisinti. Toks bendravimas buvo pakankamai kūrybingas ir smagus.

O kitų aktorių prašydavau vienintelio dalyko – tai nesijauskite, lyg būtumėte teatro scenoje. Tai yra visai kas kita. Užmirškite tai, ką žinote, kalbėkite tyliai. Viska kita ėjo sėkmingai. Jie labai tikėjo, tai yra svarbiausia.

Daugelis filme vaidinančių aktorių yra labai charakteringi, ar kurdamas scenarijų jūs derinote jį su tuo aktoriumi, kuris vaidins tą personažą? Netgi tam tikri dalykai yra tarsi biografiniai, pavyzdžiui, su V. Mainelytės personažas.

Yra šiurpių dalykų. Pavyzdžiui, visiškai nieko nežinodamas D. Juronytės personažą aš numarinau ir filmavau jo laidotuves. Patyriau šoką, kai po kelių mėnesių ji iš tikrųjų mirė ir buvo sudeginta.

Daug dalykų parašiau žinodamas vieno ar kito aktoriaus patirtį bei savybes, stengiausi jiems pritaikyti vaidmenis, dialogus, situacijas.

Bandau mokytis iš brolių Coenų, jog pasikvietęs aktorių negali jį nufilmuoti stovintį prie sienos. Mažiausias vaidmuo turi turėti charakterį, turi turėti kažkokį įsimintiną koncertinį numerį, jei nori, kad tavo ir aktoriaus tandemas įvyktų.

Kaip vyko scenarijaus rašymas, ar rašydamas bendradarbiavote su knygų autore Janina Survilaite?

Ji buvo Ciuriche, aš buvau Vilniuje. Pasiūliau jai išplėtoti keletą temų, ji bandė rašyti. Bet galiausiai supratau, kad man užteks to, ką ji parašė savo romanuose. Kartais jai nusiųsdavau vieną ar kitą scenarijaus versiją. Ji labai nustebdavo, kaip keistai vienas dalykas pavirsta į kitą, kaip pasikeičia personažai, kaip į vieną personažą gali sutilpti trijų personažų charakteriai arba dialogai. Jai buvo smalsu, kaip rašančiam žmogui, ką iš jos kūrybos gali padaryti kitas žmogus.

J. Survilaitė, manau, pasitikėjo manimi. Manau, jai pačiai, kad jos kūryba virto kino filmu, yra gražus jos kūrybos įvertinimas. Nemanau, kad ji mane vaikysis gatvėje po filmo peržiūros.

Aktorius Juozas Budraitis ir režisierius Algimantas Puipa Fotografė Vilija Buivydė

Aktorius Juozas Budraitis ir režisierius Algimantas Puipa
Fotografė Vilija Buivydė

Kaip jums atrodo, kada ateina senatvė?

Yra toks tradicinis pasakymas, kad, jeigu nori atrodyti senas, tu ir būsi senas. Žaviuosi Juozu Budraičiu. Jam 75-eri metai, o elgiasi kaip jaunuolis. Savo entuziazmu, ta kasdienine veikla, fotografijų parodomis, egzistavimu visuose srityse, smalsumu man jis yra pavyzdys. Žiūrint į jį nebaisu senti.

Juoko ir rimtumo santykis jūsų filme. Kai kuriose situacijose juoku tarsi bandoma pasislėpti, o kai kada sudėtingos situacijos tampa komiškomis.

Vėlgi tai diktavo literatūra. Žmogus, dirbdamas 20 metų slauge, užfiksavo daug visokių dialogų, paradoksalių situacijų, graudžių istorijų, tėvų ir vaikų santykių, nesusikalbėjimų ir bandymo pasislėpti po vienatve, po vadinamomis „šarmingomis“ frazėmis. Tai būdina pagyvenusiems žmonėms. Kartais jie tampa labai pikti ir pagiežingi ir neapkenčia viso pasaulio. Kiti – labai švelnūs.

Tas „temperatūras“, gal ne visada jiems priimtinas paradoksalias istorijas buvo labai smagu siūlyti aktoriams. Daugelis jų vaidindavo vodeviliniuose, teatriniuose pastatymuose arba psichologinėse dramose. Reikėjo rasti vidurį.

Režisierius Algimantas Puipa (centre) Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Algimantas Puipa (centre)
Fotografė Vilija Buivydė

Vyresniosios kartos režisierių dabar nebėra, vien tik jaunieji. Jie nebekuria kino. Tik jūs vienas. Kodėl taip yra?

Senoji karta, žinoma, jau pasitraukė. Galiu pasakyti, kad yra keistas paradoksas. Kai prasidėjo Nepriklausomybė, nei vienas laisvoje Lietuvoje, išskyrus Vytautą Žalakevičių, kuris padarė vieną filmą, nebedirbo, nors buvo dar pakankamai pajėgūs. Kodėl jie nebedirbo, pats sau negaliu atsakyti. Nei Giedrys, nei Žebriūnas, nei Vabalas – jie nebedarė filmų, nors atėjo laisvė.

Po to nebuvo beveik jokios kartos išskyrus mane ir G. Lukšą (mes po jų ateinanti karta). Taigi abu praktiškai atstovaujame tai kartai ir iš esmės netrukdome dirbti jaunimui. Jeigu sukuriame kas penkerius metus filmą, tai jūs, jaunimas, tuos penkerius metus kovokite vienas su kitu ir rodykite savo meistrystę. Kaip ir neturėtų būti kartų konflikto, bet jis paslapčia egzistuoja. Kartais išgirstu – kada tu pasitrauksi, sako jis mintimis žiūrėdamas į mane. Vienas iš galbūt talentingų, galbūt agresyvių režisierių, kuriam esu tas trukdis parodyti savo galimybes.

O kaip pats vertinate šiuolaikinį lietuvišką kiną, kokie, jūsų manymų, yra talentingiausi kūrėjai?

Pavardės keičiasi. Pavyzdžiui žmogus padaro pirmą filmą, labai sėkmingai debiutuoja, bet iš patirties žinau, kad antras filmas dažniausiai būna nesėkmingas. Ir taip dažnai įvyksta.

Daug dirbu su jaunais studentais režisieriais. Tyliai sau galvoju, kad šitie du eis į kiną, šitie nueis į reklamą, tie dirbs televizijoje. Mano spėlionės dažnai pasitvirtina, nors kartais kas nors mane nustebina.

Režisierius Algimantas Puipa Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Algimantas Puipa
Fotografė Vilija Buivydė

Tie keli filmai, kai žmogus debiutuoja, yra tik atskiri filmai, nėra mokyklos. Ji neegzistuoja. Kaip, sakykime, atsirado rumunų, Irano kino mokykla. Kol kas Lietuvoje nėra mokyklos, kokie buvo poetinė dokumentikos mokykla arba Pabaltijo simbolizmas. Mokyklos aš kol kas nematau, bet matau blyksnius, kurie dar nesusiformavę.

O jūsų pasirinkimas statyti ekranizacijas lemia tai, kad Lietuvoje nėra gerų scenaristų ar kitos priežastys?

Taip. Savo laiku mes nesuformavome dramaturgijos. Sovietų laikais buvo labai daug įdomių rašytojų, kurie bandė rašyti kino dramaturgiją. Jie sukurdavo tikrai įdomių scenarijų, bet jis „nepraeidavo“ Maskvoje. Ir jie nuleisdavo rankas. Sakydavo, kad gaila laiko, geriau romaną rašysiu. Tad nesusiformavo dramaturginė mokykla. Todėl dažnai scenarijus rašo režisieriai.

Imti literatūros ekranizacijos yra patogiau, nes jau viskas suformuota. Kaip pasuksi siužetą, tik tavo talento ir fantazijos reikalas.

Jaunoji karta pabrėžtinai to atsisako, jie kuria savo scenarijus. Prieinama iki tokių paradoksų, kad perkami scenarijai. Mane tai labai stebina.

O kaip išspręsti šią problemą?

Dabar bandoma ją spręsti, tik nežinau, ar tai duos rezultatų. Renkami dramaturgų kursai. Surinktas jau trečias kursas. Bet vėl – pirmiau jie parašo savo pirmuosius romanus ir apsakymus. Ir su kinu nelabai susisieja.

Matyt, rašytojas dramaturgas jaučia didelį diskomfortą bendraudamas su režisieriumi. Nes jis paima scenarijų ir viską perdaro. Tada scenaristas mano, kad veltui dirbo, kad jo nereikia. Vieną istoriją savo atsiminimuose papasakojo G. G. Marquezas – iš mano sukurto scenarijaus liko dvi eilutės, bet filmas buvo geras, tai kam man rašyti, aš geriau romaną parašysiu.

Gal jau esate nusižiūrėjęs kitą ekranizaciją? Kokie ateities planai?

Yra visokių minčių, bet kol kas jos tik formuojasi. Dar tik mėnesį su tuo dirbu, vaikštau į biblioteką, ieškau miesto, paradoksų, apsurdo literatūros. Ne kaimo, ne praeities, bet dabartinių rašytojų. Ir randu labai įdomių autorių.

Akimirkos iš spaudos konferencijos
[See image gallery at kinfo.lt]


Tallinn Black Nights Film Festival puts special focus on the future of film talent by running a new Tridens First Feature Competition and expanding the Works in Progress programme

$
0
0
Tallinn Black Nights
Tallinn Black Nights

Tallinn Black Nights

Returning from summer holidays with a fresh crop of films, Black Nights Film Festival programmers are prepping two international competition programmes in sync with this year’s upgraded industry events. Continuing in the festival’s ambition to discover and showcase films from diverse regions, the main International Competition sets out to offer a meticulously curated programme with a global reach, connecting Eastern Europe with both Americas and Asia.

Coming of age with our 19th edition, the festival is looking to start giving back to the filmmaking community – so we have added the new Tridens First Feature Competition which will present fresh talent from all over the world. The participants of the competition will be specially fostered at the Industry@Tallinn event with mentoring.

The new Sales Agents and Distributors Meeting Point (further details to be announced) will also showcase competition films to help them find partners for sales and distribution.

Also, after a successful first year, Industry@Tallinn will continue the European Genre Forum, a talent lab for genre film directors, producers, SFX, VFX specialists and music writers.

In addition, the festival is expanding the Works in Progress structure, adding a whole new section with about 15 works from around the world to the existing successful showcase run by the Baltic Event co-production market. This ties in with the First Features Competition programme, as the directors and producers of the films there receive preferential treatment in the selection process with their next projects.

Submit your project before 4 October HERE!

Pokalbis su Auste Zdančiūte apie šiuolaikinę dokumentiką, „Youtube“ vaizdelius ir VDFF programos filmus

$
0
0
Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė
Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Su rudenio pradžia prasideda ir naujas didžiųjų kino festivalių maratonas. Vienas pirmųjų – šiandien „Skalvijos“ kino centre startuojantis 12-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF). Startas tikrai bus spalvingas kaip nukritę rudenio lapai. Juk atidarymo filmas – „Iris“. Tai dokumentinė Alberto Maysleso juosta apie spalvingą mados ekspertę Iris Apfel.

Gyvenimo spalvų netrūks ir kituose dokumentiniuose filmuose. Festivalio juostų spalvų paletė plati – nuo Holokausto temos iki filmo apie „The Rolling Stones“ koncertą, nuo kelionių į Rytus iki kelionių į beprotnamį.

Su viena iš VDFF programos sudarytojų Auste Zdančiūte, kuri ne per seniausiai grįžo iš Marselio dokumentinių filmų festivalio, kalbamės apie pasaulyje vyraujančias dokumentinio kino tendencijas, apie mėgėjiškus „dokumentinius“ vaizdelius internete bei šiame festivalyje ir, be abejo, apie šių metų pagrindinius VDFF akcentus.

Ant jūsų festivalio plakato šalia katinukų yra užrašas: „Būna dokumentika, o būna kinas.“ Provokuojate žiūrovus galvoti, kad dokumentika nėra kinas, t. y. meno forma?

Man atrodo, kad mums pavyko su šituo šūkiu pasiekti tai, ko norėjome. Norėjome diskusijų. Tikėjomės, kad šis mūsų sakinys provokuos ir žmones, ir kino bendruomenę.

Šį šūkį sugalvojo mūsų kūrybinė grupė. Jie mus stengėsi įtikinti, bet mes priešinomės. Sakėme, kad dokumentinis kinas ir yra vadinamas dokumentika. Bet iš tikrųjų juk yra dokumentinis kinas, radijo dokumentika, TV dokumentika, yra visokių skirtingų dokumentikų. Šiuo atveju imame platesnį terminą, kad dokumentika yra tam tikra žmonių naudojama argumentacija įvardinti tam, kas yra užfiksuota aplinkui.

Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

O antra sakinio dalimi – „o būna kinas“ – norime paklausti ir savęs, ir visų – kas tuomet yra kinas. Yra daugybė nufilmuotų telefonais vaizdelių, ir kartasi tai būna net įdomiau nei dokumentinis filmas. Kitaip tariant, kodėl jie negali būti vadinami kinu? Arba kodėl jie nėra kinas, jeigu jie yra nufilmuoti? Ir šiuos klausimus mes norėjome panagrinėti. Šiuolaikinėje dokumentikoje, man atrodo, šie klausimai kyla labai dažnai.

O kada dokumentika tampa kinu?

Čia atviras klausimas. Nežinau, vienareikšmiškai negaliu pasakyti. Aš apskritai nemėgstu rėmų ir kažkokių įspaudimų į sąvokas ar apibrėžimus. Šiandien pakankamai viskas „plaukioja“. Neseniai buvau Marselio kino festivalyje. Jame šia tema vyko nemažai diskusijų. Ten šito žodžio „dokumentika“ niekas nebevartoja. Nebesakoma „dokumentinis filmas“ ar „dokumentinis kinas“. Santykis tarp tikrovės ir fikcijos yra labai „išplaukęs“. Dabar sukuriama daug filmų vadinamų mockumentary, kai dokumentika yra suvaidinama. Kaip pastebėjau Marselio festivalyje, kūrėjai daro filmus tokiu principu – jie semiasi įkvėpimo realybėje ir tai „uždokumentuoja“ per savo prizmę.

Minėjai, kad buvai Marselio dokumentinio kino festivalyje. Tai tuomet kokios yra pasaulinės šiuolaikinės dokumentikos tendencijos?

Festivalyje man padarė įspūdį tokie filmai, kurie nebėra vadinami dokumentiniais, bet turi santykį su dokumentiškumu, juose yra dokumentikos „klasikine prasme“. Juose dažnai yra ir suvaidintų elementų, ir įdėtų kronikų. Galėčiau paminėti vieną pavyzdį, tai filmas „Wild Beasts“ (Les Bêtes Sauvages, rež. Éléonore Saintagnan ir Grégoire Motte).

Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Jame kūrėjai pasakoja kelias istorijas apie laukinius gyvūnus, kurie gyvena kultūrinėje aplinkoje. Pavyzdžiui, apie Briuselio centre gyvenančias žaliąsias papūgas, kurios yra tokie paukščiai kaip mūsų šalyje balandžiai. Apie jas buvo viena dalis. Kita dalis buvo apie lapes, kurios gyvena Belgijos Olandijos pasienio ruože.

Pasirodo, seniau, prieš keliasdešimt metų, kai kontrabandininkai vykdavo iš Olandijos į Belgiją pervežti narkotikų, jie pasiimdavo laukinių lapių ir jas veždavosi su savimi automobiliuose. Prieš pasienio ruožą jas išmesdavo. Tuomet pasienyje, kai policija su šunimis tikrindavo automobilius, šunys nebegalėdavo užuosti jokių narkotikų, juos išblaškydavo lapės kvapas. Tada pasieniečiai juos tiesiog praleisdavo.

Tai tikra istorija. Taigi buvo paleista daug lapių. Kino kūrėjai susidomėjo šita istorija ir pradėjo konstruoti savo pasakojimą.

Filme jie naudoja ir interviu su vietiniais gyventojais, ir užfiksuoja paliktus pėdsakus – tai tarsi dokumentika, bet kartu jie sceną su lape inscenizuoja. Ir galiausiai viskas taip persipina, kad nebesupranti, ar čia yra dokumentika, ar ne dokumentika. Šios juostos dokumentika vienareikšmiškai negali pavadinti. Tai yra daug įdomiau, nei šiandien kurti taip, kaip buvo daroma anksčiau. Tad dokumentikos tendencijos, mano manymu, labai įdomios.

VDFF15 Fotografė Kristina Sereikaitė

VDFF15
Fotografė Kristina Sereikaitė

O kaip lietuvių kino dokumentika atrodo tokiame kontekste. Kai papasakojai apie Marselio kino festivalį, pagalvojau, kad lietuvių dokumentika yra ganėtinai standartinė, nors Giedrės Žickytės filmas „Meistras ir Tatjana“ keliauja po pasaulį ir sulaukia pripažinimo.

Pasakojau apie Marselio kino festivalį, kuris laikomas pakankamai avangardiniu. Jie rodo šiek tiek kitokius filmus nei dauguma didžiųjų dokumentikos kino festivalių. Aišku, yra labai daug įvairios dokumentikos. Yra tokių filmų, kuriuos rodo, pavyzdžiui, „Nepatogaus kino“ festivalis, su nepatogiomis temomis, bet yra ir meninė dokumentika. Mūsų festivalis ieško kaip tik tokių filmų. Kartais nedrįstame parodyti dar drąsesnių, nors man atrodo, kad reikia rodyti kuo keistesnius filmus.

Taip, Lietuvos kūrėjai tikrai nemažai keliauja su savo filmais. Geras pavyzdys yra Giedrės Žickytės filmas „Meistras ir Tatjana“, kuris dabar dalyvauja festivaliuose ir laimi prizų. Filmas yra nuoširdus, gražiai nufilmuotas bei suvaldytas.

Aišku, man atrodo, kad gal ir trūksta keistenybių, eksperimentavimo su forma ar idėjomis. Manau, lietuviški filmai yra pakankamai jautrūs, apmąstantys didelius dalykus. Nors nematau kryptingos jaunųjų kūrėjų tendencijos. Manau, lietuvių dokumentika yra saugi.

Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

O ar būtina dokumentiką žiūrėti kino teatre ar eiti į festivalį ir filmus žiūrėti su visais? Juk pasakojama istorija yra svarbiau, dažniausiai nėra efektų, kuriems reikėtų geros garso ir vaizdo technikos.

Man atrodo, kad kiną būtina žiūrėti kino teatre. Juk tai visiškai kita patirtis, jei jį žiūri per kompiuterį. Veikia kiti principai. Pirmiausiai, reikia ateiti į kino teatrą. Ten yra daug žmonių, kurių tu nepažįsti, kurie šalia tavęs žiūrėdami filmą gal verks, pasipiktins ar išeis. Yra ir ši patirtis.

Žiūrint dokumentinį kiną yra lygiai tas pats. Rinkdami festivaliui filmus mes irgi apie tai galvojame. Atsižvelgiame į tam tikrus kino kalbos elementus, kurie padaro tą filmą kinu. Tai yra režisieriaus meistriškumas ir sugebėjimas sukurti istoriją ir pritaikyti visus kino elementus arba juos atmesti.

Pakalbėkime apie jūsų skelbiamus nufilmuotus mėgėjiškus vaizdelius. Kaip kilo mintis juo rodyti ir kodėl jie atsiranda prieš seansus?

Na, mes tiesiog ieškojome vinjetės. Norėjome, kad žiūrovai pamatytų daug skirtingų vaizdelių ir pagalvotų, kodėl mes išsirinkome tik aštuonetą filmų ir tik juos rodome, nors šiandien nufilmuota labai daug panašių vaizdų. Norime parodyti tą kiekį ir skirtingumą.

Ir dar – labai įdomu pamatyti, ką fiksuoja paprasti žmonės, kas juos supa. Galbūt vienas nufilmavo audrą pro langą, o kitas – vakarėlio metu judančią stiklinę. Tai ir yra dokumentika; tai, kas mus supa.

Festivalio metu gal filmuosite ir kelsite vaizdelius į „Youtube`ą“? O gal patys žiūrovai galės filmuoti ir vėliau juos įkelti?

Taip, galvojome, bet ieškome žmogaus, kas norėtų tuo užsiimti. (Juokiasi.) Tikrai buvo kilusi tokis mintis – kad yra žmogus, kuris nesuprasi, ką veikia festivalyje, visur būna ir viską su kamera ar telefonu fiksuoja. Tai šauniai susisietų broliais Mayslesais, kurie tiesiog dalyvauja veiksme ir su savo kamera viską filmuoja. Labai norėčiau, kad festivalyje toks žmogus atsirastų.

Pakalbėkime apie programą. Kokie yra pagrindiniai festivalio filmai ir kaip juos atrinkote?

Visi yra pakankamai pagrindiniai, tų filmų ne tiek jau ir daug turime. Visi jie suskirstyti į programas: pagrindinę, specialią, konkursinę, retrospektyvą ir specialiuosius renginius. Šiemet nemažai yra pirmųjų jaunų režisierių darbų. Yra įdomu pamatyti tendencija, nebūtinai tokias drastiškas kaip Marselio festivalyje.

Atrenkant filmus vienas pagrindinių kriterijų – kad filmas būti naujas, 2014 arba 2015 metų. Pagrindinėje programoje bandome atspindėti bendras tendencijas. Specialiojoje programoje šiemet kalbame apie nacizmą, apie Holokaustą, bet labiau kaip apie reiškinį. Retai kada šnekama iš jame dalyvavusių žmonių perspektyvos, ir paprastai šie filmai sukuriami iš labai didelės laiko perspektyvos. Specialią programą darome tinkamu metu, nes bus Holokausto diena. Darysime ir vardų skaitymus „Skalvijoje“.

Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Dar turime konkursinę programą, kurioje iš kiekvienos Baltijos šalies yra po tris filmus. Šiemet bus brolių Mayslesų retrospektyva bei specialieji renginiai. Juose pristatysime Audronio Liuigos filmą apie Eimuntą Nekrošių ir jauno režisieriaus Miko Žukausko filmą apie Krystiano Lupa Vilniuje statyto spektaklio repeticijas.

Su „Meno aviliu“ organizuojame renginį, kurio metu rodysime „Meno avilio“ archyvuose rastus dar nematytus ir nepanaudotus Roberto Verbos filmo „Šimtamečių godas“ kadrus. Pažiūrėsime ir suskaitmenintą, ir niekur nerodytą bei nematytą filmo gabaliuką.

Dar pakalbėkime apie konkursinę programą – kokie bus lietuviški filmai ir kaip jūs juos atsirenkate?

Lietuvišką programos dalį sudaro keturios juostos: A. Stonio „Avinėlio vartai“, G. Žickytės „Meistras iš Tatjana“, R. Gruodžio „Sėkmės metai“ bei A. Antanavičiaus „Mėgėjai“. Visgi šiemet keturi lietuviški filmai. Šiemet tikrai pažiūrėjome labai daug filmų.

O kriterijai – kad tai būtų naujas filmas. Žiūrime juostas ir galvojame, kaip jos mus veikia. Vėliau bandome atsiriboti nuo savo asmeninių patirčių ir gilinamės į kino kalbos elementus, jo formą, režisieriaus sugebėjimą perteikti tai, ką norėjo pasakyti, jo meistriškumą, originalumą. Ir jeigu šios dvi „nuomonės“ susijungia, tai, vadinasi, verta paimti tą filmą į programą.

VDFF15 Fotografė Kristina Sereikaitė

VDFF15
Fotografė Kristina Sereikaitė

Po filmų yra smagu kalbėtis, nes atvažiuoja daug konkursinė programos svečių. Jiems čia arti, sėda į automobilį ir atvažiuoja. Džiugu, kad mes sugebame suburti į vieną vietą lietuvių, latvių ir estų kiną.

Kodėl šiemet pasirinkote daryti brolių Alberto ir Davido Mayslesų filmų retrospektyvą? Kas jie tokie?

Rengti jų retrospektyvą norėjome jau seniai. Šiemet sugalvojome, kad reikia imti ir parodyti. Neseniai buvo sukurtas paskutinis Alberto Maysleso filmas „Iris“. Taigi yra graži proga prisiminti jį ir jo brolį retrospektyviai. Jie yra svarbūs dokumentinio kino istorijai. Jų vardai „linksniuojami“ kartu su kino judėjimo direct cinema, gimusio Amerikoje, pavadinimu. Šie broliai, galima sakyti, įtvirtino direct cinema elementus, pagrindinius bruožus savo filmuose.

Parodysime septynetą filmų – penkis pilnametražius ir du trumpametražius. Tie penki pilnametražiai filmai yra labai skirtingi, bet kartu ir panašūs. Jie pradėjo kurti filmus 7 dešimtmetyje, kuomet kamera tapo lengva, buvo nesudėtinga prieiti prie žmogaus. Tai ir ryšku jų filmuose. Tuo metu tai buvo labai nauja.

Austė Zdančiūtė Fotografė Kristina Sereikaitė

Austė Zdančiūtė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Pabaigai, pasakyk tris filmus, kurių tu nieku gyvu nepraleistum VDFF metu?

Pirmasis būtų „Gimme Shelter“. Patinka, kad filmas yra apie gražius dalykus su labai smagia muzika, bet kartu, kai broliai Mayslesai nufilmuoja tam tikrus koncerte įvykusius dalykus, grupė susimąsto, kad yra ir kita gyvenimo pusė, kuri yra užfiksuota filme.

Dar nepraleisčiau Claude Lanzmanno devynių su puse valandos trukmės filmo „Šoa“ dėl to, kad daugiau nebus progos jį pažiūrėti. O „Šoa“ žiūrėti per kompiuterį nelabai įmanoma. Dabar yra proga jį pamatyti. Tai svarbus filmas kino istorijai. Ir dar nepraleisčiau atidarymo. Atidarymą sugalvojome smagų. Filmas „Iris“ – šviesus, gražus ir jame daug gėlių. O po atidarymo darysime šventę „Perone“. (Juokiasi.)

12-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis prasideda jau šiandien. Per vienuolika festivalio dienų bus parodyti virš 40 įvairių šalių filmų, vyks diskusijos bei profesiniai seminarai. Visą VDFF15 programą galite rasti festivalio puslapyje www.vdff.lt.

[See image gallery at kinfo.lt]

Atidarytas 12-asis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

$
0
0
kokkinofoto38
VDFF'15 atidarymas Fotografė Kristina Sereikaitė

VDFF’15 atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

Pilnutėlėje „Skalvijos“ kino centro salėje ketvirtadienio (rugsėjo 17 d.) vakarą buvo atidarytas 12-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF).

Festivalio atidarymas prasidėjo padėka rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai bei Kazickų šeimos fondui, kuris yra įsteigęs piniginius prizus konkursinės programos nugalėtojams.

„Šiemet išskirtinai daug gavome pasiūlymų padėti. Net taip atsitiko, kad kai kurios pagalbos ir neprireikė. Buvo labai didelis entuziazmas. Už tai esame labai dėkingi“, – dėkojo festivalio vadovė Vilma Levickaitė.

Viena iš keturių šių metų VDFF programų yra konkursinė. Joje varžysis dvylika dokumentinio kino kūrėjų iš trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Tarptautinė žiuri, kurią sudaro Beatrice Neumann, Gabrielis M. Paletz ir Hanka Kastelicova, rugsėjo 26 d., per festivalio uždarymą, paskelbs tris geriausius.

VDFF'15 atidarymas Fotografė Kristina Sereikaitė

VDFF’15 atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

Šioje programoje dalyvauja keturi lietuviški filmai: A. Stonio „Avinėlio vartai“, G. Žickytės „Meistras iš Tatjana“, R. Gruodžio „Sėkmės metai“ bei A. Antanavičiaus „Mėgėjai“. Spėti nugalėtojus galima ir internetu. Teisingai nugalėtojus įvardinęs žmogus bus apdovanotas kitų metų festivalio akreditacija.

Atidarymo svečiams buvo parodytas gyvenimo stebėjimo meistro, tiesioginio kino atstovo, kino klasiko Alberto Maysleso naujausias, bet, deja, paskutinis filmas „Iris“ (2014).

Kaip teigė Vilma Levickaitė, šis filmas duoda optimistinį toną ir suteikia vilties, kad, jei mes gyvensime aistringai, mylėsime žmones ir tai, ką darome, ko gero, sulauksime šimto metų.

VDFF'15 atidarymas Fotografė Kristina Sereikaitė

VDFF’15 atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

Juosta „Iris“ – tai filmas apie sumanią, spalvingai besirengiančią 93-ejų metų stiliaus ekspertę Iris Apfel. Tačiau šis dokumentinis filmas – ne tik apie madą, tai pasakojimas apie įkvepiantį kūrybingumą, unikalios moters portretas. Jos domėjimasis mada, menu ir žmonėmis yra jos gyvybės šaltinis. Ji mums primena, kad drabužiai ir pats gyvenimas yra ne kas kita kaip eksperimentas. Nepaisant to, kad jos gyvenimas dabar apsuptas prabangos, ji neatmeta jaunystėje, Didžiosios depresijos metu, suvoktų vertybių ir darbo etikos: „Džiaugiuosi galėdama dirbti. Jei jums pasisekė tiek, kad galite dirbti mėgstamą darbą, sulauksite ir viso kito.“

VDFF metu kino mėgėjai turės galimybę pažiūrėti daugiau nei 40 filmų, suskirstytų į keturias programas: pagrindinę, konkursinę, specialiąją programą „Šoa“, brolių Alberto ir Davido Mayslesų filmų retrospektyvą bei specialiuosius seansus. Festivalis vyks rugsėjo 17-27 d. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre. O pirmąjį spalio savaitgalį svečiuosis Klaipėdoje.

Akimirkos iš atidarymo

[See image gallery at kinfo.lt]

VDFF15. Parodyti atrasti dingę filmo „Šimtamečių godos“ kadrai

$
0
0
virselis
Lina Kaminskaitė-Jančorienė Fotografė Monika Daužickaitė

Lina Kaminskaitė-Jančorienė
Fotografė Monika Daužickaitė

Penktadienio, rugsėjo 18 d., vakarą lietuviško kino mėgėjai turėjo išskirtinę progą pažiūrėti neseniai atrastus Roberto Verbos dokumentinio filmo „Šimtamečių godos“ (1969) nepanaudotus kadrus. Juos Centriniame valstybės archyve atrado „Meno avilio“ lietuviško kino tyrinėtojos.

„Robertas Verba yra laikomas vienu svarbiausių lietuviškos dokumentikos kūrėjų, o jo filmas „Šimtamečių godos“ – vienas reikšmingiausių kūrinių lietuvių kino istorijoje. Ši atrasta medžiaga svarbi ne vien tik dėl filmo, bet ir dėl to, kad tai yra pirmas atvejis, kuomet pavyko atrasti filme nepanaudotą medžiagą. Lig tol tokie bandymai atsidurdavo aklavietėje, nes sovietmečiu kurtų filmų medžiaga būdavo arba iš karto po filmavimo sunaikinama, arba dėl tuo metu buvusios sovietinio archyvavimo politikos ar dėl kitų subjektyvių ar objektyvių priežasčių buvo sunaikinta ir neišliko“, – atradimo svarbą įvardino Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Filmo „Šimtamečių godos“ nepanaudota medžiaga „Meno avilio“ archyvas

Filmo „Šimtamečių godos“ nepanaudota medžiaga
„Meno avilio“ archyvas

Unikalų atradimą padarė dvi „Meno avilio“ dokumentinio kino tyrinėtojos: Lina Kaminskaitė-Jančorienė ir Dovilė Grigaliūnaitė. Ši medžiaga buvo pasiklydusi pačiame archyve, ir, kaip teigė viena iš tyrinėtojų, ją jos atrado atskirame archyvo liekanų „folderyje“.

Peržiūrėjusios atrastus kadrus, tyrėjos pastebėjo, kad juos sudaro tris dalys: raudos, kadrai iš filmavimo aikštelės arba neįtrauktų žmonių portretai ir nebyli medžiaga (dalis medžiagos yra tik su garsu arba tik su vaizdu). Iš viso rasta penkių valandų trukmės kino juostų archyvas, svečiams buvo parodyta apie pusantros valandos suskaitmenintos medžiagos.

Renginio metu taip pat buvo pristatyta ir nauja, neseniai išleista „Lietuviško dokumentinio kino antologija“. Leidinyje yra ne tik trylika skaitmenintų ir restauruotų filmų, bet ir Jono Meko bei Šarūno Barto filmai. Taigi žiūrint į visumą galima pamatyti lietuviško dokumentinio kino savitumą, jo pradžią, raidą, tam tikrą tradiciją ir naują jo braižą.

Ištrauka iš nepanaudotų kadrų:

Jau rytoj kinas likęs „už kadro“! Kviečiame į vienintelę filmo „Šimtamečių godos“ nepanaudotos medžiagos peržiūrą Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje:

Posted by Meno Avilys on Thursday, 17 September 2015

„Tai yra „Meno avilio“ ilgametis darbo rezultatas. Jeigu mes anksčiau filmus restauruodavome ir skaitmenindavome, pritaikydami juos peržiūroms šiuolaikiniuose kino teatruose, tai siekdami platesnės lietuviškų dokumentinių filmų paveldo sklaidos, išleidome šį DVD. Dabar filmai yra prieinami ne tik kino teatrų žiūrovams. Į jį įtraukėme mūsų požiūriu svarbiausius ir reikšmingiausius daugialypį lietuvišką dokumentinį kiną reprezentuojančiu kūrinius“, – naują DVD leidinį pristatė „Meno avilio“ vadovė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Prieš atrastos medžiagos peržiūrą buvo parodytas skaitmenintas ir restauruotas Roberto Verbos filmas „Šimtamečių godos“.

Akimirkos iš renginio

[See image gallery at kinfo.lt]

„Kinas po žvaigždėmis“ kvies nešvaistyti trumpų naktų ir žiūrėti gerus filmus

$
0
0
KPŽ'15 atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė
KPŽ'15 atidarymas Fotografė Monika Daužickaitė

KPŽ’15 atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Vėlų ketvirtadienio, birželio 18 d., vakarą ŠMC kiemelyje šeštąjį kartą buvo atidarytas vasaros lauko kino teatras „Kinas po žvaigždėmis“. Tai kino teatro „Pasaka“ iniciatyva organizuojamas vasaros kultūros renginys.

Kaip atidarymo metu teigė organizatorės, tai yra vienintelis lauke veikiantis kino teatras su tokiu dideliu ekranu. „Mes sakome, kad tai pusės krepšinio aikštelės dydžio ekranas. Esame vieninteliai, kurie filmus jums gali pasiūlyti aukščiausios kokybės skaitmeniniu formatu. Galbūt dėl to, o galbūt ir dar dėl kitų dalykų pernai ir laimėjome „KINFO apdovanojimų“ metų kino renginio prizą“, – kalbėjo kino teatro „Pasaka“ direktorė Andrė Balžekienė.

Šių metų šūkis – „Naktis trumpa“. Vos tik spėja sutemti, tuojau pat vėl prašvinta, todėl nakties laiko nereikia švaistyti ir jos metu reikia žiūrėti gerą kiną.

„Šia tema paruošėme visokiausių siurprizų. Nes naktis ne tik trumpa, bet ir kai ji ateina, pamatome tokių dalykų, kurių dieną negalime įžiūrėti. Akivaizdus to įrodymas – šis ekranas, kuriame dieną nieko nesimato, bet vos tik sutemsta prasideda stebuklingos istorijos“, – apie nakties siurprizus kalbėjo KPŽ programos sudarytoja Greta Akcijonaitė.

KPŽ'15 atidarymas Fotografė Monika Daužickaitė

KPŽ’15 atidarymas
Fotografė Monika Daužickaitė

Organizatoriai taip pat parengė ir išskirtinius lauko reklaminius stendus, kuriuose naktį juos nufotografavus galima bus pamatyti kažką įdomaus ir netikėto.

Vakaro svečiams buvo netikėta ir tai, kad atlikti Vytauto Kernagio dainos „Naktelė“, – kuri tapo savotišku šių metų KPŽ himnu, – buvo pakviestas kunigas Algirdas Tiliatas iš Šv. Ignoto bažnyčios, su kurios nariais kino teatras „Pasaka“ gražiai bičiuliaujasi.

Po kunigo atliktos dainos atidarymo svečiai galėjo pažiūrėti italų režisierės Alice Rohrwacher dramą „Stebuklai“. Tai antrasis režisierės filmas, kuris praeitais metais Kanų kino festivalyje laimėjo „Didįjį žiuri prizą“. Kaip teigė Greta Akcijonaitė, šis filmas yra ypatingas tuo, kad tai nėra tipiškas itališkas filmas, tai nėra tipiškas itališkas kraštovaizdis, tai nėra tipinė italų kalba. Šeimos vyras – tėtis – yra vokietis, todėl jam labai sunku kalbėti itališkai, ir dėl to jis dažnai nesusišneka ne tik su šeima, bet ir su kitais aplinkiniais žmonėmis. Režisierė kurdama šį filmą galvojo apie tai, kad Italija tampa turistine šalimi ir mes labai mažai žinome apie jos ūkininkų gyvenimą. Drama nufilmuota režisierės gimtajame miestelyje. Bitės filme tampa tarsi dar vienu personažu, todėl ir „Kinas po žvaigždėmis“ atidaryme buvo galima paskanauti šviežio medaus ir šiltos medaus arbatos.

Daugiau apie šių metų „Kinas po žvaigždėmis“ filmų programas, premjeras ir svečius galite susipažinti paskaitę KINFO parengtą interviu su viena iš KPŽ organizatorių Greta Akcijonaite. Interviu rasite čia. „Kinas po žvaigždėmis“ truks iki rugpjūčio 22 d. Seansų pradžia 22.30 val.

Atidarymo akimirkos
[See image gallery at kinfo.lt]

VDFF’15 uždaryme apdovanoti geriausi dokumentinio kino kūrėjai

$
0
0
Režisierius Audrius Stonys
Fotografė Vilija Buivydė
VDFF'15 uždarymas Fotografė Vilija Buivydė

VDFF’15 uždarymas
Fotografė Vilija Buivydė

Šeštadienio, rugsėjo 26 d., vakarą buvo uždarytas beveik dvi savaites vykęs 12-sis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Vakaro metu buvo apdovanoti ir konkursinės programos nugalėtojai.

Festivalio metu vyko filmų iš Baltijos šalių konkursinė programa. Joje dalyvavo 12-ka dokumentinių juostų iš trijų Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos). Šiemet konkursinėje programoje dalyvavo net penki filmai iš Lietuvos. Visas dokumentines juostas vertino tarptautinė žiūri – tai Beatrice Neumann (konsultacinės pardavimų ir platinimo firmos „BeA Film“, teikiančios paslaugas nepriklausomiems kino kūrėjams, kompanijoms ir institucijoms, vadovė), Gabrielis M. Paletz (baigė Jeilio universitetą, Pietų Kalifornijos universitete įgijo daktaro laipsnį, daugiausia domisi dokumentika, apie ją rašo straipsnius) ir Hanka Kastelicova (vykdančioji dokumentinių filmų prodiuserė televizijos kanale „HBO Europe“).

Trečia vieta už įdomiai atskleistą čiukčių kultūrą atiteko estų režisierių sukurtam filmui „Kelionė pas kirminų maitintoją“ (Rež. Liivo Niglas ir Priit Tender, 2015).

Antroji vieta atiteko lietuvių režisierei Giedrei Žickytei už filmą „Meistras ir Tatjana“.

Režisierė Giedrė Žickytė Fotografė Vilija Buivydė

Režisierė Giedrė Žickytė
Fotografė Vilija Buivydė

„Nėra lengva užduotis papasakoti praeities istoriją, ypač jei ruošiesi ją pasakoti dramatišku ir emocišku būdu. Režisierei pavyko auditorijai papasakoti neįtikėtą meilės istoriją, kuri kartu buvo ir susipažinimas su tikrai talentingu menininku“, – įteikdama apdovanojimą kalbėjo Hanka Kastelicova.

„Ačiū. Labai malonu gauti šį apdovanojimą visai netoli to vietos, kur Vitas Luckus gyveno ir kūrė“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo režisierė Giedrė Žickytė.

„Mus visus pakerėjo visų filmo elementų harmonija ir vizualus pasakojimas, kuriuo pavyko užfiksuoti net ir mažiausią sielos virpesį“, – skelbdama pirmosios vietos nugalėtoją kalbėjo Hanka Kastelicova.

„Prizai yra labai malonus dalykas. Bet turbūt svarbiausia yra ne jie, o tai, kad turime laiką ir vietą, kurioje galime dalintis savo istorijomis, vaizdais, džiaugsmais. Man atrodo, kad tai yra labai svarbu“ – atsiimdamas pirmosios vietos apdovanojimą už filmą „Avinėlio vartai“ dėkojo Audrius Stonys.

Režisierius Audrius Stonys Fotografė Vilija Buivydė

Režisierius Audrius Stonys
Fotografė Vilija Buivydė

Po apdovanojimų ceremonijos įvyko Artūro Jevdokimovo filmo „Suokalbis“ premjera.

„Kadangi filmas sukurtas po 20-ies metų, tai noriu jums palinkėti smagaus jausmo žiūrint tuos veidus, kokie mes buvome 1995 ir 1996 metais. Buvo įrašyta nemažai filmo garso, bet per Vingio kino teatro atidarymą jas pavogė iš mano mašinos. Tad filmas didžiąja dalimi sukurtas iš garso, iš sukurto garso“ – savo naująjį filmą pristatė režisierius Artūras Jevdokimovas.

Filmas „Suokalbis“ – 1995–1996 metais kultinės Vilniaus kavinės „Suokalbis“ spindesys jau blanko, tačiau joje vis dar rinkdavosi menininkai – skirtingo amžiaus, pripažinti ir nežinomi, studentai ir, žinoma, eiliniai užklydėliai. Nuorūkos virto per peleninių kraštus, padavėjai nespėdavo keisti butelių, audringos diskusijos ir šokiai kartais trukdavo iki paryčių. XXI a. suklestėjo klubų kultūra, „Suokalbio“ ir panašių kavinių bendruomeniškumas išnyko alkoholio garuose ir tabako dūmuose.

Nors festivalis oficialiai uždarytas, tačiau atrinkus filmus bus galima dar pažiūrėti iki spalio 2-4 d. Klaipėdos kultūros fabrike.

VDFF’15 uždarymo akimirkos
[See image gallery at kinfo.lt]

Kauno kino festivalį atidarė naujas J. Ohmano filmas „Žalieji muškietininkai“

$
0
0
Kauno kino festivalio atidarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė
Kauno kino festivalio atidarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Kauno kino festivalio atidarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Trečiadienio, rugsėjo 30 d., vakarą „Romuvos“ kino teatre Kaune buvo atidarytas 9-asis Tarptautinis Kauno kino festivalis (TKKF).

Šių metų festivalyje, kuris truks beveik dvi savaites, bus pristatoma festivalio retrospektyvinė programa. Jos metu bus rodomi geriausi kritikų ir žiūrovų įvertinti filmai. Ši programa prasiplės ir paskaitomis. Juostas pristatys žymūs kultūros ir visuomenės veikėjai: Mantas Kvedaravičius, Natalija Arlauskaitė, prof. Leonidas Donskis, prof. Gintautas Mažeikis ir kiti.

Renginio svečiai galėjo išvysti dar didžiuosiuose Lietuvos kino ekranuose nerodytą naują Jono Ohmano filmą „Žalieji muškietininkai“. Kaip teigė filmo režisierius, ši juosta jau buvo parodyta JAV, Švedijoje bei Ukrainoje ir sulaikė palankaus dėmesio. Atidarymo filmas apie pasirinktas neatsitikinai, nes judėjimas „Atgaja“ ir buvo įkurtas ir daugiausiai veikė Kaune.

„Žalieji muškietininkai“ – tai epinis pasakojimas apie bene ryškiausią Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laikų ekologinį ir etnologinį judėjimą „Atgaja“, įkurtą 1987-ais metais. Savo radikaliais ir kūrybiškais protestais prieš tuometinę santvarką šis sąjūdis svariai prisidėjo prie valstybės nepriklausomybės atgavimo. Filme atskleidžiama jaudinanti „Atgajos“ lyderio Sauliaus Griciaus istorija.

Po filmo atidarymo svečiai turėjo galimybę pabendrauti su režisieriumi Jonu Ohmanu, filmo idėjos autore Giedrė Aleksandravičiūtė bei filosofė Jurga Jonutytė.

Kūrėjai teigė, kad filmo kūrimas užtruko net penkerius metus ir buvo išties nelengvas ne vien tik dėl finansavimo trūkumo, bet ir dėl didelės medžiagos apimties.

„Iš pradžių filmo idėjos buvo kiek kitokios. Pradžioje galvojome, kad darysime muzikinį filmą, nes tais laikais klausydavome labai daug muzikos. Po to Vytenis Almanaitis pasiūlė daryti filmą su vandeniu, o galutinį filmo variantą pasiūlė Jonas“, – filmo kūrimo pradžią prisiminė jo idėjos autorė Giedrė Aleksandravičiūtė.

Kauno kino festivalio atidarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Kauno kino festivalio atidarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Dokumentinėje juostoje galime išvysti daugybę etnologiniame judėjime dalyvavusių žmonių pasakojimų, prisiminimų bei išskirtinių to laikotarpio archyvinių kadrų.

„Drįsčiau manyti, kad tai filmas ta tema, kuri laikui bėgant augs ir įgaus tam tikrą skonį. Dvidešimt su viršum metų visgi nėra daug. Galime teigti, kad tai, kas vyksta šiandien, yra iš tų laikų, ir tie laikai dar ne visai baigėsi, ta kova tebevyksta, kitaip, kitur. Ir dar porą dešimtmečių į priekį šis filmas nepraras vertės dėl jame esančių kadrų, gyvasties, dėl vieno svaraus Europos istorijos pokyčio parodymo“, – filmo svarbą įvardino jo režisierius Jonas Ohmanas.

Akimirkos iš atidarymo

[See image gallery at kinfo.lt]

Pokalbis su Rimante Daugėlaite ir Marija Razgute: „Lietuvoje esame vienintelis tikras trumpametražių filmų festivalis“

$
0
0
Marija Razgutė ir Rimantė Daugėlaitė 
Fotografė Laura Urbonavičiūtė
Marija Razgutė ir Rimantė Daugėlaitė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Marija Razgutė ir Rimantė Daugėlaitė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Pakeitęs pavadinimą, bet vis vien trumpas, kaip ir rodomi filmai, „Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“ šiemet švenčia gražų dešimties metų jubiliejų. Kaip ir kasmet, filmų bus gausu: dešimt konkursinių programų – aštuonios tarptautinės ir dvi nacionalinės; trys specialiosios programos: vaikams, avangardinio kino mylėtojams bei speciali programa Vilniui. Trumpųjų filmų mylėtojų laukia ne tik gerų juostų peržiūros, bet ir ekskursijos po Vilnių, industrijos dienos bei 6-ias valandas truksianti „Kino naktis“. Apie festivalio pradžią, augimą ir dabartį kalbamės su jo organizatorėmis, filmų prodiuserėmis Rimante Daugėlaite-Cegelskiene ir Marija Razgute.

Festivalis švenčia dešimtmetį, tad norėčiau, kad nusikeltumėte į tuos „gūdžius“ 2005 metus ir prisimintumėte, kokia buvo pradžia ir kaip atrodė festivalis?

Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė: Prisiminti pirmųjų metų negalėtume, nes „įšokome“ į festivalį ne nuo jo pradžios. Jame pradėjau dirbti, kai jam buvo penkeri metai. Marija prisijungė po metų. Pats festivalis gimė „Skalvijos“ kino centre, jo sumanytoja buvo Greta Akcionaitė. Pačioje pradžioje, kiek mes žinome, buvo Europos studentų trumpametražių filmų festivalis. Palaipsniui jis išaugo iki to, ką mes turime šiandien, tai „Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio“.

Nuo pat pradžios buvo sumanyta, kad bus rengiamos konkursinės programos, ir kad festivalio metu bus išrenkami trys geriausi trumpi filmai. Šie sumanymai išliko iki dabar. Lietuvoje esame vienintelis tikras trumpametražių filmų festivalis, kuris rengia konkursines programas ir apdovanoja pačius geriausius konkursinės programos filmus.

Marija Razgutė: Tuo metu, kai prisijungėme, festivalio programos atrankai gaudavome 30 kartų mažiau filmų, nei gauname dabar. Jeigu filmų būdavo 100-as ar 200-ai, iš kurių atrinkdavome, tai dabar jų yra 2000-iai ar 3000-iai. Nežinau, kiek festivalių gali pasigirti tokiu augimu, bet šio festivalio augimas labai ryškus.

Rimantė Daugėlaitė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Rimantė Daugėlaitė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Vienas iš didžiausių pasikeitimų buvo, kad programa išsiplėtė, ar dar būta kažkokių pasikeitimų?

R. D.-C.: Per tuo metus programų skaičius nesikeitė. Visada būdavo apie dešimt konkursinių programų. Turbūt tas filmų skaičius ar kūrėjų skaičius, kurie nori patekti į mūsų festivalį, ženkliai išaugo. Šiemet gavome virš 3000 paraiškų. Manau, kad Lietuvoje vykstančiam festivaliui, tai yra tikrai daug.

M. R.: Galiausiai į festivalį patenka apie penkiasdešimt filmų. Tad konkurso lygis yra labai aukštas. O dėl programų pasikeitimo, tai festivalis kasmet vis ieško kažko naujo. Be konkursinės programos dar yra ir specialiosios programos: vis bandome, vis eksperimentuojame. Bandome atkreipti dėmesį į tam tikrą kūrėją, daryti retrospektyvas, daryti naujausių lietuviškų filmų peržiūras. Šiemet pirmą kartą darome Nacionalinę konkursinę programą, pirmą kartą darome ir programą vaikams.

R. D.-C.:Pastabesnis žiūrovas pastebės, kad festivalio pavadinime atsisakėme „Vilniaus kino šortų“, kuris mums buvo tarsi šleifas to mėgėjiško, studentiško kino bei truputėlį tapome solidesni. Dabar esame ir būsime tik „Tarptautiniu Vilniaus trumpųjų filmų festivaliu“. Gal čia ir smulkmena, bet mums tai yra svarbu.

Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

O kaip jūs atsirenkate filmus programoms – jūs pačios, ar yra žmonės, kurie atrenka filmus?

R. D.-C.:Turime tris programų sudarytojus, kurie važiuoja į didžiausius trumpametražių filmų festivalius, kaip į Clermont-Ferrand, ir jų metu dalį programos filmų atsirenka, o kita dalis atrenkama iš paraiškų. Taigi yra du būdai. Kaip jau minėjau, šiemet gavome daugiau nei 3000 paraiškų, o Nacionalinei programai buvo pateikta virš dvidešimt paraiškų.

Pasaulyje yra labai daug trumpųjų filmų festivalių, tai mane kiek nustebino, ir didžioji dauguma yra dar labai jauni. Kaip manote, kodėl jų yra tiek daug: tiek daug sukuriama filmų, ar tai yra vienintelis būdas parodyti trumpuosius filmus?

R. D.-C.:Taip, tai yra vienas iš pagrindinių būdų parodyti trumpus filmus. Bet, jeigu žiūrėtume į didžiąsias šalis, – Prancūziją ar Vokietiją, – jose per metus tų filmų sukuriama tūkstančiai. Todėl jų šalyse susiklosčiusi tokia tradicija, kad net ir mažesnis miestelis turi po trumpametražių filmų festivalį. Tai gal dėl to ir atrodo, kad jų yra labai daug ir kad jie tokie jauni.

„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“ Fotografė Laura Urbonavičiūtė

„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

M. R.: Pažiūrėkime į tuos svarbiausius festivalius, jie tikrai didžiuojasi ir savo amžiumi. Pavyzdžiui, Clermont-Ferrand festivalis bus 37-as, Tampere – jau 44-as, o Operhausene – gal jau šešiasdešimt kažkelintas. Jeigu kalbėtume apie didžiausius festivalius, tai jie tikrai yra ne dešimties, ne penkiolikos metų, o gerokai senesni.

R. D.-C.:Lietuvoje situacija tokia, kad nei televizijos, nei kino teatrai jų neplatina ir nerodo. Tad festivalis lieka vienintele vieša erdve, kur galima parodyti tai, kas sukuriama tiek pasauliniu, tiek nacionaliniu mastu. Kitose šalyse, manau, yra tas pats, televizijos rodo tik nedidelį procentą tų filmų.

M. R.: Pritariu Rimantei, festivalių skaičius priklauso nuo sukuriamų filmų skaičiaus. Jeigu Prancūzijoje sukuriama apie 2000-iai trumpametražių filmų per metus, vaidybinių, tarkime, apie 200-250, tai atitinkamai daugiau yra ir festivalių.

Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

O kaip atrodo lietuviai pasauliniame kontekste? Juk paskutiniu metu lietuviai nemažai sukuria trumpametražių filmų, jeigu turėtume galvoje lietuviškus kino gamybos mastus.

R. D.-C.:Manau, kad visai neblogai. Gal net, sakyčiau, galime konkuruoti ir lygiuotis beveik lygiomis teisėmis. Tie lietuviški filmai, kuriuos šiemet pristatome savo festivalyje, manau, yra ne ką prastesni už Tarptautinėje konkursinėje programoje esančius darbus.

Paskutinius metus mūsų agentūra daro trumpojo kino sklaidą, rengiame Nacionalinį stendą Clermont-Ferrand festivalyje. Tad pastebime, kad susidomėjimas auga. Tai rodo, kad jie gali lygiomis teisėmis konkuruoti su kitų šalių filmais.

O lietuviai ar mėgsta trumpametražį kiną, sulaukiate per festivalius daug žiūrovų?

R. D.-C.:Žiūrovų skaičius per pastaruosius metus ženkliai neauga, bet po truputį didėja. Galvoju, kad lietuviams patinka trumpametražis kinas.

„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“ Fotografė Laura Urbonavičiūtė

„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

M. R.: O aš manau, kad jie tiesiog turi per mažai galimybių jį pažiūrėti, kad trumpametražis kinas taptų populiarus. Yra mūsų festivalis, kuris vyksta kartą per metus, yra „Sidabrinių gervių naktys“, ir dar pavasarį vyksta mūsų rengiamas projektas „LT trumpai“, kuomet vyksta lietuviškų trumpametražių filmų sklaida Lietuvoje; dar „Kino pavasaris“ ir „Scanorama“ turi tarptautines ir nacionalines programas – viskas, yra tik kelios progos per metus, kuomet galima juos pažiūrėti.

Bet kad juos būtų galima pažiūrėti repertuare ar per televiziją, tai tokių galimybių arba nėra, arba jos lamai mažos. Turbūt todėl taip sunku išugdyti ir meilę trumpametražiui kinui, kai jis yra gana sunkiai prieinamas.

R. D.-C.: Bet situacija gerėja. Manau, kad pastaraisiais metais lietuviškas trumpametražis kinas populiarėja ir žmonės pradeda jį pažinti, jis rodomas nebe tik Vilniuje.

Šiemet vyks ir „Baltic Pitching Forum“, ar daug bus dalyvių, iš kokių šalių jie atvyks?

R. D.-C.: Mes pitchintojus atrenkame tik iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Taip sumanyta, kad dalyvauti gali tik šių trijų šalių trumpametražio kino kūrėjai. Iš kiekvienos šalies turėsime po tris, iš viso – devynis pristatomus projektus.

Rimantė Daugėlaitė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Rimantė Daugėlaitė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Pirmą kartą šiemet skelbėme, kad paraiškas gali teikti ir animaciniai trumpametražiai projektai. Tad šiemet dalyvaus vienas animacinis ir aštuoni vaidybiniai projektai. Kaip visada, viskas vyks dvi dienas. Pirma diena bus skirta mokymams, kaip sėkmingai pristatyti projektą, kūno kalbos elementai ir kita, o antra diena – praktiniam projektų pristatymui.

Bus tarptautinė septynių narių komisija, kurie vertins ir komentuos projektus, po to pristatytojai turės laiko su kiekvienu komisijos nariu individualiai aptarti savo projektus, gauti rekomendacijas ir pastabas.

Kuo ypatingi D. Narkevičius ir J. Smithas, kad jūs šiemet rengiate jų retrospektyvines programas? Ir kokie bus filmų pristatymai?

R. D.-C.: Jų filmus rodysime dar neatrastoje erdvėje arba, sakykime, atgaivinsime erdvę, kuri yra Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre ant Tauro kalno. Jame yra įspūdinga sena kino salė, su ant didžiulių sienų išpieštais nuostabiais piešiniais. Taigi ši salė bus atgaivinta festivalio metu ir joje rodysime būtent tik šią specialiąją D. Narkevičiau ir J. Smitho filmų programą. Filmų programos pristatymuose bus ir patys kūrėjai, pristatymus moderuos Dovilė Trumpytė.

O programa gimė gana natūraliai, vis pakalbėdavome, kad D. Narkevičius yra žinomas užsienyje, o mes kažkodėl nerodome jo filmų. Tad nusprendėme rodyti jo vardinę programą, nors ir ne retrospektyvą. Jis pats ir pasiūlė kartu rodyti jo kolegos J. Smitho, garsaus avangardisto, eksperimentinio kino kūrėjo, programą.

(Iš dešinės) Dovilė Grigaliūnaitė, Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

(Iš dešinės) Dovilė Grigaliūnaitė, Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

M. R.: Man atrodo, kad dar labai svarbu paminėti, jog D. Narkevičiaus specialiosios programos buvo rodomos Roterdame, Operhausene, o Lietuvoje, – kad būtų surengta jo kūrybos apžvalga, – ne, arba ji buvo labai seniai. Taigi pagalvojome, kad užaugo nauja kūrėjų ir žiūrovų karta, kuri neturi galimybės vienoje vietoje pamatyti D. Narkevičiaus filmų.

Jei dar kalbėtume apie programa, tai šiemet festivalis išeina į gatves, vyks dvi ekskursijos „Vilnius kine“. Ko gali tikėtis jos dalyviai ir šios „Vilnius kine“ programos žiūrovai?

R. D.-C.:Manau, apie ekskursiją daugiau galėtų pasakoti Dovilė, festivalio komunikacijos koordinatorė. Čia buvo jos sumanymas, kad rodytume ne tik filmus. (Šypsosi.)

Dovilė Grigaliūnaitė: Ekskursijas ves Darius Pocevičius iš LUNI (Laisvojo universiteto). Ši programa suskirstyta į du seansus, todėl bus ir dvi ekskursijos: viena atves iki „Skalvijos“ kino teatro, ji vyks spalio 7 d., o antra ekskursija, kuris vyks spalio 10 d., atves iki „Ozo“ kino salės (ne „Ozo“ kino teatro). Valandą prieš kino seansą bus vaikščiojama po Vilnių, po tas vietas, kurios susijusios su programa, kur buvo filmuojami tos programos filmai.

Pirma ekskursija prasidės nuo Seimo, o antroji ekskursija prasidės nuo Vilniaus savivaldybės aikštės. Norime parodyti vietas, į kuriais šiaip nėra užsukama ir praplėsti programos filmų kontekstą.

Dovilė Grigaliūnaitė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Dovilė Grigaliūnaitė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Programą sudaro skirtingu laikotarpiu kurti filmai. Rodysime tas juostas, kurių daug kas dar nėra žiūrėjęs, nes jas ganėtinai sunku pamatyti, pavyzdžiui, Kristijono Vildžiūno filmą „Devynių vartų mietsas“ apie Lukiškių kalėjimą, „Gariūnų vyrai“, „Dešimt priežasčių“, „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“ ir kitus.

R. D.-C.: Labai džiaugiamės šia programa. Ją rengiant daug prisidėjo ir mūsų koordinatorė Liuda Diržytė. Ji surinko filmus, geriausiai parodančius miestą, kaip jisai keitėsi nuo 1966 m. iki 2011 m. Tai įspūdinga programa, kurioje galime pamatyti skirtingo Vilniaus vaizdus, kampus, vietas, kurio dabar yra labai pasikeitusios.

Taip pat šiemet festivalio klipui panaudojome ištrauka iš šioje programoje esančio Artūro Jevdokimovo filmo „Kirtimų idilės“. Klipe matome šokančią romų mergaitę. Ji simbolizuoja mūsų jauną veržlumą, tą nuotaiką, kurią siekiame parodyti, jog trumpametražiai filmai yra trumpi, nuotaikingi, koncentruoti, bet filmai. Ši ekrane šokanti mergaitė ir nuteiks tam.

M. R.: Dar vienas labai svarbus dalykas – tuose filmuose Vilnius irgi yra veikėjas labiau tiesiogine prasme. Kartais erdvė, kurioje vyksta veiksmas, visai neturi reikšmės, o kartais – tiesiog jauti ją kaip esamą veikėją. Šiuose filmuose, manau, būtų pastarasis variantas. Vilnius nėra pasyvus veikėjas, jis kuria aiškią atmosferą ir suteikia filmui veidą.

O ar bus svečių lietuvių ar iš užsienio, kurie pristatys savo filmus?

M. R.: Ką jau Rimantė minėjo, tai D. Narkevičius ir J. Smithas pristatinės savo filmus. Bus lietuvių filmų kūrėjai, kurie Nacionalinėje konkursinėje programoje pristatys savo darbus, o iš Tarptautinės konkursinės programos šiemet turime atvykstančių pakankamai nedaug. Atvažiuos filmo „Vėjo gūsis ant šv. Viktorijos kalno“ režisierius Léo Zarka ir prodiuseris Josephine Mourlaque, taip pat apsilankys ir filmo „Jaunos vilkolakių dienos“ režisierius Yannas Delattre.

O kas šiemet vertins Nacionalinės filmų programos filmus, kokie bus prizai?

R. D.-C.: Vertins tarptautinė trijų narių žiuri komisija, kuri taip pat vertins ir Tarptautinės konkursinės programos filmus. Taigi joje turime lietuvę kino kritikę ir žurnalistę Auksę Kancerevičiūtę, praėjusių metų geriausio vaidybinio filmo režisierių, festivalio nugalėtoją iš Vengrijos Denes Nagy ir prancūzą prodiuserį, Kanų filmų festivalio trumpametražių filmų programos vieną iš sudarytojų Olivier Chantriaux.

Nacionalinės konkursinės programos nugalėtojo prizas yra 1000 eurų, kurį įsteigė „Cgates“, o Tarptautinės konkursinės programos nugalėtojui atiteks statulėlė ir smulkesnės finansinė pinigų suma.

Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Festivalis trunka keturias dienas ir viskas yra labai koncentruota ir visko yra labai daug. Tad kaip žiūrovui nepasiklysti?

R. D.-C.: Visos programos yra skirtingų skonių žiūrovams. Tie, kas mėgsta avangardinį-eksperimentį kiną, pasirinks žiūrėti D. Narkevičiaus ir J. Smitho programą. Pirmą kartą turime ir vaikų programą. Joje bus rodomi du seansai, kuriuos kartu parengėme su didžiausiu Europoje trumpametažių filmų festivaliu Clermont-Ferrand, su jų programų sudarytojais. Iš viso bus rodoma 12-ka nebylių trumpametražių filmų: animaciniai, vaidybiniai, net eksperimentiniai. Labai tuo džiaugiamės. Turbūt festivalis pribrendo parodyti tokią programą. Taip pat turime lietuviško kino programą lietuviško kino mylėtojams, nemačiusiems senų filmų ir norintiems pamatyti naujus.

Manau, kad kiekvienas, kas norės, atsirinks. Laiko užteks, nes po savaitės, kai festivalis baigsis Vilniuje, iškeliausime į kitus miestus. Taigi, kas nespės pamatyti, turės progų juos pažiūrėti kituose miestuose.

Ačiū už pokalbį.

Atidarytas jubiliejinis trumpųjų filmų festivalis

$
0
0
DSC_0616
Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Trečiadienio vakarą, spalio 7 d., „Menų spaustuvėje“ buvo atidarytas jubiliejinis 10-asis „Tarptautinis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis“. Jis šiemet kvies kartu praleisti keturias dienas su naujausiomis trumpomis istorijomis iš viso pasaulio.

„Jubiliejaus proga parengėme nemažai naujovių. Be tradiciškai pristatomos Tarptautinės konkursinės programos, šiemet turėsime ir Nacionalinę konkursinę programą su naujausiais lietuviškai trumpametražiai filmais“, – vieną iš festivalio naujovių įvardino jo vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.

Filmų programą sudarė trys ištikimi festivalio programų sudarytojai, kurie šiemet iš beveik 3000-ių pateiktų atrankai juostų atrinko pačias geriausias. Tai – Liuda Diržytė, Gediminas Kukta ir Andrius Blaževičius.

„Tarptautinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio“ atidarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

„Tarptautinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio“ atidarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Visi konkursinių programų filmai varžosi dėl apdovanojimų. Tarptautinė žiuri komisija vertins tiek Tarptautinės, tiek Nacionalinės programos filmus. Šiemet ją sudaro trys nariai: kino kritikė ir žurnalistė Auksė Kancerevičiūtė, praėjusių metų festivalio nugalėtojo trumpametražio vaidybinio filmo „Švelnus lietus“ režisierius Denes Nagy ir prodiuseris, Kanų filmų festivalio trumpametražių filmų programos vienas iš sudarytojų Olivier Chantriaux.

„Šiemet turėsime keturis nugalėtojus. Tarptautinėje konkursinėje programoje bus išrinktas geriausias vaidybinis, dokumentinis ir animacinis filmas, o iš Nacionalinės programos bus išrinktas geriausias lietuviškas filmas“, – prizines festivalio vietas įvardino jo meno vadovė Marija Razgutė.

Sveikinimo žodį festivalio svečiams ir jo organizatoriams tarė ir Lietuvos kino centro vadovas Rolandas Kvietkauskas: „Gal kas žinote Pasaulio čempioną, nubėgusį 10000 metrų? Aš irgi iš pradžių galvojau, kas jis yra. Bet turbūt visi žinome Usainą Boltą, kuris bėga 100 metrų ir stebina minias žmonių. Tai aš prilyginčiau santykį ilgo metro ir trumpo metro filmus šitų dviejų žmonių kovai, kurie stadionuose vienodai sukelia dešimčių tūkstančių žmonių aistras.

Trumpesnis kelias tikrai nėra lengvesnis. Man atrodo, kad „Tarptautinis Vilniaus trumpametražių filmų festivalis“ per 10 metų atliko milžinišką darbą, pradėdamas nuo kuklaus „Vilniaus kino šortų“ apsimovimo. Linkiu kito dešimtmečio aukštai iškelta galva ir su didelėmis ambicijomis.“

Domantas Narkevičius Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Domantas Narkevičius
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Be konkursinių programų šiais metais bus ir trys specialiosios. Pirmą kartą festivalio istorijoje parengta programa mažiausiems kino mylėtojams. Ji sudaryta kartu su didžiausiu Europoje trumpametražių filmų festivaliu „Clermont-Ferrand“. Ją sudaro dvylika trumpų istorijų visai šeimai. Taip pat vyks dar viena labai kruopščiai atrinka programa „Vilnius kine“, ji sudaryta iš skirtingais laikotarpiais sukurtų lietuviškų filmų, kuriuose figūruoja Vilnius. Ją sudaro du blokai, ir žiūrovams bus pristatytas kriminalinis ir poetinis Vilnius. O trečioji – D. Narkevičiaus ir J. Smitho filmų programa. Ji vyks neįprastoje ir daugeliui neatrastoje erdvėje, Žemės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre ant Tauro kalno.

Atidarymo šventės svečiams buvo parodyti keturi trumpametražiai: dokumentinis filmas apie portugališkas bulių kautynes „Kraujo broliai“ (rež. M. E. Santo, M. Coimbra, Portugalija), vaidybinis filmas apie sūnų, grįžusį pas tėvus pasiimti savo daiktų, „Grenlandija“ (rež. O. Gerner, Izraelis), vaidybinė juosta „Paimk mane“ apie žmonių su negalia centro darbuotoją, gavusį ypatingą užduotį ir priverstą permąstyti savo principus (rež. A.Barbeau-Lavalette, A.Turpin, Kanada) ir nuotaikingą argentiniečio maketų kūrėjo Javiero Juarezo Garcijos gyvenimo istoriją pasakojantis animacinis filmas „Tatuapé Mahal“ bokštas“ (rež. C. Markowicz, F. Salloum, Brazilija).

Festivalis vyks ne tik Vilniuje spalio 7-11 d., bet ir kituose miestuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Ukmergėje) spalio 15-18 d.

Pokalbis su Rimante Daugėlaite ir Marija Razgute: „Lietuvoje esame vienintelis tikras trumpametražių filmų festivalis“

Atidarymo akimirkos
[See image gallery at kinfo.lt]

VTTFF’15. Paskelbti ir apdovanoti geriausi trumpametražiai filmai

$
0
0
„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalio“ uždarymas
„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalio“ uždarymas

„Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalio“ uždarymas

Šeštadienio vakarą „Menų spaustuvėje“ buvo uždarytas 10-asis „Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis“. Jo metu buvo paskelbti ir keturi šio jubiliejinio festivalio nugalėtojai.

Tarptautinė komisija iš 55 festivalio konkursines programas sudariusių filmų išrinko geriausią dokumentinį, vaidybinį, animacinį ir geriausią lietuvišką filmą.

Tarptautinę žiuri sudarė trys nariai – tai kino kritikė ir žurnalistė Auksė Kancerevičiūtė, praėjusių metų festivalio nugalėtojo trumpametražio vaidybinio filmo „Švelnus lietus“ režisierius Denes Nagy ir prodiuseris, Kanų filmų festivalio trumpametražių filmų programos vienas iš sudarytojų Olivier Chantriaux.

Festivalio apdovanojimų statulėlės Festivalio archyvas

Festivalio apdovanojimų statulėlės
Festivalio archyvas

Pirmą kartą festivalio istorijoje nugalėtojai buvo apdovanoti specialiai festivaliui sukurtomis skulptoriaus Vytauto Viržbicko statulėlėmis.

Specialusis žiuri paminėjimas atiteko kroatų režisieriaus Jure Pavlović filmui „Iškyla“ (Picnic, 2015).

Kadras iš filmo „Aisa“ VTTFF archyvas

Kadras iš filmo „Aisa“
VTTFF archyvas

Už minimalizmą, kurį pasitelkiant parodomas jaunos nežinomos juodaodės merginos susidūrimas su sistema, praeinant medicininį patikrinimą, geriausio vaidybinio trumpametražio filmo prizas atiteko režisierei iš Prancūzijos Clément Tréhin-Lalanne už juostą „Aisa“ (Aissa, 2014).

Kadras iš filmo „Simfonija nr. 42“ VTTFF archyvas

Kadras iš filmo „Simfonija nr. 42“
VTTFF archyvas

Už netikėtas asociacijas, savitą siurrealistinę viziją ir efektingą animacinės technikos panaudojimą, kuris leidžia iš naujo permąstyti žmogaus ir gamtos ryšį, geriausio animacinio filmo prizas atiteko režisierei iš Vengrijos Reka Bucsi už nuotaikingą juostą „Simfonija nr. 42“ (Symphony No. 42, 2014).

Kadras iš filmo „Jei mamai negerai, niekam negerai“ VTTFF archyvas

Kadras iš filmo „Jei mamai negerai, niekam negerai“
VTTFF archyvas

Geriausio dokumentinio trumpametražio filmo prizas atiteko olandų režisierei Mea de Jong už juostą „Jei mamai negerai, niekam negerai“ (If Mama Ain’t Happy, Nobody’s Happy, 2014). Kaip paskelbdamas nugalėtoją teigė vienas iš komisijos narių Olivier Chantriaux, „tai filmas apie vienos moters autobiografiją ir apie kainą, kurią mokame už savo laisvę. Režisierei pavyko asmeninę istoriją paversti jaudinančia ir universalia.“

Nacionalinėje programoje buvo apdovanoti net du filmai.

Specialusis žiuri prizas atiteko Marijos Kavtaradzės filmui, kuris komisijos narius privertė pasijausti, lyg jie būtų dvidešimt kelių metų amžiaus, „Man dvim keli“ (2014).

Kadras iš filmo „Triukšmadarys“ „Čiobreliai“ archyvas

Kadras iš filmo „Triukšmadarys“
„Čiobreliai“ archyvas

Už įtaigiai atskleistą pavojaus laukimo temą, už atidų žvilgsnį į mus supančią tikrovę, už puikius aktorių vaidmenis ir humorą, kurio mums dažnai trūksta tiek kine, tiek gyvenime, geriausiu Nacionalinės programos filmu buvo pripažintas Karolio Kaupinio darbas „Triukšmadarys“ (2014).

Vilniuje festivalis baigsis spalio 11 d., tačiau dar galėsite trumpuosius filmus pamatyti kituose Lietuvos miestuose. Spalio 15-18 d. jie bus rodomi Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Ukmergėje.

Įvyko ilgai laukta Giedrės Žickytės filmo „Meistras ir Tatjana“ nacionalinė premjera

$
0
0
Giedrė Žickutė ir Tatjana Luckienė-Aldag
Fotografė Vilija Buivydė
Giedrė Žickytė ir Tatjana Luckienė-Aldag Fotografė Vilija Buivydė

Giedrė Žickytė ir Tatjana Luckienė-Aldag
Fotografė Vilija Buivydė

Trečiadienio vakarą, spalio 14 d., buvo pristatytas ilgai lauktas Giedrės Žickytės dokumentinis filmas apie žymų fotografą Vitą Luckų „Meistras ir Tatjana“. Juostos premjeroje dalyvavo ir specialiai šiam vakarui į Lietuvą atvykusi buvusi menininko žmona Tatjana Luckienė-Aldag.

Tai antroji filmo premjera Lietuvoje. Pirmoji įvyko praeitų metų „Scanoramos“ festivalio metu, kuomet filmas buvo rodomas naujų lietuviškų darbų konkursinėje programoje. Tačiau po jos filmas nebuvo rodomas kino teatruose. Jį buvo galima pamatyti tik kino festivalių specialiųjų seansų metu. Apkeliavusį ir vis dar keliaujantį po daugelį pasaulio kino festivalių filmą nuo ateinančio penktadienio galės pamatyti visi lietuviško kino gerbėjai.

Susirinkusius svečius pirmasis pasveikino kultūros ministras Šarūnas Birutis, kuris išsidavė, kad turėjęs nemažai progų pažiūrėti šį filmą, tačiau laukęs šios dienos.

Šarūnas Birutis Fotografė Vilija Buivydė

Šarūnas Birutis
Fotografė Vilija Buivydė

„Tikriausiai daugeliui iš jūsų tai yra ilgai lauktas susitikimas, juk apie filmą visi jau girdėjome labai daug. Galiu tik pasakyti, kad draugystė su Vitu Luckumi prasidėjo gana seniai. Jau praėjo dveji metai, kai NDG nušluostė laiko dulkes – buvo vėl iš naujo atrastas ir parodytas tikrai didelis meistras“, – apie prieš dvejus metus NDG surengtą retrospektyvinę Vito Luckaus darbų parodą kalbėjo Šarūnas Birutis.

Kaip teigė kultūros ministras, dabar Vito Luckaus archyvas yra perduotas valstybės žinion ir netrukus bus pasirašyti galutiniai perdavimo dokumentai. Anksčiau beveik visą žymaus fotografo archyvą saugojo jo žmona Tatjana Luckienė-Aldag, kuri po vyro mirties juos išsivežė į JAV.

Premjeros metu Giedrė Žickytė pasidžiaugė, kad dokumentinis kinas bus rodomas Lietuvos didžiuosiuose ekranuose, nes jis į juos bei kino teatrų repertuarą patenka itin retai.

Giedrė Žickytė Fotografė Vilija Buivydė

Giedrė Žickytė
Fotografė Vilija Buivydė

Kaip pasakojo režisierė, kuriant filmą ar jį pristatant buvo labai daug sutapimų ir netikėtų įvykių. Vienas tokių – kelionė taksi į pirmąją juostos premjerą „Scanoramos“ metu, kuomet vėluojančią režisierę vežė Vito Luckaus draugas. Režisierė iš karto jam pasiūlė kartu eiti į filmo peržiūrą, tačiau jis atkirto, kad „aš daugiau mačiau. Nepamatysiu nieko naujo jūsų filme. Tikrai žinau daugiau, nei jūs parodysite.“

„Šiandien važiuoju ir galvoju, kas nutiks. Žinokite, kol kas dar nieko nenutiko“, – prisiminusi netikėtą įvykį juokavo režisierė Giedrė Žickytė.

Prieš filmą susirinkusiems svečiams Jurga Šeduikytė atliko dainą pavadinimu „Meistras ir Tatjana“, kurią sukurti ir įkvėpė ši dokumentinė juosta. Ją bus galima rasti naujajame dainininkės albume.

Jurga Šeduikytė Fotografė Vilija Buivydė

Jurga Šeduikytė
Fotografė Vilija Buivydė

Filmas apkeliavo daugelį pasaulio festivalių ir pelnė ne vieną prestižinį prizą. Lietuvoje ši dokumentinė juosta taip pat sulaukė pripažinimo: „Sidabrinės gervės 2015“ apdovanojimuose pelnė net keturias „Sidabrines gerves“, o filmo operatorius Audrius Kemežys buvo apdovanotas „Ąžuolo“ ir Lietuvos kinematografininkų sąjungos prizais.

Apie filmą: ,,Meistras ir Tatjana“ kūrėjai kviečia pasinerti į aistringos meilės ir kvapą gniaužiančios fotografijos pasaulį. Jo centre – Vitas Luckus, vienas iš Lietuvos fotografijos mokyklos kūrėjų, su fotoaparatu išmaišęs visą Sovietų Sąjungą. Aplinkiniai vadino jį vikingu, kopijavo jo manieras, išvaizdą, žavėjosi, stebėjosi, pavydėjo, bijojo, perpasakodavo būtas ir nebūtas istorijas. Vilniuje gyveno su gražuole žmona Tatjana, kartu namuose augino liūtą ir tapo vieną ryškiausių 7-ojo dešimtmečio porų. Ne mažiau ryškūs buvo ir jų namai – visada pilni spalvingiausios chebros, gyvenimo džiaugsmo ir pokalbių iki aušros.

Premjeros akimirkos:
[See image gallery at kinfo.lt]

„Nepatogus kino“ festivalyje – daugiau kaip 50 nepatogių filmų

$
0
0
Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas
Fotografė Vilija Buivydė
Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas Fotografė Vilija Buivydė

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas
Fotografė Vilija Buivydė

Žmogaus teisių aktyvistai ir nepatogias temas nagrinėjančių filmų gerbėjai gali džiaugtis – ketvirtadienį, spalio 15 d., prasidėjo 9-asis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Kaip ir kasmet jo metu bus rodomi filmai, rengiamos diskusijos nepatogiomis, bet aktualiomis temomis, vyks teminiai renginiai.

„Šiemet sakome, kad nepatogus kinas yra ne tik filmai. Mes tikrai tikime, kad filmai gali mus pakeisti, o susitikimai su filmų kūrėjais ir herojais, politikais ir dirbančiais žmogaus teisių srityje gali mus įkvėpti. Todėl šiemet festivalio metu laukia daugiau nei 20 pokalbių su užsienio svečiais. Bei daugiau nei 20 teminių renginių“ – šių metų festivalio išskirtinumą pažymėjo jo direktorius Gediminas Andriukaitis.

9-ojo festivalio nepatogių filmų programą sudaro daugiau kaip 50 filmų. Taip pat atrinkta ir konkursinė programa, kurioje originaliu žvilgsniu žvelgiama į įvairias socialines temas. Jau antrus metus vykstančioje konkursinėje programoje pristatomi debiutiniai arba antrieji režisierių filmai. Šią programą sudaro devynios skirtingos juostos.

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas Fotografė Vilija Buivydė

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas
Fotografė Vilija Buivydė

„Galime pasidžiaugti, kad šiemet konkursinėje programoje pavyko išlaikyti beveik visas festivalio skelbiamas vertybes, žodžio laisvę ir lygias teises moterims bei vyrams kino industrijoje. Pusė programos filmų yra sukurti moterų režisierių“, – džiaugėsi festivalio renginių ir savanorių koordinatorė Birutė Sabatauskaitė.

Visus konkursinės programos filmus vertins tarptautinė žiuri. Šiemet ji išskirtinė ir dėl to, kad joje garbės nariu yra Olegas Sentsovas. Jis šiuo metu įkalintas Rusijoje ir atlieka 20 metų bausmę. Ukrainietis buvo nuteistas už teroristinį pobūdį turinčių nusikalstamų veikų atlikimą. O. Sentsovo teisminio proceso metu buvo grubiai pažeista teisė į teisingą ir nešališką teismą: pagrindinis liudininkas, kurio parodymais rėmėsi kaltintojai, vėliau atsiėmė savo žodžius tvirtindamas, kad liudijimas buvo išgautas panaudojus spaudimą. Pats Olegas Sentsovas teigė, kad tyrimo metu buvo kankinamas ir verčiamas prisipažinti.

Kiti dokumentinio kino profesionalų žiuri nariai: Debra Zimmerman (Organizacijos „Women Make Movies“ vadovė, (Emmanuel Chicon (Tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „Visions du Réel“ programos sudarymo komisijos narys nuo 2007 metų), Linas Vildžiūnas (kino kritikas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino kritikų gildijos patikėtinis(, Hugh Purcell (žurnalistas, kino prodiuseris, kino kūrybos dirbtuvių ESODOC įkūrėjas), Maria Carrion (Tarptautinio filmų festivalio „FiSahara“ vadovė).

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas Fotografė Vilija Buivydė

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas
Fotografė Vilija Buivydė

Šių metų festivalis išskirtinis ir tuo, kad pirmą kartą apdovanojami ne tik kino kūrėjai. Nuo šiol kiekvienais metais festivalis pagerbs tuos žmones ir iniciatyvas, kurie gina žmogaus teises, daro visuomenę brandesnę, atviresnę bei stipresnę, stiprina saviraišką ir žodžio laisvę Lietuvoje. Šiais metais buvo nominuoti saviraišką skatinantys kūrėjai: Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė už projektą „Jie laimėjo loterijoje“, vaikų literatūros autorė Neringa Dangvydė už pasakų knygą vaikams „Gintarinė širdis“ ir dizainerio Roberto Kalinkino komanda už saviraiškos ribų kvestionavimą reklamoje.

Nugalėtoją paskelbė ir stilizuotą „Oskaro“ statulėlę įteikė VU profesorius, teisininkas ir žmogaus teisių aktyvistas Vytautas Mizaras.

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas Fotografė Vilija Buivydė

Festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymas
Fotografė Vilija Buivydė

„Mano manymu, šiuos tris projektus vienija keli dalykai: nei vienas neieško vieningos moralės, nieko nesiekia įrodyti, tačiau visi trys žmones skatina būti ne valdomais, o būti pasitikinčiu savimi ir būti savų pažiūrų, pojūčių ir emocijų pasaulyje“, – prieš įteikdamas apdovanojimą kalbėjo Vytautas Mizaras.

Nugalėtojas buvo išrinktas internetu daugumos balsavimu ir juo tapo Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė už projektą „Jie laimėjo loterijoje“.

„Norėčiau Neringos Rekašiūtės ir Beatos Tiškevič vardu padėkoti tiems, kurie dalyvavo, kurie palaikė, ir tiems, kurie pyko“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo viena iš visuomenėje nemažą atgarsį sukėlusios akcijos „Jie laimėjo loterijoje“ sumanytojų Beata Tiškevič- Hasanova.

Atidarymo akimirkos
[See image gallery at kinfo.lt]

Vilniuje baigėsi 9-asis „Nepatogaus kino“ festivalis

$
0
0
Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė
Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Vakar, spalio 24 d., Vilniuje baigėsi 9-asis „Nepatogaus kino“ festivalis. Jo metu Vilniaus kino mėgėjai galėjo pažiūrėti daugiau nei 50 nepatogių filmų, dalyvauti diskusijose ir kituose renginiuose. Festivalio pabaigai skirtame renginyje buvo apdovanotas ir geriausias šių metų festivalio pilnametražis dokumentinis filmas.

Buvo atrinkti devyni pradedančių režisierių filmai. Konkursinės programos dokumentinės juostos turėjo būti pirmas arba antras pilnametražis kūrėjo darbas.

Visus juos vertino tarptautinė komisija, kurią sudarė Debra Zimmerman (Organizacijos „Women Make Movies“ vadovė, (Emmanuel Chicon (Tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „Visions du Réel“ programos sudarymo komisijos narys nuo 2007 metų), Linas Vildžiūnas (kino kritikas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino kritikų gildijos patikėtinis(, Hugh Purcell (žurnalistas, kino prodiuseris, kino kūrybos dirbtuvių ESODOC įkūrėjas), Maria Carrion (Tarptautinio filmų festivalio „FiSahara“ vadovė).

Režisierė Isabelle Tollenaere (su mikrofonu) Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Režisierė Isabelle Tollenaere (su mikrofonu)
Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Specialus paminėjimas ir apdovanojimas atiteko filmui „Mūšiai“ (Battles, rež. Isabelle Tollenaere, 2015 m., Belgija, Nyderlandai).

Ši dokumentinė juosta apdovanota už protingą ir konceptualų žvilgsnį, kuriuo pažvelgiama į senuosius mūšius ir jų kraštovaizdžius, užfiksuojami skirtingi ir modernūs tų mūšių įprasminimo būdai. Šis filmas kvestionuoja, kaip prisimenamas skirtingas karas.

„Labai svarbu, kad mano filmas rodomas čia, Lietuvoje, nes mano mama kilusi iš Lietuvos. Deja, ji manęs neišmokė lietuviškai. Ačiū už mano filmui skirtą specialų paminėjimą“, – dėkojo filmo režisierė Isabelle Tollenaere.

Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Rinkdama geriausią dokumentinį „Nepatogaus kino“ festivalio filmą žiuri nariai daug diskutavo. Už itin šiltą ir atvirą ūkininko ir jo draugų, kurie gyvena Luksore ir kurie per atstumą stebi Egipto revoliuciją bei pasipriešinimą, paveikslą apdovanotas Anna Roussillon filmas „Aš esu tauta“ (Je suis le people/I am the People, 2014 m., Prancūzija, Egiptas).

Uždarymo filmu buvo pasirinktas Maxì Dejoie ir Virginijos Vareikytės filmas „Aš už tave pakalbėsiu“. Jaunas kovotojas už laisvę ir KGB operatyvinis darbuotojas subrendo sovietmečiu. Šiandien jie vertina lemiamomis akimirkomis pasirinktus skirtingus gyvenimo kelius. Disidento žmona, ilgus metus laukusi iš psichiatrinių ligoninių kalėjimo sugrįžtančio vyro, stengiasi užpildyti jo atmintyje atsivėrusias prarajas. Septynerius metus tremtyje kalėjęs pogrindinės spaudos rašytojas susitinka su savo buvusiu tardytoju. Vilniaus centre tebeveikainčiame viešbutyje atsakymų į taip ir neatsakytus klausimus ieško antikvaro kolekcininkas, anuomet šioje vietoje suimtas ir išvežtas į devynis mėnesius trukusią nežinią. „Aš už tave pakalbėsiu“ – tai septynios jautrios gyvenimo istorijos, pasilikusios sovietinių nusikaltimų gedulo ir laisvės pergalių euforijos paribyje.

Uždarymo akimirkos

[See image gallery at kinfo.lt]

Propaganda kine: pirmieji bandymai, D. W. Griffithas ir I pasaulinis karas

$
0
0
Birtth of a Nation
Kinas Šaltinis - eandt.theiet.org

Kinas
Šaltinis – eandt.theiet.org

XIX pab. ir XX a. pradžioje atsiradus masinės komunikacijos priemonėms, atsirado ir galimybių sukurti tiesioginį ryšį su visuomene. Įvykus šiems technologiniams pokyčiams visuomenė labiau nei bet kada anksčiau pasidarė priklausoma nuo informacijos.

Prie to prisidėjo ir 1896 m. brolių Liumjerų išradimas – kinas – suteikęs galimybę vienu metu aprėpti labai didelę ir nemonogenišką auditoriją, paveikti jos nuomonę. Todėl visiškai nekeista, kad kinu netrukus pradėjo naudotis ir politikai. Juk kinas, geriau nei bent kokia kita meno ar masinės komunikacijos rūšis, suteikia galimybę betarpiškai įsijausti į pasakojamą istoriją ir sukurti pasaulio iliuziją, jis aktyviai veikia jausmus bei vaizduotę.

Tuo metu kine pasakojamos istorijos ir taip darydavo labai didelį įspūdį. Juk „judantys vaizdai“ buvo šviežia naujiena, niekur kitur nematyta pramoga. Žiūrovams taip pat atsirado nauja galimybė realiai pamatyti tai, ko patys savomis akimis gyvai negalėjo išvysti. Kinas priartindavo svetimą realybę.

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad kinas buvo ir yra puikus būdas skleisti propagandai. Tačiau jis niekada netapo tiesioginėje propagandoje dažnai naudojama priemone.

Galima paminėti keletą svarbių priežasčių, kodėl kinas nutiko. Pirma, atsirado televizija, ženkliai sumažinusi kino teatrų lankomumą. Jis 5-7 dešimtmečiuose smarkiai krito. Kad sužinotų svarbiausias ir šviežiausias naujienas, žmonėms nebereikėjo eiti žiūrėti kino kronikų. Taip pat kinas nėra ir pats patogiausias būdas naujienoms skelbti.

Broliai Liumjerai Šaltinis - wikipedia.org

Broliai Liumjerai
Šaltinis – wikipedia.org

Antra, kinas buvo ir yra labiau kaip pramogos forma, o ne informacijos skleidimo būdas. Trečia – dėl didelės kainos. Sukurti filmą reikia didelio biudžeto, kūrybine komandą sudaro daug žmonių, kūrimo procesas užtrunka ilgai ir t. t.

O visgi kokie filmai yra laikytini propagandiniais? Juk kiekvienu meno kūriniu menininkas siekia primesti skaitytojui, žiūrovui ar klausytojui meno kūrinyje pateikiamas tiesas. Taigi, ar kiekvienas meno kūrinys jau savaime yra propaganda?

Į šį klausimą galėtų atsakyti propagandos apibrėžimas. Jame teigiama, kad propagandą galima apibrėžti kaip sąmoningą, metodišką ir nuoseklų asmenų įtikinėjimą, siekiant priversti juos atlikti tam tikrus veiksmus, ugdyti propagandininko interesus atitinkantį mąstymą bei tapatybę, elgesio formas bei vertybes ir tai daryti dideliu mastu.

Dažniausiai ji pasižymi dviem savybėmis: nuslėptais arba nutylėtais pranešimo šaltiniais ir nuslėptais tikslais. Atsižvelgiant į šiuos aspektus, propaganda skirstoma į tris rūšis: baltąją, pilkąją ir juodąją. Šių skirstymų žinojimas yra svarbus, nes visuomenėje propaganda suvokiama tik kaip daranti neigiamą poveikį. Iš tikrųjų taip nėra. Daugelis propagandinių filmų yra pilkosios propagandos apraiška.

Taigi baltoji propaganda susijusi su maksimaliai skaidriu ir atviru faktų pateikimu bei pozityviomis socialinėmis programomis. Naudojamas vieša, nepaslėpta informacija, aiškūs, žinomi, tiksliai identifikuojami šaltiniai. Ją pasitelkus norima suformuoti ir įgyti auditorijos pasitikėjimą, kuris gali būti panaudotas ateityje. Dažniausiai baltoji propaganda yra pozityvi.

Naudojant pilkąją propagandą sąmoningai susiejami patvirtinti faktai su nepatvirtintais, pateikiama tik sau palanki interpretacija, specialiai iškraipomas įvykių kontekstas. Tokio tipo propaganda aktyviai taikoma valdomuose informaciniuose, politiniuose ar ekonominiuose konfliktuose. Pateiktos informacijos šaltiniai neatskleidžiami, oficialiai nepatvirtinti, skleidžiama informacija – iškraipyta ir melaginga. Tokiu būdu skleidžiama informacija yra nekritiška ir ja visuomenėje formuojamas vienpusis požiūris į tam tikrą reiškinį. Tačiau kartu nepateikiamas ir vienpusis melas, paliekama galimybė keisti nuostatas. Taigi tarp kelių patikimų faktų įterpiama melaginga žinia, kuri propagandininkui naudinga linkme iškreipia perduodamos informacijos prasmę.

Visiškai nepatikimos ir pramanytos informacijos pateikimas yra laikomas juodąja propaganda. Ją pasitelkiant sąmoningai ir tikslingai kuriama užmaskuota apgaulė, naudojami klaidingi šaltiniai. Pateikiama informacija „gaunama“ iš neatskleisto šaltinio, ji dažnai būna sukurta ir išgalvota. Juodajai propagandai galima būtų priskirti totalitarinių režimų filmus.

„Rumunijos nepriklausomybė“ Šaltinis - tiff.ro

„Rumunijos nepriklausomybė“
Šaltinis – tiff.ro

Kinas ir propaganda

Pirmasis žinomas kino propagandos filmas buvo sukurtas „Vitagraph“ studijoje JAV. Tai – „Ispanijos vėliavos nuleidimas“ (Tearing Down the Spanish Flag). Veiksmas „vyksta“ Ispanijos ir Amerikos karo metu 1898 m. Karys nuleidžia Ispanijos ir pakelia Jungtinių Valstijų vėliavą.

Šio paprasto trumpojo filmo kūrėjai buvo Albertas E. Smithas ir J. Stuartas Blacktonas. Beje, pastarasis filme ir nuleidžia vėliavą. Šią trumpą propagandinę juostą jie nufilmavo ant Niujorke esančio studijos pastato stogo. JAV ši juosta sulaukė didelio populiarumo. Daugelio tyrinėtojų manymu, tai ir pirmasis karinis filmas.

O vienas pirmųjų pilnametražių propagandinių meninių filmų yra 1912 m. Rumunijoje sukurta tylioji juosta „Rumunijos nepriklausomybė“ (Independenţa României, rež. Aristide Demetriade). Tai buvo ir pirmasis rumunų pilnametražis filmas. Jo biudžetas buvo toks didelis, kad iki 1970 m., kai buvo kuriamas „Mykolas Drąsusis“ (Mihai Viteazul/Michael the Brave), niekas didesnio filmo biudžeto neturėjo.

1912 m. rumunų režisierius A. Demetriade nusprendė sukurti filmą apie 1877 m. vykusį Rumunijos karą į nepriklausomybę. Juostos kūrėjus aktyviai palaikė ir vyriausybė, kuri prisidėjo ir finansiškai. Jiems taip pat talkino armijos vadovybė, suteikdama visą reikiamą atributiką bei karinius konsultantus. Taigi valdžios investiticija buvo tikslinga – parodyti tautai, kaip buvo iškovota tautos laisvė.

„Rumunijos nepriklausomybė“ Šaltinis - commons.wikimedia.org

„Rumunijos nepriklausomybė“
Šaltinis – commons.wikimedia.org

Filmo siužetas ir dramaturgija – itin paprasta. Dviejų įsimylėjusiųjų gyvenimą sudrumsčia prasidėjęs karas. Vyrai, pašaukti į kariuomenę, entuziastingai išeina kariauti. Linksmą kasdienybę pakeičia karo ir kautynių vaizdai. Tarp kareivių – broliška ir tvirta draugystė. Kariuomenės moralė ir dvasia – pakili. Į kovą einama su daina ir muzika.

Juostoje matoma Rumunijos kariuomenės galybė – gausu artilerijos, ginklų, daug žirgų. Parodomos ne viena kautynių scena.

Galiausiai vyksta paskutinė kova, po kurios turkų armijos vadas pasiduoda, atiduodamas savo kalaviją rumunų valdovui. Juostos pabaigoje caras Aleksandas II garbingai išlydi ir atiduoda kalaviją Osmanui Pashai. Taip tarsi parodoma, kad rumunai vadovavosi aukščiausiais garbės standartais ir gerbė savo priešus. Filmas baigiamas kadru, kuriame sužeistas paprastas kareivis vos pajėgdamas atiduoda pagarbą pro jį žygiuojančiam pulkui. Atsakydamas pulkininkas paspaudžia jam ranką, visas pulkas taip pat atiduoda pagarbą.

Nors filmas buvo ir nelabai aukštos kokybės, tačiau kino teatruose dėmesio sulaukė nemažai. Kaip tuo metu teikė Rumunijos spauda, tai filmas, kuris leidžia šiandieninei kartai sužinoti apie tos dienos įvykius ir mūšius bei ateities kartoms pamatyti rumunų drąsą kovojant dėl savo šalies nepriklausomybės.

Juosta leido priartinti istoriją, parodyti, kokie drąsus, ryžtingi bei garbingi buvo jų kariai. Taigi pirmasis meninis propagandinis filmas turėjo aiškią šviečiamąjį ir tautos pasididžiavimą savo istorija skatinantį tikslą.

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“ Šaltinis - slate.com

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“
Šaltinis – slate.com

Kitas ryškus propagandos kine filmas – šiemet šimtmetį švenčiantis kino genijaus D. W. Griffitho filmas „Nacijos gimimas“ (The Birth of the Nation, 1915). Tai vienas kontroversiškiausių ir svarbiausių filmų JAV kino istorijoje. Taip pat tai buvo ir pirmasis 12-os ričių JAV sukurtas filmas. Tuo metu ši juosta buvo išskirtinė ne vien dėl kontroversiškos istorijos ir milžiniško tiems laikams biudžeto, bet ir dėl ne vieno inovatyvaus kinematografinio sprendimo.

Filme pasakojama dviejų šeimų – Kameronų ir Stounmenų – istorija. Stounmenų broliai lankosi pas savo draugus Kameronų šeimą Pidmonte, Pietų Karolinoje. Šią draugystę sugriauna prasidėjęs Pilietinis karas. Stonemensų bei Kameronų šeimos prisijungia prie kariaujančių vienas su kita armijų. Po karo Kameronų šeimos atstovas, pamatęs, kad jo tėvynę užvaldė afroamerikiečiai ir politiniai avantiūristai, kartu su keliais bendraminčiais organizuoja slaptą „budrumo komitetą“ pavadinimu Kukluksklanas. Ši organizacija paskelbia karą naujajai šiauriečių suformuotai vyriausybei ir galiausiai kartu su šiaurinių valstijų žmonėmis „įveda tvarką“ šalyje.

Filmo scenarijų D. W. Griffithas parašė remdamasis Šiaurės Karolinos baptistų pastoriaus rasisto Thomo Dixono jaunesniojo 1905 metų dramine pjese „Klano narys“ („The Clansman“). Todėl nekeista, kad daugelis rasistinių elementų atsidūrė ir filme. Kaip vėliau teigė režisierius, jis tuo metu nemanė, kad tam tikros scenos ar tam tikras vergų traktavimas yra rasistinio pobūdžio. Tai tik parodo, kad tuo metu buvo ganėtinai stiprios rasistinės nuotaikos, nes pats režisierius nieko bloga neįžvelgė.

Visgi D. W. Griffithas savo filme suformavo „juodųjų“ stereotipus, kurie buvo gajūs ateinančius 70 metų: taurų, ištikimą ir nuolankų tarną Tomsą, kvailus afroamerikiečius, sveiką ir drūtą mamytę bei agresyvų, brutalų juodaodį „patiną“.

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“ Šaltinis - staticmass.net

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“
Šaltinis – staticmass.net

Nors šie personažai ir anksčiau funkcionavo populiariojoje literatūroje, poezijoje, muzikoje ar prieš tai sukurtuose trumpametražiuose filmuose, tačiau niekas iki šio filmo jiems nesuteikė tiek daug dėmesio. Šie vaizduojami stereotipai buvo apgailėtini bei groteskiški taip pat ir dar dėl vieno dalyko – visus pagrindinius afroamerikiečių vaidmenis atliko baltaodžiai aktoriai, nugrimuoti juodai. Tik maži vaidmenys atiteko „tikriems“ afroamerikiečiams.

Biologinės paradigmos veikimas parodomas ir Pietų Karolinos valstijoje Senate vykstančio posėdžio metu, kuriame dalyvauja neseniai išrinkti afroamerikiečiai deputatai. Jo metu jie sėdi kojas pasidėję ant stalų, valgo, geria, aunasi batus ir geidulingai šnairuoja į baltaodes moteris, vietoje to, kad užsiimtų politiniais reikalais.

Toks buvusių vergų vaizdavimas žiūrovui suponavo, kad afroamerikiečiai nepajėgia nugalėti savo instinktų ir mąstyti, jie yra tiesiog primityvūs laukiniai. Taip buvo parodoma baltųjų rasinė viršenybė – jie tobulesni už buvusius vergus. Be jokios abejonės, visi šie „personažai“ neatitiko realybės ir buvo išgalvoti.

Nors filme buvo didelių istorinių bei su rase susijusių netikslumų, tačiau susitikimų scenos, vykusios Kongrese, Pilietinio karo mūšiai, prezidento Abraomo Linkolno nužudymas bei kostiumai buvo atkurti labai tiksliai. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl filmas buvo toks paveikus. Pateikti tikslūs istoriniai faktai suponavo, kad visi juostoje pateikiami faktai yra tikri, tikslūs ir neišgalvoti.

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“ Šaltinis - blog.nuraypictures.com

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“
Šaltinis – blog.nuraypictures.com

Kaip jau buvo minėta, šis filmas sulaukė tokio didelio populiarumo ne vien tik dėl emociškai paveikios istorijos, bet ir dėl techninių naujovių, kurias režisierius panaudojo kurdamas filmą. Kas dabar yra kino kūrimo standartas, tuomet kuriant filmą buvo panaudota pirmą kartą.

Verta paminėti keletą tų naujovių: natūralus gamtos peizažas naudojamas kaip filmo veiksmo fonas, autentiški ir tiksliai pagaminti tų laikų kostiumai, vienos scenos filmavimas keliais rakursais, paralelinis dviejų istorijų plėtojimas, kadrų spalvojimas draminiam ir psichologiniui efektui išgauti, efektyvus stambaus plano naudojimas, scenų filmavimas naktį, judanti-sekanti kamera, dviejų kadrų „perėjimas“ išnykstant ir atsirandant naujam kadrui, ilgas panoraminių kadrų naudojimas, tikslus istorinių įvykių vaizdavimas, įtampą išlaikantis montažas ir kita. Šios naujovės labai sustiprino pasakojamą istoriją, todėl propagandinis filmas turėjo didžiulį poveikį prie paprastų dramų pripratusiems žiūrovams.

Atsižvelgiant į anksčiau paminėtus faktus nieko keisto, kad šis filmas buvo labai populiarus, labai paveikus ir žiūrovų vertinimai buvo teigiami. Nors filmas truko tris valandas, kai to meto juostos trukdavo apie 20 minučių, žiūrovai plūdo jo žiūrėti. Publika reagavo audringai ir emocionaliai. Kaip rašo to meto spauda, net vienas susinervinęs žiūrovas pradėjo šaudyti į ekraną, kad išgelbėtų persekiojamą Florą Kameron. Taip pat žiūrovai emocingai plojo matydami herojų atsisakant paspausti ranką mulatui intrigantui.

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“ Šaltinis - npr.org

Kadras iš filmo „Nacijos gimimas“
Šaltinis – npr.org

Tačiau nepaisant milžiniško filmo populiarumo jis sulaukė ir griežtos kritikos iš neseniai įkurtos žmogaus teisių gynėjų asociacijos. Dėl to vėliau buvo iškirptos dvi filmo scenos (meilės scena tarp Rekonstrukcijos Senatoriaus ir jo mulatės namų šeimininkės bei viena kovos scena). Po filmo pasirodymo Bostone, Filadelfijoje ir kituose didžiuosiuose miestuose netgi kilo riaušės, taip pat jis buvo uždraustas: Čikagoje, Ohajuje, Denveryje, Pitsburge, Sent Luise ir Mineapolyje.

Vėliau pats režisierius D.W. Griffithas labai gailėjosi, kad sukūrė šį filmą. Bandė iš naujo sumontuoti filmą, tačiau pastangos nebuvo sėkmingos.

Dar vienas svarbus faktas. JAV 1915 m. atsikūrė ir vėliau suaktyvėjo Kukluksklanas. Nekyla abejonių, kad prie šio atgimimo prisidėjo ir „Nacijos gimimas“. Po devynerių metų – 1924 m. – klano narių skaičius jau viršijo tris milijonus, o iki 1970 m. šis filmas buvo naudojamas naujiems Kukluksklano nariams užverbuoti.

Kino propaganda I pasaulinio karo metu

Prasidėjus I pasauliniam karui niekas dar gerai nemokėjo naudotis kinu taip efektyviai, kad jis paveiktų didžiules mases žmonių. Karo pradžioje buvo tik bandymai pasitelkiant kino kamerą pristatyti žmonėms karą, paveikti jų nuomonę. Tačiau jam besibaigiant atsirado gana kokybiškų ir paveikių kino juostų. Jau buvo išmokta paveikti visuomenės nuomonę bei manipuliuoti jos emocijomis.

Ryškiausios kino propagandą užsiėmusios šalys buvo Didžioji Britanija, JAV ir Vokietija. Jų kūrėjai geriausiai ir efektyviausiai išnaudojo kino propaganda I pasaulinio karo metais.

1915 m. lapkričio 2 d. Britų karo filmų komitetas (British Topical Committee for War Films), atstovaujamas britų kino kronikų prodiuserių ir remiamas Karo biuro, išsiuntė du operatorius į Prancūziją. Tai buvo Geoffrey Malinsas ir Johnas McDowellas. Jie turėjo nufilmuoti ir vėliau sukurti propagandinę juostą apie britų karius I pasauliniame kare. Jų darbo rezultatas – vienas žymiausių propagandinių karinių filmų „Mūšis dėl Somos“ (The Battle of the Somme, 1916).

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“ Šaltinis - anselm.edu

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“
Šaltinis – anselm.edu

Filmą jie kūrė Britų vyriausybės užsakymu, kuri reikalavo juostos, kuri galėtų padėti įgyti palaikymą už Britanijos sienų. Aišku, pirmieji „taikiniai“ buvo JAV ir Rumunija, kurios tuo metu buvo neutralios. Todėl Britanijai buvo svarbu, kad jos taptų jų sąjungininkėmis ir įstotų į karą prieš Vokietiją.

Taip pat Karo biuras turėjo ir dar vieną tikslą. Jis norėjo, kad žiūrovai matytų tokius vaizdus, kurie pakeltų piliečių moralę ir pradėtų pozityviai vertinti karą. „Mūšis dėl Somos“ atliko ir šviečiamąją funkciją – „gyvai“ rodė, kaip gyvena kariai mūšio lauke, rodė armijos pajėgumą, bei turėjo netiesioginį psichologinį poveikį – žiūrovai galėjo pamatyti, kaip atrodytų jų gyvenimas, jei į Didžiąją Britaniją įsiveržtų priešo kariuomenė.

Juosta svarbi kino istorijai ir tuo, kad buvo pirmoji dokumentinė pilnametražė juosta apie karą, nufilmuota karo lauke. Ji suvaidino svarbų vaidmenį ir rengiant metodologiją, kaip kurti dokumentinius bei propagandinius filmus.

Filme pasakojamos pirmosios mūšio prie Somos dienos. Tai vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių, jo metu žuvo beveik 1.4 milijono žmonių. Fronto linija tęsėsi 40 km. Jungtinės Britanijos ir Prancūzijos pajėgos kovojo su Vokietijos kariuomene. Šio mūšio istorinė atmintis yra itin svarbi britams, nes vien per pirmą mūšio dieną jie neteko apie 30 000 kareivių, o sužeista buvo beveik 70 000.

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“ Šaltinis - en.wikipedia.org

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“
Šaltinis – en.wikipedia.org

Žuvusių ar sužeistų karių vaizdai „Mūšyje dėl Somos“ buvo šokiruojantys. Tuo metu žiūrovai tokių vaizdų niekada nebuvo matę, tačiau filmas vis vien sulaukė milžiniško pasisekimo. Per pirmąsias šešias savaites jį pamatė 20 milijonų žmonių, t. y. beveik pusė tuometinių Didžiosios Britanijos gyventojų. Net buvo rengiami papildomi filmo peržiūros seansai. Britanijoje jo kopiją užsisakė daugiau kaip 2000 kino teatrų. Tai vienas žiūrimiausių filmų britų kino istorijoje. Jo žiūrimumo rekordas buvo sumuštas tik po 60-ies metų. Tai padarė „Žvaigždžių karai“.

Prie juostos populiarumo prisidėjo ir tai, kad jis buvo stipriai reklamuojamas. Jį rekomendavo žiūrėti vieni garsiausių ir gerbiamiausių žmonių Britanijoje. Tai ir rašytojas Arthuras Conanas Doyle`as, Ministras pirmininkas Lloydas George`as bei Karalius Jurgis V-is. Propagandos poveikis ir patikimumas didėja, kai ją savo rekomendacija patvirtina visuomenėje gerbiami žmonės.

Beveik visi šio dokumentinio filmo kadrai yra autentiški. Tik keletas jų yra sumontuoti nechronologine tvarka ar nufilmuoti jau grįžus iš mūšio lauko.

Vienas netikro kadro pavyzdžių – žymusis karių atakos iš apkasų momentas. Jis nufilmuotas kelios dienos iki tikrojo mūšio. Dabar žiūrovas gali nesunkiai suprasti, kad karių „mirtys“ suvaidintos ir netikroviškos. Tai galima atpažinti iš to, kaip dirbtinai kareiviai krenta mūšio lauke. Tačiau tų laikų žiūrovai tikėjo matomu vaizdu ir jiems šis drąsus kareivių poelgis darė didelį įspūdį.

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“ Šaltinis - en.wikipedia.org

Kadras iš filmo „Mūšis dėl Somos“
Šaltinis – en.wikipedia.org

Verta paminėti ir kai kurių patrankų šūvių kadrus mūšių metu. Juostoje matoma, kaip patranka išauna ir sprogsta mūšio lauke.

Patranka tikrai iššauna mūšio lauke, tačiau manoma, kad sprogimai buvo nufilmuoti grįžus atgal į Angliją. Taip sprendžiama iš sprogimo pobūdžio – jis yra labiau sutelktas, nei turėtų būti iš tikrųjų.

Taip pat daugelyje epizodų matoma, kad tranšėjos yra švarios ir nesugadintos. Manoma, kad šios dokumentinio filmo scenos buvo filmuojamos dar prieš prasidedant mūšiams, o vėliau įdėtos į filmą.

Juosta, be jokios abejonės, kėlė psichologinį šoką bei žiūrovų pasipiktinimą. Buvo rodomi žuvę britų kareiviai. Dėl to, jog filmą matė labai daug žmonių, baimintasi, kad artimieji atpažins savo giminaičius.

Karo vadovybė vėliau pasimokė ir uždraudė rodyti žuvusius britų karius oficialioje filmuotoje medžiagoje. Todėl iki II pasaulinio karo pabaigos nebuvo rodomi kare žuvę britų kareiviai. Į vaizdus buvo įtraukiami tik lengvai sužeisti kariai.

Kadras iš filmo „The Bond“ Šaltinis - doctormacro.com

Kadras iš filmo „The Bond“
Šaltinis – doctormacro.com

Pirmas kartas, kai JAV valdžia panaudojo propagandą plačiu mastu, buvo I pasaulinis karas. Kai tik JAV įstojo į jį, iš karto buvo įkurtas Visuomenės informavimo komitetas. Jame 1917 m. rugsėjį įkurtas ir Filmų departamentas, kuris prižiūrėjo karo operatorių nufilmuotus filmus. Žinomiausi komitetui „padedant“ sukurti filmai: „Pershing’s Crusaders“, „America’s Answer“, „Under Four Flags“, „America Goes Over“, „The Kaiser, the Beast of Berlin“.

Įkurti tokį komitetą ir naudoti propagandą, kaip poveikio priemonę, paskatino kelios priežastys: noras parodyti, kaip JAV kareiviai kariauja kare, užsitikrinti piliečių palankumą karo atžvilgiu bei pakelti karinę ekonomiką. O vienas iš valstybės skatinamų būdų, kaip paremti karą finansiškai – pirkti valstybines „Laisvės obligacijas“.

Prieš šio karo rėmimo metodo prisidėjo ir garsusis Charlie Chaplinas savo lėšomis 1918 m. sukurdamas trumpametražį propagandinį filmą „The Bond“ (angl. bond – ryšys, obligacija). Filme parodoma, kokie yra reikšmingi ryšiai – draugystė, meilė bei ryšys su tėvyne. Tuomet „parodomas“ Kaizeris, norintis išniekinti laisvę, kurią simbolizuoja Laisvės statula. Tačiau ją apgina JAV kareivis.

Tėvynės ryšio mizanscenoje parodoma, kaip piliečių pinigai panaudojami karo reikmėms. Charlie Chaplino vaidinamas personažas nusiperka obligaciją, sumokėti pinigai perduodami industrijos atstovui, kuris kareiviui duoda tokį patį ginklą, su kuriuo buvo nugalėtas Kaizeris. Charlie Chaplino personažas, įsitikinęs, kad ši sistema patikima ir efektyvi, iš slėptuvės kelnėse išsitraukia dar pinigų ir nusiperka papildomų obligacijų.

Kadras iš filmo „The Bond“ Šaltinis - chaplin.bfi.org.uk

Kadras iš filmo „The Bond“
Šaltinis – chaplin.bfi.org.uk

Galutiniai filmo kadrai tarsi įasmenina mokėtoją-personažą. Juose matome Charlie Chaplino personažą su didžiuliu plaktuku, ant kurio parašyta „Laisvės obligacijos“, ir nukaunantį Kaizerį. Taip tarsi parodoma, kad kiekvienas pilietis, pirkęs obligacijų, asmeniškai prisideda prie pergalės prieš Vokietiją.

O oficialieji JAV I pasaulinio karo propagandiniai filmai neišsiskyrė originalumu. Reikia paminėti, kad JAV propagandiniai filmai gali būti įvardinami kaip baltoji arba pilkoji propaganda. Jais buvo siekiama informuoti ir pakelti visuomenės dvasią, parodyti, koks yra svarbus ir namie likusių darbininkų indėlis į laisvės gynybą. Dokumentinės juostos faktai nebuvo klastojami, dažniausiai tai būdavo karo lauke nufilmuoti tikri vaizdai.

1918 m. filmas „Pershing‘s crusaders“ (rež. Herbertas C. Hoaglandas) buvo sukurtas JAV Visuomenės informavimo komiteto Filmų skyriaus iniciatyva. Juostoje rodomas JAV įsitraukimas į Europoje vykstantį karą.

Šis filmas buvo aštuonių ričių, išleistas šešis mėnesius prieš I pasaulinio karo baigtį. Ne visa jame pateikta informacija buvo nauja, daugelis kadrų buvo parodyti savaitinėse kino kronikose. Tačiau tuo metu patriotinis nusiteikimas buvo didelis, todėl net ir panaudota medžiaga tiko.

Filmo „Pershing's crusaders“ plakatas Šaltinis - ww1propaganda.com

Filmo „Pershing’s crusaders“ plakatas
Šaltinis – ww1propaganda.com

Filmas susideda iš dviejų dalių. Pirmoje prezidentas W. Wilsonas kreipiasi į Kongresą, rodomos ištraukos iš Vokietijos invazijos į Belgiją, skęstanti Luizitanija ir JAV karių pasiruošimas vykti į Europą. Antroje dalyje rodoma karių stovykla Prancūzijoje, fronto linija, JAV karinė aviacija ir jos manevrai.

Filme nebuvo propagandos, kaip mes ją suvokiame dabar, t. y. vaizdų klastojimų. Ji buvo dokumentinis filmas, kurį pasitelkiant buvo tikslingai siekiama paveikti visuomenės nuomonę.

Pirmojo pasaulinio karo metu dėl izoliacijos Vokietijos kino pramonė klestėjo – joje buvo uždrausta rodyti užsienietiškus filmus. Todėl jo metu nacionalinė kino pramonė sparčiai išaugo – nuo 25 iki 130 kino kompanijų. Visos jos buvo apjungtos į didesnes kompanijas, kurios glaudėsi po UFA „sparneliu“. Taip pat vokiečiai įgyvendindavo slaptas filmų programas, kad JAV išliktų neutralios ir neįsitrauktų į karą. Tam net buvo įkurta ir atskira agentūra.

Ryškus Vokietijos karinės propagandos kūrinys yra dokumentinė-propagandinė juosta „Magiškas žiedas“ (Der magische Gürtel, rež. Hans Brennert, 1917).

Šiame filme pasakojama Vokiečių povandeninio laivo U35 misija tikrinti, ar neutralūs laivai neplukdo kontrabandos. Povandeninių laivų „magiškasis žiedas“ apjuosia vandenyną ir tikrina visus laivus, kurie įplaukia į karo zoną.

Filmo vaizdai tikri ir nufilmuoti ant U35 denio jo penkių savaičių misijos Viduržemio jūroje ir rytiniame Atlanto vandenyne metu. Juostoje matoma, kaip kareiviai tikrina, apšaudo laivus, kaip jie po to nuskęsta. Filme detaliai aprašomas kiekvienas laivo patikrinimo atvejis. Dažniausiai laivuose randama kontrabandos ir jis negailestingai nuskandinamas. Filmo gale pateikiamas tikslus misijos rezultatas – nuskandintas 21 nelegalią kontrabandą plukdęs laivas, bendra masė – 80000 tonų.

Nuo šių laivo sprogdinimo ir nuskendimo kadrų to meto žiūrovams tikrai turėjo būti sunku atitraukti akis. Juk niekas tuo metu negalėjo „gyvai“ pabūti karo lauke, o tuo labiau karo zonoje vandenyne. Be jokios abejonės, kaip ir anksčiau minėtų propagandinių filmų, pagrindinis tikslas buvo parodyti Vokietijos laivyno galią.

Kadras iš filmo „Der magische Gürtel“ Šaltinis - youtube.com

Kadras iš filmo „Der magische Gürtel“
Šaltinis – youtube.com

Kuomet filmą parodė neutraliose Pasaulio šalyse, jis sulaukė prieštaringų vertinimų. Vietoje to, kad būtų giriami Vokietijos karinio laivyno pasiekimai, labiau buvo gailimasi nuskendusių laivų ir žmonių. Likimo ironija, kad po karo filmas buvo rodomas kai kuriose Sąjungininkų šalyse kaip kontrpropaganda ir buvo skatinama priešiškas nusiteikimas prieš vokiečius.

XIX a. pabaigoje atsiradusi nauja meno ir medijos forma – kinas – buvo panaudota ir politinių idėjų sklaidai. Iki I pasaulinio karo beveik visi ryškiausi propagandos kine darbai buvo susiję su tautos atminties ekranizacija ar karine tematika. Tačiau prasidėjus I pasauliniam karui ne iš karto suskubta kiną panaudoti politiniams tikslams. Galima manyti, kad politikai nebuvo iki galo įsitikinę kino, kaip meno masėms, galia, taip pat trukdė ir techninės galimybės. Tačiau baigiantis karui radosi ne viena svarbi kino istorijai propagandinė juosta, padariusi didžiulę įtaką formuojant visuomenės nuomonę.

Visi minėti pirmieji didieji bandymai buvo itin paveikūs dėl kelių priežasčių. Pirma – „judantys vaizdai“ buvo to meto naujovė ir savaime pritraukdavo dideles mases žmonių, kurios žiūrėdamos filmus linksminosi ir sužinodavo naujienas. Antra – novatoriški kinematografiniai sprendimai ir dramatiškas filmo turinys sukurdavo įtikinamą ir paveikų pasaulio modelį, kuriuo tikėjo kino kalbai dar neatsparios masės.

KINFO projektą „Propaganda kine“ remia:

sapudos remimo fondas


Pokalbis su Monika Gimbutaite: „Programa yra labai įvairi ir kiekvienas žiūrovas joje ras kažką sau“

$
0
0
Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė
Monika Gimbutaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Žvarbus gilaus rudens šaltukas į Vilnių atpučia ir Skandinavijos kino naujienas. Jas jau netrukus bus galima išvysti Europos šalių kino forume „Scanorama“. Festivalio metu žiūrovai galės mėgautis daugiau nei 100-u naujausių kino juostų. Kaip teigia organizatoriai, didžioji dalis jų bus apie meilę. Taigi šalti žiūrint filmus neteks. Tad apie šių metų „Scanoramos“ programas, svarbiausius filmus bei temas kalbamės su festivalio koordinatore Monika Gimbutaite.

Kiekvienais metais jūs rengiate tam tikras programas. Kiek šiemet yra tradicinių ir kiek yra naujų programų?

Visos programos yra tradicinės. Šiemet jų turime dvylika, ir daugiau nei 100-ą filmų. Pagrindinės programos būtų „Naujienos iš Šiaurės“, kurioje pristatome naujausius filmus iš Šiaurės šalių, bei programa „Kertant Europą“, kurioje pristatome Europos kino panoramą. Taip pat turėsime dvi retrospektyvas, dokumentikos, trumpametražių filmų, „Naujojo Baltijos kino“ bei „Lietuviškų premjerų“ programas.

Kaip ir minėjote, viena iš pagrindinių programų yra „Naujienos iš Šiaurės“. Filmų programoje nemažai ir jie yra nauji. Ar šie filmai atspindi Skandinaviško kino tendencijas ir kokios jos yra?

Skandinavijos kinas visuomet buvo socialiai angažuotas. Tai, be jokios abejonės, atsispindi ir naujausiuose režisierių filmuose. Skandinavijos režisieriai dažnai kalba apie tai, kas šiuo metu yra aktualu: aktualu jaunam žmogui, kiekvienam visuomenės nariui, emigrantui ar vyresniam.

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija
Fotografė Kristina Sereikaitė

O kokius svarbiausius šios programos filmus išskirtumėte? Nes jų yra tikrai nemažai.

Taip, išties nemažai. Norėčiau išskirriti Joachimo Triero filmą „Garsiau už bombas“, kuris dalyvavo Kanų kino festivalio konkursinėje programoje. Tai pirmasis režisieriaus filmas, sukurtas anglų kalba. Jame vaidina ir būrys garsių aktorių – tai Jesse Eisenbergas, Isabelle Huppert.

Taip pat norėčiau išskirti „Scanoramos“ atidarymo bei uždarymo filmus.

Filme „Prieš gamtą“ (rež. Ole Giæveras, Marte Vold), kuriuo mes ir atversime šių metų „Scanoramą“, pasakojama tai, ką mes šiuo metu įvardiname kaip pirmojo pasaulio problemą. Vyras, kuris savo gyvenime, atrodytų, turi viską – gerą darbą, gražią šeimą, tačiau jam vis kažko trūksta. Vieną savaitgalį jis nusprendžia išeiti į kalnus ir pagalvoti. Žiūrovai girdi jo užkadrinį balsą. O tas balsas dažniausiai skundžiasi, kaip jam negerai.

Monika Gimbutaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Iš tiesų labai džiaugiamės atradę šį filmą – novatorišką, unikalų ir jauną. Manome, jog daugelis mūsų žiūrovų – ir mes patys – galės su juo susitapatinti.

Visiška priešingybė yra „Scanoramos“ uždarymo filmas. Tai Rúnaro Rúnarssono drama „Žvirbliai“. Juosta buvo apdovanota San Sebastiano kino festivalyje. Filme pasakojama apie jauną vaikiną, priverstą išvykti iš Reikjaviko, kuriame gyveno su savo motina. Vaikinas išvyksta į mažą žvejų kaimelį pas tėvą. Viskas jo gyvenime pasikeičia – jis nebeturi savo draugų, nebeturi jam artimos aplinkos. Tėvas geria ir juo nesirūpina. Ši drama yra apie jauną žmogų ir jo bandymą atrasti savo vietą po saule.

Pakalbėkime apie „Naujojo Baltijos kino“ programą. Kuo ji išsiskiria nuo kitų panašių programų kituose Lietuvos kino festivaliuose?

„Naujojo Baltijos kino“ programa yra platforma jauniems režisieriams parodyti savo sukurtus filmus ir taip pat gauti finansinį paskatinimą.

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija
Fotografė Kristina Sereikaitė

Mūsų partnerių „Vilniaus kino klasterio“ ir AVAKA įsteigti prizai leidžia režisieriams kurti toliau. O „Naujasis Baltijos kinas“ daugeliui tampa tramplynu į didįjį kiną. Tai pastebime sekdami režisierių karjeras ir jų sukurtų filmų keliones po prestižinius kino festivalius.

„Naujojo Baltijos kino“ programoje pristatome Lietuvos, Latvijos ir Estijos jaunų režisierių trumpametražius filmus, atspindinčius tai, kuo šiuo metu gyvena, kvėpuoja šios šalys, ir tai, kokios tendencijos gali būti užčiuoptos.

Paminėjote sėkmės istorijas. Kokios jos?

Režisieriaus K. Jancio filmas „Antropovo vila“ prieš keletą metų buvo apdovanotas „Scanoramoje“ ir, tais pačiais metais pelnęs ne vieną prizą, buvo pristatytas ir Europos kino apdovanojimuose.

Taip pat džiugu, kad tie patys režisieriai sugrįžta į festivalį su savo naujais ieškojimais, naujais novatoriškais sprendimais, o vėliau pradeda kurti ilgametražius filmus, kuriuos, tikiu, po keleto metu galėsime išvysti ir „Scanoramoje“.

Monika Gimbutaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Gana netikėta naujiena, kad šiemet rengiate ir siaubo komedijų naktį. Kaip gimė idėja organizuoti šį renginį? Nes, atrodo, „Scanoramai“ tai yra šioks toks išsišokimas.

„Scanoramos“ filmų naktis yra šioks toks išsišokimas tradicinėse „Scanoramos“ programose. Ją rengėme ilgus metus, vėliau padarėme pertrauką, o pernai vėl grįžome su naujausiais ir įdomiausiais Skandinavijos šalių trumpametražiais filmais.

Šiais metais nusprendėme, kad reikia kažko naujo, aštraus ir netikėto. Reiktų paminėti, kad siaubo komedijos apskritai retai kada rodomos festivaliuose. Šio žanro darbai dažnai laikomi trash, B-klasės filmais. Tačiau šie filmai yra labai įdomūs, randantys visiškai naujų formų. Todėl nusprendėme, jog reikėtų suorganizuoti būtent tokių filmų programą. Joje bus rodomi keturi ilgametražiai ir keturi trumpametražiai filmai. Ne tik iš Europos, bet ir iš kitų žemynų. Bus rodomi ir animaciniai, ir vaidybiniai filmai, ir tie, kurių žanro nelabai pavyktų nusakyti.

Tai bus daug kraujo?

Ir daug kraujo ir, tikimės, daug juoko.

Festivalis „Scanorama“ Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalis „Scanorama“ Fotografė Kristina Sereikaitė

Šiemet, kaip ir kasmet, vyksta ir režisierių retrospektyvos. Kuo ypatingi šie du režisieriai (Derekas Jarmanas ir Janas Nemecas), kad rengiate jų retrospektyvas?

Pirmoji retrospektyva skirta Derekui Jarmanui. Antroji skirta Janui Nemecui.

Jungtis, kurią galėčiau įžvelgti tarp dviejų retrospektyvų, yra ta, kad abu režisieriai kalba ne žodžiais, o vaizdais. Vizualines metaforas jie kuria labai skirtingai ir unikaliai. Tai yra jų kino pagrindas.

Svarbu paminėti ir tai, kad abiejų režisierių kūrybinis kelias klostėsi labai skirtingai.

D. Jarmanas iš pradžių nepelnė pripažinimo, tačiau vėliau jo filmais buvo labai domimasi. O šiandien, po D. Jarmano mirties, jo filmų retrospektyvos organizuojamos didžiausiuose kino festivaliuose, prestižinėse pasaulio galerijose, apie jį mokoma kino akademijose.

Gražina Arlickaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Gražina Arlickaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Jano Nemeco karjera klostėsi kitaip. Jis pradėjo kurtį čekų Naujosios bangos įkarštyje, sulaukė nemenko pripažinimo savo šalyje ir užsienyje. Tačiau vėliau buvo priverstas išvykti iš šalies ir nebegalėjo kurti. O šiandien daugelio „Scanoramos“ programos sudarytojų nuomone jo filmai nepelnytai pamiršti, todėl džiaugiamės galėdami juos pristatyti festivalyje.

Svarbu paminėti ir tai, kad abiejų režisierių filmai beveik nebuvo rodyti Lietuvoje. Tai taip pat tapo akstinu organizuoti šių režisierių retrospektyvas.

Ko gali tikėtis žiūrovai, atėję pažiūrėti šių kūrėjų filmų?

Gali tikėtis to, ko niekur nėra matę. Nes D. Jarmanas kuria visiškai unikalią kino kalbą. Jis yra Naujojo queer kino atstovas, o ši mokykla apskritai beveik nebuvo pristatyta Lietuvoje. Jo filmuose nesilaikoma klasikinio naratyvo, juose laužomos visos kino pasakojimo taisyklės, beveik visuose jo filmuose galima išvysti Tilda Swinton.

Janas Nemecas, priešingai negu D. Jarmanas, kuria labai lakoniškai. Jeigu D. Jarmano filmus galėtume įvardinti kaip savotišką vaizdų kakofoniją, tai J. Nemeco filmai priešingai – labai lakoniški, juodai balti, konkretūs.

Monika Gimbutaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Iš jų norėčiau išskirti filmą „Nakties deimantai“. Mano manymu, tai vienas įdomiausių, jautriausių kada nors sukurtų filmų Holokausto tema. Įdomu tai, kad visas filmo naratyvas pagrįstas vizualinėmis metaforomis, kurios ir tampa dramaturginiu pagrindu.

Dar viena nemaža programa yra „Neišgalvotas gyvenimas“. Gal šiuos filmus irgi vienija tam tikra tema, tam tikra jausena?

Manyčiau, kad šią programą galėtume skirti į dvi temas. Tai politinė dokumentika, ir filmai, kuriuose nagrinėjamos socialiai jautrios temos.

Prie pirmosios skirties galėčiau paminėti Sergėjaus Loznicos filmą „Įvykis“, kuriame pasakojama apie Rusijoje vykusį pučą. Jis sukurtas iš archyvinės medžiagos. Šis filmas tampa savotišku „Maidano“, kurį pristatėme pernai, tęsiniu, taip pat vieno pirmųjų S. Loznicos filmų „Blokada“ atgarsiu.

Svarbu paminėti ir Tatianos Brandrup filmą „Kinas: viešas reikalas“. Jame pasakojama apie Naumą Kleimaną, ilgametį Maskvos kino archyvo direktorių, kuris, neįtikęs V. Putino valdžiai, buvo priverstas pasitraukti. Jame pasakojama apie politikos ir kūrybos santykį.

Monika Gimbutaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Monika Gimbutaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

Prie socialiai jautrias temas nagrinėjančių filmų norėčiau paminėti „Iškrypėlių parką“, pasakojantį apie JAV įsikūrusį buvusių seksualinių nusikaltėlių centrą, kuriame esantys žmonės tokio gyvenimo nesirinko – kitur gyventi jie tiesiog negali, nes visuomenė jų nepriima.

Filmo režisieriai balansuoja ant labai siauros ribos. Atrodytų, kad, kalbant tokia sudėtinga ir kontroversiška tema, labai nesunku imti ir palaikyti vieną arba kitą pusę – aukas arba tuos, kuriuos šiuo metu laikome nusikaltėliais. Manau, kad režisierius sukuria tokį objektyvų portretą, kokį tik įmanoma šioje situacijoje.

Šiemet taip pat vyks ir keletas industrijos renginių. Norėčiau apie vieną pakalbėti – apie „Scanoramos“ kryptys“. Kokia yra šių metų tema ir ko gali tikėtis jos dalyviai?

Šių metų temos yra skirtos filmo vystymo ir paruošiamiesiems gamybos darbams. Turėsime daug lektorių iš Vakarų Europos bei Skandinavijos, kurie supažindins jaunuosius kino talentus su skirtingais filmo vystymo aspektais. Tai kino rinkodara, filmo kelionė po festivalius, kūrybiškas prodiusavimas ir kitos temos.

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija
Fotografė Kristina Sereikaitė

Ir pabaigai, ar būtų įmanoma įvardinti vieną ar du filmus, kurie atitiktų šių metų „Scanoramos“ veidą?

Manau, kad ne. Šių metų „Scanoramos“ programa yra labai įvairi ir tikriausiai kiekvienas žiūrovas joje ras kažką sau. Galbūt galima išskirti filmą, įdomiausią kiekvienam iš mūsų, tačiau apibendrinančio, manau, nėra. Jeigu jis būtų, tikriausiai, jį vieną ir rodytume.

O koks jums būtų pats įdomiausias šių metų festivalio filmas?

Nors ir sunku, bet galbūt galėčiau išskirti vieną filmą.

Tai režisieriaus Andrew Haigh darbas „45 metai“, pristatytas Berlyno kino festivalyje ir pelnęs apdovanojimus už geriausią vaidybą abiem filmo aktoriams. Šis filmas be galo liūdnas, tačiau, pamačiusi jį Berlyne, buvau tokia laiminga ir pakylėta, jog tokie filmai apskritai dar yra kuriami, kad filmo sukeltas liūdesys tarytum net nuslūgo. Šis kamerinis bei subtilus filmas analizuoja dviejų žmonių santykius: kaip mes juose suprantame save ir kaip suprantame kitą. Manau, tai yra vienas įdomiausių šių metų „Scanoramos“ filmų.

Festivalio „Scanorama“ spaudos konferencija
[See image gallery at kinfo.lt]

Prasidėjusioje „Scanoramoje“ – kino naujienos iš visos Europos

$
0
0
Gražina Arlickaitė
Festivalio „Scanorama“ atidarymas 
Fotografė Kristina Sereikaitė
Gražina Arlickaitė Festivalio „Scanorama“ atidarymas  Fotografė Kristina Sereikaitė

Gražina Arlickaitė
Festivalio „Scanorama“ atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

Ketvirtadienio vakarą kino gerbėjai rinkosi į „Forum Cinemas Vingis“ kino teatrą. Jame atidarytas 13-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Šiais metais žiūrovus jis kvies rinktis iš daugiau nei 100 principingai atrinktų filmų. Jo metu vyks ir septynios naujų lietuviškų filmų premjeros.

„Jūs negalite įsivaizduoti, kaip man yra malonu šį kartą jums visiems ištarti savo tradicinį sveikinimą: Labas vakaras visiems. Ir sulaukti salėje pažįstamų ir laukiamų veidų“, – atidarymo svečius pasveikino festivalio direktorė Gražina Arlickaitė.

„Scanoramos“ atidarymu metu festivalio jai buvo įteiktas garbingas „Auksinio kryžiaus už nuopelnus“ Lenkijos apdovanojimas.

„Man ypač malonu, kad Gražinai Arlickaitei su didžiausiu džiaugsmus įteiksiu „Auksinio kryžiau už nuopelnus“ apdovanojimą. Tai itin svarbus apdovanojimas, skiriamas Lenkijos respublikos prezidento sprendimu asmenims, kurie ypač nusipelnė prisidedami prie Lenkijos kultūros vystymo ir sklaidos.

Festivalio „Scanorama“ atidarymas  Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalio „Scanorama“ atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

Daktarės Gražinos Arlickaitės nuopelnai, be jokios abejonės, yra ženklūs. Su dideliu užsidegimu ir pasiaukojimu ji jau daug metų Lietuvoje skleidžia žinią apie lenkų kinematografijos įdirbį ir didina susidomėjimą lenkų kino kūrybą“, – įteikdamas garbiną apdovanojimą kalbėjo Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Jarosławas Czubiński.

Taip pat susirinkusius svečius pasveikino ir Lietuvos respublikos kultūros viceministrė Patricija Poderytė.

„Nuoširdžiai visus sveikinu atėjus į „Scanoramą“, į vieną iš pačių gražiausių rudeniško Vilniaus renginių. Į „Scanoramą“ ateina žmonės, žinodami, ką gaus. Mes į „Scanoramą“ ateiname išjausti. Ateiname žinodami, kad gausime gerą dozę emocijų, kad mes išeisime truputėlį geresni, susimąstysime ir turėsime apie ką pakalbėti po kiekvieno „Scanoramos“ filmo“, – kalbėjo kultūros viceministrė.

Festivalio „Scanorama“ atidarymas  Fotografė Kristina Sereikaitė

Festivalio „Scanorama“ atidarymas
Fotografė Kristina Sereikaitė

13-osios „Scanoramos“ atidarymo filmu buvo pasirinktas Ole Giæverio filmas „Prieš gamtą“. Šis norvegų režisierius kelia klausimą, kuris dažniausiai kyla visuose šių metų festivalio filmuose – ar vadinamojoje live kultūroje, kai mes visi taip esame įsimylėję save, kad nebegalime mylėti kito. „Šiam klausimui norvegas suteikia skandinavišką atspalvį. Jis ne tik sukuria filmą, bet ir suvaidina herojų, tiksliau – suvaidina save patį ir mus visus, bei priverčia mus suklusti, suprasti ir stabtelėti“, – pristatydama filmą kalbėjo Gražina Arlickaitė.

Plačiau apie šių metų „Scanoramos“ programas ir filmus kviečiame paskaityti interviu festivalio koordinatore Monika Gimbutaite: „Programa yra labai įvairi ir kiekvienas žiūrovas joje ras kažką sau“

Festivalio atidarymas

[See image gallery at kinfo.lt]

Lietuviškos premjeros „Naujojo Baltijos kino“ programoje. Interviu su režisieriais

$
0
0
„Naujojo Baltijos kino“ programos lietuviškų filmų premjeros
Fotografė Kristina Sereikaitė
„Naujojo Baltijos kino“ programos lietuviškų filmų premjeros Fotografė Kristina Sereikaitė

„Naujojo Baltijos kino“ programos lietuviškų filmų premjeros
Fotografė Kristina Sereikaitė

Penktadienio vakarą „Scanoramos“ festivalis pakvietė į penkių naujų lietuviškų trumpametražių filmų premjerą. Visi šie penki filmai dalyvauja konkursinėje „Naujojo Baltijos kino“ (NBK) programoje. Joje dar varžosi šeši estiški ir trys latviški trumpametražiai filmai. Nugalėtojui atiteks „Vilniaus kino klasterio“ ir AVAKA įsteigtas prizai. O jį sužinosime jau rytoj, festivalio „Scanorama“ uždarymo metu. Tad kviečiame susipažinti su penkiais lietuviškų filmų režisieriais ir jų darbais.

Režisierius Andrius Šarapovas Festivalio „Scanorama“ archyvas

Režisierius Andrius Šarapovas
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Andrius Šarapovas. „Pokalbiai“

Kaip ir kodėl nusprendėte kurti šį filmą?

Filmo priešistorė gali pasirodyti kiek netikėta – mano geras draugas, pilietinių iniciatyvų centro direktorius Girvydas Duoblys jau kurį laiką važinėja po Lietuvą ir vežioja į susitikimus su nedidelių miestelių bei kaimų bendruomenėmis visokius žinomus žmones. Tarp jų Rafailas Karpis, Rimas Šapauskas, Gabrielius Liaudanskas-Svaras ir kiti. Jie susitinka su paprastais vietos žmonėmis ir tiesiog kalbasi. Ten, tuose susitikimuose nutinka visokių nedidelių stebuklų.

Žmonės verkia, juokiasi, džiaugiasi, įvyksta netikėti atsivėrimai. Koks nors kaimo tylenis netikėtai papasakoja kaip su tėvais gelbėjo žydų vaikus panašiai.

Girvydas manęs paklausė, gal reikia padaryti dokumentinį filmą, kad paneigtume mitą apie lietuvių uždarumą. Ne visi lietuviai uždari ir tylūs. Yra įvairių.

Aš nuvažiavau į keletą susitikimų ir supratau – atsivežęs kamerą ir šviesas viską sugadinsiu. Žmonės užsivers.

Jiems tektų pratintis prie objektyvo ar lempų, o tam tiesiog nebūtų laiko. Stebuklai nebevyktų.

Tada aš ir pasiūliau Girvydui padaryti meninį trumpametražį filmą apie bendravimą. Tokios buvo filmo užuomazgos.

Na, o vėliau filmo atsiradimą įgalino gamybos namų „Some Films“ ir elektros operatoriaus Litgrido parama. Už tai esu nuoširdžiai dėkingas.

Filmo „Pokalbiai“ kūrybinė komanda Fotografė Kristina Sereikaitė

Filmo „Pokalbiai“ kūrybinė komanda
Fotografė Kristina Sereikaitė

Papasakokite, kaip vyko filmo kūrimo procesas: kaip sekėsi dirbti komandai, su kokiais sunkumais susidūrėte, gal nutiko smagių istorijų?

Nežinau, ar šią istoriją galima laikyti smagia, tai labiau keistas, mistinis nutikimas. Vieną ankstų rytą, tekant saulei, mes filmavome pamiškėje.

Dienai buvo suplanuota nemažai darbų ir komanda dirbo susitelkus. Įpusėjus konkrečiai filmavimo vietai numatytus darbus iš kažkur atsirado palaidas šuo. Juodas, nemažas, pusilgio kailio, ties kaklu kailis atsilupęs lyg po muštynių. Šuo lakstė aplink, žmonių nesibaidė. Pamatėme, kad jis neagresyvus, ir nebekreipdami dėmesio dirbome toliau. Kažkuriuo metu aktorė Agnietė Lisičkinaitė atsistojo priešais kamerą ir pasiruošė darbui. Juodasis šuo pribėgo prie jos, prisilietė nosimi ir staiga matau, kaip aktorė smunka ant žolės ir susilanksto lyg skara. Operatorius ir dailininkas buvo netoliese, tad suspėjo sugauti Agnietę šiai nepasiekus žemės. Šuo nubėgo šalin, alpstančią aktorę atnešėme į automobilį ir iškvietėme greitąją pagalbą.

Atvykę medikai konstatavo, kad aktorė per daug dirba, per mažai ilsisi ir tuščiu skrandžiu be reikalo geria kavą.

Visa tai įgalino nutikti šį keistą įvykį. Vis tik tai nebūtinai paaiškina, kodėl aktorė susmuko būtent paliesta juodojo šuns. Akimirka buvo keista, pasijutau lyg ne mes filmuotume filmą, bet patys būtume kažkokio makabriško filmo aktoriai.

Kadras iš filmo „Pokalbiai“ Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kadras iš filmo „Pokalbiai“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kur planuojate filmą rodyti po NBK? Gal siųsite į užsienio kino festivalius?

Taip, planuojame filmą siųsti į įvairius užsienio festivalius. Tačiau festivalių nevardinsiu. Manau, tai neprasminga.

Jei kur atrinks – paruošime pranešimą spaudai.

Gal turite ateities planų? O gal šiuo metu jau kuriate ir naują filmą?

Noriu padaryti filmą apie Vilnių. Dirbu su filmo idėja. Jei gausime finansavimą, tai bus odė mano gimtajam miestui.

Filme svarbią rolę vaidins miesto garsai, architektūra, kasdienybė. Tai bus eksperimentinė dokumentika. Nors, anot Jono Meko, žodis „eksperimentas“ kalbant apie kiną nevartotinas. Vis tik manau, kad šiuo atveju tai ganėtinai tiksliai nusako būsimo filmo žanrą.

Noriu prakalbinti miestą, atverti urbanistinių erdvių poetiškumą, kasdienybės piešiamus piešinius bei grojamus ritmus. Vilnius labai įvairus, rudenį kitoks nei žiemą, naktį kitoks nei dieną. Jo upės, kapinės, miegamieji rajonai, sankryžos ir parkai, senamiestis su naujamiesčiu nuolatos kažką pasakoja. Tik mes, vietos gyventojai, to dažnai nebepastebime.

Živilė Mičiulytė. „Žana“

Režisierė Živilė Mičiulytė Festivalio „Scanorama“ archyvas

Režisierė Živilė Mičiulytė
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kaip ir kodėl nusprendėte kurti šį filmą?

Su filmo personažu Žana Gončiar susipažinau dar besimokydama muzikos ir teatro akademijoje. Mes mokėmės paraleliniuose kursuose – aš studijavau kino režisūrą, o ji – vaidybą kurse, kuris buvo rinktas Rusų dramos teatrui. Sužinojau, kad baigusi studijas ji nepradėjo vaidinti šiame teatre, o tapo organizacijos „Blue/Yellow“, kuri remia Ukrainos karius, savanore ir pati vyksta į karo frontą gabendama ten paramą. Man buvo labai įdomu pabendrauti su mergina, kuri gyvena tarsi tarp dviejų pasaulių – karo Ukrainoje ir Lietuvos, pabandyti suprasti, kaip ji jaučiasi. Tai visiškai man nepažįstamas pasaulis, į kurį buvo labai įdomu žvilgterėti. Iš tikrųjų tiesiog labai norėjau su Žana pabendrauti daugiau – taip ir prasidėjo šis filmas.

Papasakokite, kaip vyko filmo kūrimo procesas: kaip sekėsi dirbti komandai, su kokiais sunkumais susidūrėte, gal nutiko smagių istorijų?

Komanda filmavimo metu buvo labai minimali: aš, operatorius Narvydas Naujalis ir garso režisierius Vytautas Valiūnas. Na, ir, aišku, Žana.

Vienas iš labiausiai įsiminusių įvykių iš filmavimų buvo kelionė į Ukrainą. Tiesa, mes su komanda vykome tik iki Kijevo. Bet įspūdžių buvo daug. Būnant ten aš ir garso režisierius sulaukėme skambučių iš Rusijos. Nei vienas ten neturim jokių ryšių.

Man kažkas paskambino ir tiesiog tylėjo, o Vytautui vis kartojo, kad nieko negirdi, ir paskui padėjo ragelį. Nuo to laiko mano telefonas pradėjo kvailioti – kartais nesulaukiu skambučių, nors man yra skambinama, kartais kažkam pati paskambinu (nors iš tikro neskambinu) ir tyliu. Keisti dalykai – visokie lyg ir sekimai, lyg ir kažkas panašaus – pasijaučiau tarsi nukeliavusi į praeitį, kurioje niekada negyvenau.

Kadras iš filmo „Žana“ Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kadras iš filmo „Žana“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kur planuojate filmą rodyti po NBK? Gal siųsite į užsienio kino festivalius?

Kol kas tikslių rodymų dar nėra, siuntinėju filmą po įvairius užsienio festivalius.

Gal turite ateities planų? O gal šiuo metu jau kuriate ir naują filmą?

Man pačiai labiau įdomu kurti dokumentiką, todėl šiuo metu ieškau naujos temos. Kol kas manau, kad ji taip pat turėtų būti susijusi su Ukrainos įvykiais – ši tema manęs taip lengvai nepaleidžia. Taip pat yra bendrų kūrybinių planų su Klaipėdos Jaunimo teatru – galbūt iš to gims spektaklis.

Marija Kavtaradzė ir Vytautas Katkus. „Iglu“

Režisieriai Marija Kavtaradzė ir Vytautas Katkus Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisieriai Marija Kavtaradzė ir Vytautas Katkus
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kaip ir kodėl nusprendėte kurti šį filmą?

Ruošėmės kurti šį filmą kaip Vytauto diplominį (operatoriaus meistriškumo) darbą, tačiau tais metais neprisnigo. Sulaukę kitų metų, visiškai pakeitėme scenarijų, nes ieškojome to, kas būtų mums artima. Taip pirmoji idėja apie eskimus ir iglu namelį Šiaurėje pakito į istoriją apie iglu namelį Vilniaus mikrorajone su mums pažįstamais personažais.

Papasakokite, kaip vyko filmo kūrimo procesas: kaip sekėsi dirbti komandai, su kokiais sunkumais susidūrėte, gal nutiko smagių istorijų?

Filmavimo procesas buvo labai intensyvus, tačiau mums labai padėjo komanda ir supratingi aktoriai. Filmuojant šį filmą kovojom ne tik su rajono kaimynais, bet ir su orais – būdavo baisu atsikėlus pažiūrėti pro langą ir patikrinti, ar dar yra sniego.

Kadras iš filmo „Iglu“ Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kadras iš filmo „Iglu“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kur planuojate filmą rodyti po NBK? Gal siųsite į užsienio kino festivalius?

Po premjeros „Scanoramoje“ ruošiamės filmą siųsti ir į užsienio festivalius.

Gal turite ateities planų? O gal šiuo metu jau kuriate ir naują filmą?

Vytautas: Šiuo metu filmuoju dokumentinį filmą, kurį ruošiamės baigti kitų metų vasarą.

Marija: Aš šiuo metu rašau naujo pilnametražio filmo scenarijų, kurį ateityje ruošiuosi režisuoti.

Austėja Urbaitė. „Tiltai“

Režisierė Austėja Urbaitė (centre) Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisierė Austėja Urbaitė (centre)
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kaip ir kodėl nusprendėte kurti šį filmą?

Niekas turbūt neprasideda akimirksniu. Bijojau kažkada žengti žingsnius link to, ko noriu, tikėdamasi taip panaikinti pabaigos, nesėkmės galimybę. Stebėdama žmones aplinkui, klausydamasi jų nerimo supratau, kad anaiptol nesu pagrindinis filmo personažas ir aplink tokių kaip aš – daugybė. Jaunų žmonių, kurie atsisako mylėti ir atsiduoti savo užsidegimui ir aistrai: darbe, kūryboje, eksperimentuose, santykiuose. Jie visi iki vieno pasirinko stovėti vietoje, kad išvengtų galimų skaudžių pasekmių, pabaigos. Tokiu būdu nepajusdami, kad kątik viską baigė patys, net nespėję patirti.

O negana to jų pasirinkimus lydi nuolatinės dvejonės ir apgailestavimai, liūdesys. Tiek daug jaunų žmonių, bijančių mylėti, kai dar net nespėjo savo kailiu patirti, ką tai reiškia. Kalbu ne tik apie santykius tarp žmonių, apie baimę būti čia ir dabar, baimę suklysti, apie gyvenimo būdą, kai visi tavo žingsniai yra bandymas išvengti nesėkmės, visi tavo dabar yra pasverti ateities. Jauni žmonės dabar taip beprotiškai bijo suklysti. Ir filmu gal norėjau pažvelgti į save ir visus tuos žmones iš šono, leisti pajusti, kaip tai kvaila. Kurdama šį filmą mokiausi, kaip gyvenime viskas yra laikina ir kartu, kokia reliatyvi yra pabaigos sąvoka.

O kodėl tam atspindėti pasirinkau meilės istoriją? Nes tai absurdiškiausia vieta bijoti klaidų.

Kadras iš filmo „Tiltai“ Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kadras iš filmo „Tiltai“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Papasakokite, kaip vyko filmo kūrimo procesas: kaip sekėsi dirbti komandai, su kokiais sunkumais susidūrėte, gal nutiko smagių istorijų?

Turbūt finansinės galimybės buvo mūsų pagrindinis priešas, pavertęs net paprastus dalykus problemiškais. Bet kartu tie išsisukinėjimai iš sudėtingos finansinės situacijos ir paliko įdomiausius prisiminimus.

Komanda buvo nuostabi, esu labai dėkinga jiems visiems, nelengvomis sąlygomis dirbusiems tik iš idėjos ir geros širdies. Eičiau su šiais žmonėmis į karą. Kiek daug net fizinių išbandymų jiems teko patiri: lipti į ledinį vandenį (kas lipo su žvejo kostiumu, o kas įkrito „parkuodamas“ baidarę), praktiškai dienų dienas skalbti ir mirkyti kostiumus tame vandenyje, kol nebejauti rankų, tampyti valtis, baidares, kilnotis per upę, ir dar buvo beprotiškai šalta. Aktoriams teko šlapiems stovėti, kol galvodavau kaip nufilmuoti kitus kadrus, ir sėdėti lediniame vandenyje tarp geležinių šaltį traukiančių karkasų.

Greitas filmavimo tempas, saulė leidosi anksti, o dienų filmavimui turėjome labai nedaug. Taip pat džiaugiuosi visais, su kuo dirbau postprodukcijoje. Esu dėkinga už kantrybę, už precizišką požiūrį į darbą. Kad ir kaip atrodydavo viskas blogai, net jeigu aš jau norėdavau nuleisti rankas – visada atsirasdavo komandos narys, kuris suteikdavo galimybę žengti dar vieną žingsnelį į priekį.

Labiausiai man įstrigo filmavimas plaukiant upe. Susispaudę penkiese su brangia kamera ir objektyvų dėže, rekorderiu ir už šakų kliūvančiu mikrofonu nedidelėje valtyje, nepritaikytoje upės vingiams – plaukėm maršrutą be „nuolaidų“. Lygiai kaip bet kurie sportininkai baidarininkai: perkeldami valtį per kliūtis, po kliūtimis, strigdami ir atsistumdami nuo po vandeniu nematomų akmenų ar rąstų.

Režisierė Austėja Urbaitė (kairėje) Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisierė Austėja Urbaitė (kairėje)
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kartais atrodydavo, kad dar truputį ir jau bus kadras, bet tuputis baigdavosi užplaukimu ant nematomos kliūties. Valtį lengvai susukdavo srovė, ją buvo sunku kontroliuoti, ji buvo per plati ir per aukšta tokiai upei. Turėjome pagalbinę baidarę, kuria plaukę žmonės turėdavo nuolat lipti į vandenį ir mus ištraukti. Galėjome užstrigti viduryje upės, galėjome apvirsti. Dviejų valandų maršrutas kelis kartus per dieną, kur nėra ryšio, niekas neatvažiuotų padėti, niekam nepraneštume, kelių arti irgi nėra. Visi žinojo, kad gali kažkas nutikti, bet niekas apie tai nekalbėjo, nei vieno žodžio, lyg iš esmės buvo atmesta galimybė, kad kažkas gali nutikti. Nes pasirinkimo kito neturėjome: rizikuoti arba išvis nefilmuoti. Buvo viena akimirka, kai valtis taip susiūbavo, kad pagalvojau, jog širdis per gerklę iššoks. Apie ją irgi nekalbėjome, bent kol nebaigėme filmuoti plaukimo.

Kai dabar pagalvoju, nesuprantu, kaip žmonės išvis tam pasiryžo. Labai sunku buvo režisuoti šešių metrų atstumu per raciją, bandant stebėti, kur saulė šviečia, o kur ne, mano plaukai įsipindavo į šakas.

Operatoriui irgi buvo iššūkis filmuoti iš nuolat siūbuojančios ir skersuojančios valties. Filmuoti baidarę, kuri niekada nežinai, kur nuplauks, kur aktoriai užstrigs ar peršoks kliūtį. Iš vienos pusės skamba, kaip košmaras, bet dėl to, kaip žmonės buvo tam atsidavę, tapo įdomiu nuotykiu.

Gal turite ateities planų? O gal šiuo metu jau kuriate ir naują filmą?

Šiuo metu rašau ilgametražio filmo scenarijų. Kolkas tai daugiau paieškų ir temos nagrinėjimo etapas, todėl smulkesnes detales atskleisti ankstoka.

Domas Petronis. „Poliarinis vakarėlis“

Režisierius Domas Petronis (keirėje) Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisierius Domas Petronis (keirėje)
Fotografė Kristina Sereikaitė

Kaip ir kodėl nusprendėte kurti šį filmą?

Šis filmas yra mano trečio kurso darbas, todėl jo atsiradimo istorija nuobodi. Užduotis buvo ekranizuoti lietuvių autoriaus kūrinį. Ieškojau geros trumpos istorijos su aiškia struktūra ir atradau J. Kunčino apsakymą „Aklavietėje“. Tiesa, kuriant filmą liko vis mažiau Kunčino ir atsirado vis daugiau Petronio.

Papasakokite, kaip vyko filmo kūrimo procesas: kaip sekėsi dirbti komandai, su kokiais sunkumais susidūrėte, gal nutiko smagių istorijų?

Su gera komanda darbas ėjosi tvarkingai ir be didesnių nesklandumų. Sunkumai tokie, kaip visada – kai pradedi rašyti scenarijų, iškart gali pradėti taupyti ir pinigus. Tiesa, technikos nuomos įmonės daug padeda ir daro dideles nuolaidas. Ačiū jiems už tai!

Kadras iš filmo „Poliarinis vakarėlis“ Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kadras iš filmo „Poliarinis vakarėlis“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kur planuojate filmą rodyti po NBK? Gal siųsite į užsienio kino festivalius?

Tarptautinė filmo premjera vyks Taline, „Sleepwalkers“ festivalyje, o toliau filmo keliai kol kas nežinomi.

Gal turite ateities planų? O gal šiuo metu jau kuriate ir naują filmą?

Planų visada turiu kiek daugiau, nei spėju įgyvendinti. Bet pagrindinis planas šiuo metu yra baigti studijas. Dabar dar rašau scenarijų diplominiam filmui, kurį filmuosiu pavasarį. Bus geras.

Vakaro akimirkos

[See image gallery at kinfo.lt]

Baigėsi 13-oji „Scanorama“. Apdovanotas geriausias trumpemetražis filmas

$
0
0
Gražina Arlickaitė
Režisierius Valērijs Oļehno
Fotografė Kristina Sereikaitė
Gražina Arlickaitė Režisierius Valērijs Oļehno Fotografė Kristina Sereikaitė

Gražina Arlickaitė
Režisierius Valērijs Oļehno
Fotografė Kristina Sereikaitė

Sekmadienio vakarą, lapkričio 15 d., „Forum Cinemas“ kino teatre Vilniuje buvo uždarytas 13-asis „Scanoramos“ festivalis. Vakaro metu buvo apdovanotas ir geriausias konkursinės „Naujojo Baltijos kino“ programos trumpametražis filmas.

„Noriu tikėti, kad šios dienos mums visiems davė daug įdomių susitikimų, atradimų, diskusijų ir tiesiog džiaugsmo žiūrint kiną“, – pirmoji uždarymo svečius pasveikino jo direktorė Gražina Arlickaitė.

Šiemet konkursinėje „Naujojo Baltijos kino“ programoje varžėsi 14 filmų: 5 lietuviški darbai, 6 estiški filmai ir 3 iš Latvijos. Žiuri sudarė trys nariai, tai režisierė ir scenarijų autorė Anja Breien, „Nordic Film Days Lübeck“ meno vadovė Linde Fröhlich bei žiuri komisijos pirmininkas, kino kritikas ir programų sudarytojas Neilas Youngas.

Prieš paskelbiant pagrindinius nugalėtojus, buvo įteikti ir du specialieji paminėjimai.

Režisierius Valērijs Oļehno Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisierius Valērijs Oļehno
Fotografė Kristina Sereikaitė

Pirmasis atiteko latvių filmui „Pa Pa“ (Pa Pa, rež. Valērijs Oļehno, 2015). Dramos aktorius, įnešantis savo patirtį ir kūniškumą, kuria sudėtingą vaidmenį ir autentiškumą atranda vyriškumo trapume.

Antrojo specialiojo paminėjimo laureatas – filmas „Ta vienintelė“ (See Õige, rež. Ivan Pavljutskov, 2014). Jis per trumpą laiką žiūrovams pateikia humoro, empatijos ir sumanumo junginį.

Pirmą kartą „Naujojo Baltijos kino“ konkurso istorijoje geriausiu Baltijos šalių trumpametražiu filmu tampo lietuvių režisierės darbas. Jam atiteko abu šios programos pagrindiniai prizai, kuriuos įsteigė „Vilniaus kino klasteris“ (10 000 eurų vertės kino aparatūros nuomos paslaugomis būsimam kino projektui) ir audiovizualinių autorių teisių asociacija AVAKA (3 000 eurų vertės piniginis prizas).

„Filmuoti ant vandens yra didelis iššūkis kiekvienam režisieriui, o prizų laimėtojas imasi šios užduoties drąsiai ir naujai. To rezultatas – įtraukiantis ir išskirtinis potyris. Už iš aktorių išgautą aukšto lygio vaidybą ir meistrišką kino kadro naudojimą nugalėtoju skelbiama Austėjos Urbaitės juosta „Tiltai“, – paskelbdamas nugalėtoją kalbėjo žiuri pirmininkas Neilas Youngas.

Režisierė Austėja Urbaitė Fotografė Kristina Sereikaitė

Režisierė Austėja Urbaitė
Fotografė Kristina Sereikaitė

„Noriu padėkoti „Scanoramai“, kad atrinko ir parodė šitą filmą, ir žiuri komisijai už tai, kad įvertino. Ačiū visai komandai, kad nepasidavėte per visą kūrimo procesą ir neleidote man pasiduoti. Ačiū ir operatoriui Juliui Sičiūnui ir aktoriams už atsidavimą“ – dėkojo filmo „Tiltai“ režisierė Austėja Urbaitė.

Po „Scanoramos“ uždarymo Vilniuje, festivalis tęsiasi kituose miestuose. Iki lapkričio 22 d. „Scanorama“ vyks Kaune, iki lapkričio 19 d. – Klaipėdoje, o Šiauliuose – lapkričio 19 –22 d.

Uždarymo akimirkos
[See image gallery at kinfo.lt]

Propaganda kine: II pasaulinis karas – Rusijos ir JAV kino propaganda

$
0
0
Kadras iš filmo „Nacių šnipo išpažintis“
Šaltinis - volksfilm.com
Kadras iš filmo „Motina“ Šaltinis - wondersinthedark.wordpress.com

Kadras iš filmo „Motina“
Šaltinis – wondersinthedark.wordpress.com

Bolševikų kinas po Rusijos revoliucijos

Kino propagandą Sovietinėje Rusijoje galima būtų išskirti į du ryškius etapus: tai porevoliucinė ir Stalino epochos kino propaganda.

Rusijoje bolševikai buvo vieni pirmųjų, kurie suvokė propagandos galią ir svarbą. Jie save vadino propagandistais, ir negalvojo, kad tai yra smerktina veikla. Jie mane, kad jų rankose yra instrumentas, kuriuo galima teisingai skleisti ir suvokti socialinius pokyčius. Viename po kito partijos suvažiavimuose buvo pabrėžiama filmų svarba skleidžiant ideologijos nuostatas visuomenei. Jie laikė savo pareiga tėvynainiams parodyti tiesą, t. y. kaip viskas (revoliucija) vyko iš tikrųjų.

Tai buvo ir vienas iš įmanomų būdų „šviesti“ ir supažindinti visuomenę. Tuo laikotarpiu Rusijoje buvo labai daug neraštingų žmonių. 1920 m. tik du iš penkių suaugusiųjų mokėjo skaityti. Tad kinas tarnavo ir kaip universalus informacijos sklaidos būdas.

Lenino citata, kuri, beje, buvo ištraukta iš konteksto, puikiai iliustruoja šį teiginį: „Iš visų menų mums svarbiausias kinas.“ Kinas buvo svarbus ne kaip meno forma (nelaikytina svarbiausia), o kaip puikus informacijos sklaidos būdas, kurį žiūrint (vaizdus) nereikalingas išsilavinimas. taigi kinas yra prieinamas visiems.

Istorikai teigia, kad 1918-1919 m. buvo pereinamasis laikotarpis Sovietinio kino istorijoje, kuomet senąją kūrėjų kartą pakeitė naujoji. Taip pat tai ir laikotarpis, kada žlugo privatus kino gamybos sektorius ir prasidėjo pirmieji Sovietų žingsniai nacionalizuoti visą kino pramonę bei užsienio kino filmų platinimą. 1918 m. balandžio mėnesį valdžia monopolizavo užsienio prekybą, o tai labai paveikė kino pramonę. Buvo nelengva gauti iš užsienio reikiamos medžiagos ir įrangos kurti filmams.

Kadras iš filmo „Tėvas Sergėjus“ Šaltinis - sovietmovies.blogspot.com

Kadras iš filmo „Tėvas Sergėjus“
Šaltinis – sovietmovies.blogspot.com

Įspūdinga tai, kad 1918 m. esant itin sudėtingai situacijai, kino pramonė sugebėjo juos daryti. Tais metais jų buvo sukurta net 150. Ir ne tik trumpų ar paprastų. Buvo įgyvendinti ir ambicingi projektai. Pavyzdžiui, kaip trys Levo Tolstojaus kūrinių ekranizacijos: „Tėvas Sergėjus“, „Gyvasis numirėlis“ ir „Tamsos galia“. Režisieriams mažai rūpėjo revoliucija ir jos pasekmės, jie į ją nesikišo, o kūrė tokius filmus, kokių norėjo auditorija.

Galiausiai privati filmų gamyba sustojo. To priežastis – visų būtiniausių filmo kūrimui priemonių trūkumas bei nestabili šalies situacija. Todėl didžiosios studijos pasitraukė iš Maskvos. Kartu su jomis pasitraukė ir režisieriai, aktoriai, techninis personalas. Sovietinė kino industrija neteko didžiosios dalies talentingų kūrėjų, taip pat ir dalies kino technikos, nes „pabėgeliai“ ją pasiėmė kartu su savimi.

Privati kino pramonės galutinai buvo nacionalizuota 1919 m. Sovietinė valdžia perėmė buvusių privačių kino studijų patalpas bei filmų platinimo tinklus. Šalyje nebeliko nepriklausomų nuo valdžios kino kūrėjų, kurie galėtų kurti kino filmus savo malonumui ar siekdami ekonominės naudos.

Sovietinio, jau nacionalizuoto, kino kūrimosi pradžia buvo sunku ir lėta. Pirmosios juostos buvo kino kronikos. Jų kokybė tiek techninė, tiek meninė buvo labai žema. Visų kino kūrimui reikalingų medžiagų trūkumas buvo akivaizdus. Pavyzdžiui, visai šaliai vienos kino kronikos kopijų būdavo pagaminama tik nuo penkių iki dešimt.

Kadras iš filmo „Žmogus su kino kamera“ Šaltinis - silentlondon.co.uk

Kadras iš filmo „Žmogus su kino kamera“
Šaltinis – silentlondon.co.uk

Dėl to, kad Rusijoje nebuvo kino kronikų kūrimo patirties ir tradicijos, pasireikšti galėdavo jauni ir dar kino kūrimo patirties neturintys režisieriai. Vieni garsiausių – Eduardas Tisse bei Dziga Vertovas.

Nors šių kino kronikų trūko ir jos buvo prastos kokybės, jos suvaidino nemažą propagandinį vaidmenį – atokiausių Rusijos kampelių žmonės galėjo pamatyti šalies lyderius ir Raudonosios armijos pasiekimus „gyvai“. Pilietinio karo pabaigoje Leniną ir Trockį mačiusių kine žmonių skaičius pralenkė žmonių skaičių, mačiusių nuverstą carą nuotraukose. Kino pramonė pradėjo atsigauti tik vykstant NEP`ui (Naujoji ekonominė politika, vykusi nuo 1921 m. iki 1929 m.).

Šiek tiek atsigavusi kino pramonė nuo 1924 m. iki 1929 m. sukūrė 514 filmus. Jie visi buvo skirtingi tiek turiniu, tiek stiliumi. Tačiau dauguma filmų buvo kuriami patenkinti valstybės poreikius ir didžioji dalis jų buvo politiniai. Rėžimas netoleravo filmų ir scenarijų, kurie buvo skirti tik žmonių pasilinksminimui. Tik keletas juostų tuo laikotarpiu buvo sukurta be jokios politinės propagandos. Iš tuo metu sukurtų filmų net 144 buvo revoliucinės tematikos. Be abejo, ji turėjo būti – ir buvo – vaizduojama teigiamai, kelti žmonių pasididžiavimą.

Tarp jų galim išskirti dar vieną kategoriją – revoliuciniai filmai-reginiai. Žymiausiai jų pavyzdžiai yra pirmieji trys S. M. Eizenšteino filmai „Streikas“, „Šarvuotis Potiomkinas“ ir „Spalis“, V. Pudovkino „Motina“, „Peterburgo pabaiga“ ir A. Dovzhenko „Arsenalas“.

Visuose filmuose daugiausiai dėmesio buvo skiriama ne konkretiems veikėjams, jų charakterio plėtojimui ar istorijai, bet tipažams, simboliams ir gestams. Kai kalbama apie Sovietinį politinį kiną, visuomet pirmi galvoje turimi šie filmai. Taip yra todėl, kad nei prieš S. Eizenšteiną, nei po jo niekas nesukūrė tokių įtikinamų revoliucinių reginių.

Kadras iš filmo „Streikas“ Šaltinis - domhnall-does.blogspot.com

Kadras iš filmo „Streikas“
Šaltinis – domhnall-does.blogspot.com

S. Eizenšteino filmas „Šarvuotis Potiomkinas“ buvo kuriamas vyriausybės užsakymu revoliucijos metinėms paminėti. Tai buvo antrasis iš trijų režisieriaus sukurtų filmų revoliucijos tematika. Pirmasis buvo „Streikas“, o trečiasis – „Spalis“. Visa ši „trilogija“ turėjo nemažos įtakos to laikotarpio supratimui. Deja, klaidingam.

Dramoje juodosios jūros laivyno šarvuočio „Potiomkinas“, plaukiojančio Odesoje, jūreiviai sukyla prieš laivo vadovybę, nes ji juos maitina sugedusia mėsa su parazitų lervomis. Jūreiviams atsisakius valgyti pasenusio maisto, sukilimo iniciatorius įsakoma sušaudyti. Tačiau per nuosprendžio vykdymą likusieji jūrininkai puola jų gelbėti. Laivo karininkai išmetami už borto, ne vienas jų žūna, susirėmimo metu nužudomas ir sukilimo įkvėpėjas jūreivis Vakulinčiukas. Odesos gyventojai masiškai susirenka į jo laidotuves. Kyla didžiulė nepasitenkinimo banga prieš valdžią, kuri vėliau virsta anticarinėmis demonstracijomis. Iškviesta Caro kariuomenė negailestingai šaudo į taikius gyventojus, besibūriuojančius ant Odesos laiptų, ir su jais susidoroja. Kyla chaosas, kurio metu žūna daug paprastų žmonių. Numalšinti sukilimo išsiunčiama karinė eskadra, bet jūreiviai atsisako šaudyti į sukilėlius ir šarvuotį „Potiomkiną“.

Didžioji dalis filmo vizualumo ir pasakojimo jėgos kyla iš S. Eizenšteino genialaus montažo.

Greitas, klaidinantis montažas susišaukia su chaotiška scenų skuba bei žmonių emocijomis. Juo perteikiamas ir įvykio dramatiškumas. Savo filmo montažu Eizenšteinas manipuliavo žiūrovų jausmais: kad jie jaustų prielankumą maištaujantiems šarvuočio jūreiviams ir neapykantą žiauriems vadovams.

Kadras iš filmo „Šarvuotis Potiomkinas“ Šaltinis - magnoliaforever.wordpress.com

Kadras iš filmo „Šarvuotis Potiomkinas“
Šaltinis – magnoliaforever.wordpress.com

Pati žymiausias filmo ir kino istorijos montažo scena – Odesos laiptų kadrai. Žiūrovai mato šimtus greitai vienas po kito sumontuotų kadrų, kurie jie tarsi „panardina“ į Caro kariuomenės sukeltas skerdynes. Kuriant sceną panaudota ne viena kinematografinė bei montažo technika, kaitaliojami planai – stambūs su tolimais, dramatiški, staigūs kadrų „kirpimai“, kameros judėjimas, scenos rodymas (pavyzdžiui, vėžimėlio scena) įvairiais rakursais. Visa tai pasitarnavo perteikti paveikiam įvykio baisumui ir chaosui. Jo montažas buvo labiau kaip psichologinė poveikio priemonė, o ne kaip istorijos pasakojimo būdas. Jis tai padarė taip gerai, kad net ir šiais laikais atrodo, kad tai iš tikrųjų vyko.

Iš tikrųjų šios žudynės įvyko kitoje miesto vietoje, tačiau S. Eizenšteinui laiptai tiko dėl dramatizmo. Naudodamas laiptus režisierius galėjo emociškai paveikiai parodyti bejėgių žmonių nesėkmingą bandymą pabėgti nuo Caro kariuomenės. Netgi vizualiai jie yra įkalinti erdvėje – matome, kad minia yra tarp Caro kariuomenės ir bažnyčios. Kaip teigė Marksas, Valstybė ir Bažnyčia yra du didžiausi proletarų priešai.

Filmo gale esantis atbundančio liūto epizodas metaforiškai rodė atgimstančią ir nuo priespaudos besivaduojančią tautą. Iš tikrųjų ši liūto skulptūra buvo nufilmuota Jaltoje, o ne Odesoje. Tačiau šie trys staigūs liūto kadrai, kuriuos sekė Potiomkinos pabūklo šūvis, metaforiškai kalbėjo apie masių sukilimą prieš Carą.

Šioje dramoje ryškus tuometinio sovietinio kino bruožas – filme nėra aiškaus vieno veikėjo, asmeninių dramų ar susitelkimo į asmeninius išgyvenimus. Pagrindiniu veikėjų būtų galima būtų laikyti patį laivą Potiomkiną. Visas dėmesys skiriamas masei, žmonės juda unisonu. Jokia asmeninė drama neužgožia politinių istorinių įvykių.

Filme visi jūreiviai, išskyrus Vakulinčiuką, ir paprasti žmonės yra bevardžiai. Vieną nuo kito jūreivius yra sunku atskirti, jie yra beveik vienodi. Tačiau priešas – laivo karininkai – yra lengvai atpažįstami ir charakteringi. Netgi yra „izoliuojami“ kadre apskritimu. Taip lengviau emociškai sukelti žiūrovo pyktį, blogis yra konkretus ir apčiuopiamas.

Kadras iš filmo „Šarvuotis Potiomkinas“ Šaltinis - imthecautionarywhale.blogspot.com

Kadras iš filmo „Šarvuotis Potiomkinas“
Šaltinis – imthecautionarywhale.blogspot.com

Dažnai „Šarvuotis Potiomkinas“ įvardinamas kaip geriausias kada nors sukurtas filmas. Netgi Nacių Propagandos ministras Jofezas Giobelsas patvirtino šio filmo propagandinį efektyvumą teigdamas, kad „kiekvienas, kuris neturi tvirtų politinių įsitikinimų, pažiūrėjęs šį filmą gali tapti bolševikų.“

Tiek „Spalis“, tiek „Šarvuotis Potiomkinas“ amžininkų bei vėlesnių kartų dažnai būdavo traktuojami kaip istoriniai filmai. Tad nieko keista, kad net istorikams buvo sunku išvengti neteisingo tų svarbių istorinių įvykių vaizdingo traktavimo. Pavyzdžiui, „Spalis“ sukuria stiprų ir klaidingą dokumentinio filmo įspūdį, nes nėra jokių tikrų nufilmuotų kadrų iš Žiemos rūmų šturmo.

S. Eizenšteinas nekūrė šios revoliucijos istorijos interpretacijos savarankiškai. Jis buvo represyvios šalies įrankis. Valdžia jam suteikė viską, ko tik jis prašė, daugybę statistų, leidimus filmuoti pastatus bei šarvuotį. Viso to kaina – sukurti revoliucijos istoriją tokią, kokios norėjo valdžia.

Kokią ideologinę žinutę gaudavo žiūrovas pamatęs tokius filmus?

Visuose filmuose Revoliucija būdavo įteisinama, kaip ir jos „vaikas“ dabartinė Sovietinė santvarka. Šiuose filmuose Revoliucija buvo vaizduojama ne kaip serija nenumatytų ar atsitiktinių įvykių, bet kaip iš anksto nulemtų ir numatytų veiksmų. Šiuose filmuose revoliucijos metu padaryti sprendimai nebūdavo sprendžiami paprastų mirtingųjų, kuriuos valdo baimės, prietarai ar nauda. Filmai Revoliuciją pavaizdavo kaip visiškai nepaprastą ir nepakartojamą įvykį.

Sovietų sąjungos II pasaulinio karo propagandiniai filmai

Jei spręstume pagal JAV ir Sovietų sąjungos II pasaulinio karo filmus, galima būtų galvoti, kad šios dvi valstybės kovojo skirtinguose karuose. Amerikiečiams, kurių šalį iš abiejų pusių saugojo vandenynai, karas iš pradžių nebuvo gyvenimo ir mirties klausimas. Taip pat Vašingtonas turėjo tik nežymius svertus paveikti Holivude kuriamą produkciją. Jo režisieriai kūrė tiek karinių filmų, kiek jų reikėjo kino žiūrovams.

Toks herojus, kaip Rikas Bleinas iš „Kasablankos“, sovietiniame kine tiesiog nebūtų galėjęs atsirasti. Sovietų filmuose kalbų apie meilę tėvynei niekada nebuvo per mažai. Tiek Sovietų, tiek Nacistinės Vokietijos tikslai buvo kitokie nei JAV. Abiem totalitarinėms valstybėms reikėjo, kad kino pramonė rodytų tik tai, kas propagandiškai jiems yra tinkama ir naudinga. Taip pat Sovietinės Rusijos kino pramonė buvo centralizuruojama, nacionalizuota bei mobilizuota karo tikslams.

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“ Šaltinis - stena.ee

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“
Šaltinis – stena.ee

Sovietų sąjungos II pasaulinio karo laikotarpio filmų negalime vertinti vien tik kaip meno kūrinių. Labai svarbus, ir tikriausiai pats svarbiausiais, aspektas yra politinė filmų kūrėjų motyvacija. Politikai ir kino kūrėjai norėjo kurti filmus, kurie pakeltų Sovietų žmonių moralę. Juostose buvo rodomas kareivių ir paprastų žmonių herojiškumas, bandymai padaryti budresnius dėl šalyje veikiančių užsienio šnipų ir padidinti neapykantą priešui, rodant jo žiaurumą. Taigi vertinant šio laikotarpio filmus svarbiausiu kriterijumi tampa – kaip gerai kino kūrėjams pavyko įvykdyti šiuos tikslus.

Iki II pasaulinio karo Sovietai gerai išmoko kurti dokumentinius filmus. Todėl vykstant karui puikiai susitvarkė su nauja užduotimi – užfiksuoti karo eigą ir įvykius. Jau pati pirmoji kino kronika išėjo vos po trijų dienų, kai prasidėjo karas – 1941 birželio 25 d. Po to kino kronikos išeidavo kas tris dienas. Antro pasaulinio karo metu tūkstančiai operatorių nufilmavo tris su puse milijono metrų kino juostos.

Pirmųjų darbų kokybė buvo prasta, nes tuo metu trūko net būtiniausių filmo kūrimui reikalingų priemonių. Taip pat operatoriams buvo sunku prisitaikyti prie karo sąlygų. Pirmaisiais mėnesiais dokumentalistai retai kada užfiksuodavo realius fronte vykstančius veiksmus, dažniausiai būdavo filmuojami antrojo arba trečiojo ešelono manevrai. Vėliau jie būdavo pateikiama kaip realūs kariniai veiksmai.

Kad pagerintų karo kino kūrėjų darbą, Raudonoji armija įkūrė specialią kino kūrėjų komandą kariniuose daliniuose. Joms vadovo daug patirties kine turintys. Jie galėjo spręsti, kur siųsti operatorius ten, kur jie labiausiai buvo reikalingi. Be abejo, didžiausia problema buvo ta, kad nebuvo ką rodyti, nes pirmuosius penkis karo mėnesius nelabai kas vyko.

adras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“ Šaltinis - youtube.com

adras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“
Šaltinis – youtube.com

Viena labiausiai pavykusių ir geriausių karinių propagandos filmu yra laikomas dokumentinis filmas „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“ (Разгром немецких войск под Москвой, angl. Moscow Strikes Back). Filmo režisieriai buvo Leonidas Varlamovas ir Ivanas Kopalinas.

Dokumentikoje pasakojama apie Maskvos mūšį, vykusį 1941 spalio mėn.-1942 sausio mėn. Jis buvo vienas pagrindinių karinių mūšių, nulėmusių karo baigtį.

Juostoje nuosekliai rodomas Raudonosios armijos pasiruošimas karui: paradas Raudonojoje aikštėje, lyderių – ir Stalino – įkvepiančios ir patriotizmą skatinančios kalbos. Vėliau parodomi kariniai veiksmai, vokiečių padaryti nusikaltimai, nužudytų sušalusių kareivių bei civilių kūnai, sunaikinta technika. Perteikiant nacių padaryta žala, užfiksuoti smarkiai apgadinti Rusijos žymių rašytojų A. Čechovo ir L. Tolstojaus namai. Galiausiai parodomas ir žemėlapis, kiek frontas buvo atitrauktas nuo Maskvos. Visi šie vaizdai „sumaišyti“ su pasididžiavimą keliančiais kautynių vaizdais. Viso filmo metu skamba pakili ir didinga muzika.

Kaip savo prisiminimuose rašė režisieriai, filmavimas buvo labai sudėtingas. Tuo metu tvyrojo 35 laipsnių šaltis ir technika dažnai užšaldavo. Kurti filmą skubėjo, nes norėjo, kad žmonės kuo greičiau pamatytų Rusijos karių kovą už laisvę. Režisieriai dirbo dieną ir naktį nešildomose patalpose, netgi vykstant oro atakoms jie neidavo slėptis į slėptuves.

Šis filmas buvo labai populiarus ir jį pamatė daug žmonių. Jo sėkmę lėmė filmo turinys, bet ne techniniai ir meniniai aspektai. Žmonės buvo ištroškę pamatyti, kaip nugalimi vokiečiai ir kaip kariauja Sovietų armija. Jie norėjo matyti, kaip nacių kariai yra sutriuškinami ir pažeminami.

Šis propagandinis filmas, parodytas ir Didžiojoje Britanijoje bei JAV, sulaukė tarptautinio pripažinimo. Tai padėjo užsitikrinti didesnį sąjungininkų palaikymą. Juosta net laimėjo Niujorko kritikų apdovanojimą kaip geriausias dokumentinis filmas bei 1942 m. „Oskarą“ kartu su F. Capros filmų „Įžanga į karą“ (Prelude to War, 1942)

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“ Šaltinis - stena.ee

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“
Šaltinis – stena.ee

Daugelis II pasaulinio karo dokumentinių filmų būdavo labai panašūs. Visuose – važiuojantys tankai, lengvosios artilerijos šaudymai, sprogimai, žygiuojantys kareiviai. Tačiau Sovietų propagandinė dokumentika išsiskyrė tuo, kad nesibodėjo rodyti karo baisumų ir karo nuniokojimo mastų.

Filmuose dažnai buvo girdimas ir užkadrinis balsas, kuris visuomet kalbėdavo iškilmingai ir pompastiškai. Atrodydavo, kad pati istorija šneka kiną žiūrintiems žmonėms. Be jokios abejonės, kiekviename dokumentiniame filme ar kino kronikoje buvo aukštinamas Stalinas.

Dokumentinių filmų sėkmė paskatino kurti ir meninius, todėl nuo 1942 m. pradėta gaminti karo ir istorinės tematikos meninius filmus. Dažniausios temos buvo apie itin reikšmingus karo mūšius – kaip mūšis dėl Staliningrado, Leningrado apsiaustis, mūšis dėl Sevastopolio, Baltijos šalių „išvadavimas“. Nuo 1942 iki 1945 metų studijos sukūrė apie 70 filmų. Iš jų beveik 50 galima vadinti karo, likusius – istoriniais.

Meninių juostų scenarijai irgi nebuvo originalūs. Dažniausiai jų centre – kareivio, esančio fronte, portretas. Nei žiūrovams, nei režisieriams ši tema neatsibodo. Įdomu faktas, kad tik nedaugelis filmų buvo sukurti apie tikrus karinius žygdarbius.

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“ Šaltinis - stena.ee

Kadras iš filmo „Vokiečių armijos sutriuškinimas šalia Maskvos“
Šaltinis – stena.ee

Kita labai svarbi Sovietinio kino tema – imperinės Rusijos istorija. Jais buvo stengiamasi parodyti praeities didybę žiūrovams. Vienas ryškiausių pavyzdžių, jau minėto režisieriaus S. Eizenšteino epinės dramos „Aleksandras Neviškis“ (Алекса́ндр Не́вский/Alexander Nevsky, 1938) bei „Ivanas Rūstusis“ (Иван Грозный/Ivan the Terrible, 1944, 1958).

Įdomu faktas – beveik visos istorinės dramos buvo herojinės dramos. Kitaip nei ankstesni kurti filmai, kuriuose nebuvo vieno konkretaus personažo (filmuose dominuodavo masės), kiekvienoje juostoje buvo stengiamasi parodyti, kaip herojiškas asmeninis poelgis keičia istorijos tėkmę.

Sovietų valdžia puikiai suvokė kino propagandos reikšmę, todėl niekuomet negailėjo jai lėšų. Net ir sudėtingiausiais periodais propagandinių filmų kūrimas nenutrūko, tik sulėtėjo. Buvo gerai išvystytą centralizuota propagandos ir kontrolės sistema, todėl nebuvo sudėtinga prižiūrėti filmų turinio. Niekas nepriklausomai kurti filmų negalėjo, tad visi būdavo tokie, kokių Sovietų valdžiai reikėjo.

Ironiška, kad Sovietinio karo kino tikslas buvo sukurti realybę iškraipančius ir jo neatitinkančius propagandinius filmus. Tačiau tai buvo daug tikroviškesni filmai, nei buvo sukurti prieš 1941 m. ar iš karto po II pasaulinio karo.

JAV kinas II pasaulinio karo metu

Prasidėjus II pasauliniam karui JAV ilgokai išliko neutralia ir į karą neįsitraukiančia valstybe. Tai lėmė objektyvios ir subjektyvios priežastys – nuo Europos ją skyrė Atlanto vandenynas ir nuo I pasaulinio karo JAV vykdė izoliacionistinę politiką. Kol šalis nebuvo įstojusi į karą, to laikotarpio apklausų duomenimis beveik visi šalies piliečiai norėjo, kad JAV liktų neutrali ir į jį neįsitrauktų.

Pieš karą JAV kasmet sukurdavo šimtus naujų filmų. Holivudas buvo didžiulis kino studijų ir kompanijų tinklas. Ir, apskritai, JAV kino industrija buvo didžiausia pasaulyje ir eksportuodavo savo filmus į visus kontinentus.

Perl Harboro ataka Šaltinis - hereandnow.wbur.org

Perl Harboro ataka
Šaltinis – hereandnow.wbur.org

Amerikoje prieš karą ir II pasaulinio karo pirmosiomis dienomis daugiausiai buvo sukuriama komedijų, melodramų, romantinių filmų, vesternų bei nuotykių filmų. Holivudas vykdė savo misiją – linksmino žmones.

Karui artėjant prie JAV krantų, temos po truputį pradėjo keistis. Atsirado daugiau filmų karine tematika. Tuo metu visi gynybos pasiruošimo darbai buvo rodomi linksmu ir žavingu tonu. Buvo tik keletas trumpų filmų, kurie iš tikrųjų rodė tai, kas vyko už Atlanto.

Amerika į karą įstojo po 1941 m. gruodžio 7 d. įvykių, kai Japonijos aviacija atakavo Perl Harborą. Kitą dieną Japonijai JAV paskelbė karą, taip tapdama dar viena valstybe, dalyvaujančia pagreitį įgaunančiame, jau dvejus metus trunkančiame pasauliniame konflikte. Įstojimas į karą palietė visą šalį. Be abejo, pokyčiai neaplenkė ir Holivudo.

Tuometinis JAV prezidentas Franklinas D. Rooseveltas suvokė kino galią ir potencialą, tačiau kino industrijai nedarė didelės įtakos ir tiesiogiai nekontroliavo jos išleidžiamos produkcijos. Tam buvo objektyvios priežastys – JAV kino pramonė buvo milžiniška ir jos valdžiai nebūtų įmanoma kontroliuoti, be to, ji buvo privataus kapitalo rankose ir demokratinėje valstybėje niekaip negalėjo būti nacionalizuota ir centralizuota.

Po metų, 1942 m., buvo įkurtas Karo informacijos biuras (Office of War Information), atsakingas už JAV propagandą tiek šalies viduje, tiek už jos ribų. Be kitų atliekamų funkcijų biuras buvo ir oficialus kino pramonės išleidžiamų filmų prižiūrėtojas, taip pat koordinuodavo keliolikos valstybinių karinių organizacijų darbą, kurios kurdavo propagandinius filmus.

„Kodėl mes kariaujame“ Šaltinis - viki.com

„Kodėl mes kariaujame“
Šaltinis – viki.com

Biuras išleido daugybę rekomendacijų, tačiau jų nesilaikymas kuriant filmus neužtraukdavo jokių rimtų pasekmių. Jų kino studijoms nereikėjo laikytis. Dažniausiai rekomendacijos „saugojo“ žiūrovus nuo per daug drastiškų, dviprasmiškų ar įžeidžiančių juostų.

Tačiau joks prodiuseris nebūtų rizikavęs ir kūręs tokių filmų, nes niekas nebūtų ėjęs jų žiūrėti. O tai reikštų, kad filmai neatsipirktų. Net ir II pasaulinio karo metu galiojo kapitalizmo taisyklės. Tuo labiau, kad vykstant karui Holivudo kino kompanijos nebegalėjo eksportuoti savo filmų į ne vieną didelę auditoriją turinčią šalį, todėl vidinis šalies kino teatrų lankomumas ir uždirbami pinigai buvo svarbu.

Valdžiai Holivudo palaikymas ir prisidėjimas prie patriotinių jausmų skatinimo buvo labai svarbus, nes net ir po Perl Harboro atakos visuomenė liko neigiamai nusistačius prieš šalies dalyvavimą konflikte. JAV valdžia suprato, kad norint paveikti ir pakeisti šį piliečių nusistatymą to padaryti naudojant tiesioginę ir akivaizdžią propagandą nepavyks.

Elmeris Davisas, Karo informacijos biuro direktorius, teigė, kad propagandą visuomenei lengviausia skleisti naudojant pasilinksminimo formas, kad žmogus, žiūrėdamas, pavyzdžiui, filmą, net nepastebėtų, kad stebi propagandą. Todėl laimei, nors studijų veiklos ir niekas nekontroliavo, daugelis jų iš patriotinio nusiteikimo prisidėjo prie tautos patriotinės ir pilietinės dvasios kėlimo savo sukurtais filmais.

Holivudas kuria propagandą

1942-1945 metais Holivudas išleido apie 1700 filmų, beveik 500 jų buvo karo tematika, o laikotarpiu nuo 1941 iki 1945 m. vien 220 karinių propagandinių filmų buvo sukurti valstybinių karinių organizacijų.

Propagandos buvo sukurta visokios – nuo gąsdinančios iki linksminančios. Buvo sukuriama labai daug filmų, kuriuose buvo vaizduojami itin neigiamai naciai ir japonai. Taip pat kiekviena armijos šaka gaudavo sau dėmesio – todėl radosi nemažai filmų apie povandeninius laivus, aviacija, karinį prekybos laivyną ir kitus.

Kadras iš filmo „Nacių šnipo išpažintis“ Šaltinis - volksfilm.com

Kadras iš filmo „Nacių šnipo išpažintis“
Šaltinis – volksfilm.com

Vienu pirmųjų propagandinių filmų būtų galima laikyti Anatole Litvako dar 1939 m. sukurtą karinę dramą „Nacių šnipo išpažintis“ (Confessions of a Nazi Spy). Šiame šnipų trileryje buvo pasakojama istorija apie Niujorke gyvenančius Vokietijos vyriausybei dirbančius nacių šnipus. Vėliau keturių iš jų veiklą išaiškino FTB.

Ši juosta turėjo parodyti visuomenei, kad priešas nėra toli – jie nėra už Atlanto. Jie veikia čia, Amerikoje. Šį pojūtį stiprino tai, kad vaizduojama istorija buvo reali ir neseniai įvykusi. Trileryje vaidino ir nemažai iš Vokietijos nuo A. Hitlerio režimo pabėgusių aktorių. Tai taip pat padidino filmo kuriamą efektą.

Kuriant šią juostą prisidėjo ir Didžioji Britanija. Kaip ir I pasaulinio karo metais, taip ir tuomet, kurdama propagandinius filmus bei naudodama kitas priemones, ji tikėjosi, kad taip greičiau paskatins JAV įstoti į II pasaulinį karą. Verta paminėti dar keletą filmų, prie kurių arba Britanija prisidėjo, arba jie buvo sukurti joje – tai Alfredo Hitchcocko „Užsienio korespondentas (Foreign Correspondent, 1940), Michaelo Powello „49 lygiagretė“ (49th Parallel, 1941). „Užsienio korespondentas“ leido JAV žiūrovams pamatyti tai, kas dėjosi Europoje. Nors ir be konkretaus ir aiškiai įvardinamo priešo.

Verta paminėti, kad prie JAV kuriamų propagandinių filmų prisidėjo ne vienas žymus to meto Holivudo režisierius: Johnas Fordas „The Battle of Midway“ (1942), Williamas Wyleris, Johnas Hustonas „Report From the Aleutians“ (1943) ir „San Pietro“ (1945) ir kiti. Kuriant filmus dalyvavo tokie garsūs aktoriai kaip Ronaldas Reaganas, Katharine Hepburn ir kiti.

Kadras iš filmo „Kasablanka“ Šaltinis - catwalkyourself.com

Kadras iš filmo „Kasablanka“
Šaltinis – catwalkyourself.com

„Warner Brothers“ buvo pirma Holivudo kompanija, kuri aiškiai pabrėžė, kad yra nusistačiusi prieš Nacius, ir neplatino savo filmų Nacių okupuotose teritorijose. Jų kompanija sukūrė ir vieną pirmųjų propagandinių, prieš nacius nukreiptų filmų „Nacių šnipo išpažintis“. Po kelerių metų jie išleido ir vieną žinomiausių pasaulyje juostų „Kasablanką“ (Casablanca, 1942), kurioje taip pat galima įžvelgti propagandinių poteksčių.

Franco Capros dokumentinį filmų serija „Kodėl mes kariaujame“

JAV Karo departamentas, vadovaujamas generolo George Marshallo, pasirinko Francą Caprą, kad jis sukurtų filmą, skirtą vidinėms kariuomenės reikmėms.

Tikriausiai F. Capra pasirinktas neatsitiktinai. Tuo metu jis buvo sėkmingas ir daug pasiekęs režisierius Holivude, jau buvo laimėjęs tris geriausio režisieriaus „Oskarus“. Tokios jo dramos kaip „It Happened One Night“ (tai buvo pirmasis istorijoje filmas, kuris laimėjo penkis svarbiausius „Oskarus“ vienuose apdovanojimuose), „Mr. Deeds Goes to Town“, „Lost Horizon“, „Mr. Smith Goes to Washington“ ir „You Can’t Take It With You“ (1938) buvo gerai žinomos ir pelniusios didžiulę sėkmę. Tačiau prieš gaudamas pasiūlymą jis nebuvo dirbęs dokumentinio kino srityje.

Praėjus nedaug laiko po susitikimo su generolu G. Marshallu režisierius pamatė propagandinį Leni Riefenstahl filmą „Valios triumfas“. Jis režisierių ir sužavėjo, ir kartu metė jam iššūkį. Kaip teigė F. Capra, šis filmas neiššovė nei vieno šūvio, nenumetė nei vienos bombos, bet veikė kaip psichologinis ginklas ir turėjo tikslą sunaikinti bet kokį norą priešintis. Taigi F. Capros „Kodėl mes kariaujame“ buvo tiesioginis atsakas į šį vokietės režisierės filmą.

Kadras iš filmo „Karas ateina į Ameriką“ Šaltinis - en.wikipedia.org

Kadras iš filmo „Karas ateina į Ameriką“
Šaltinis – en.wikipedia.org

1942-1945 metais buvo sukurta septynių dalių propagandinių filmų serija „Kodėl mes kariaujame“ (Why we Fight). Kiekvienoje filmų serijos dalyje buvo apžvelgiamas tam tikras istorinis laikotarpis iki JAV įsitraukimo į karą: „Įžanga į kara“, „Nacių puolimas“, „Suskaldyti ir užkariauti“, „Mūšis dėl Britanijos“, „Mūšis dėl Rusijos“, „Mūšis dėl Kinijos“ ir „Karas ateina į Ameriką“.

Ryškiausiai ir geriausiai įvertinta yra pirmoji filmų serijų dalis, kuri 1942 m. laimėjo „Oskarą“ geriausios dokumentikos kategorijoje.

Kuriant filmą buvo sumanyta viską sukonstruoti iš priešų vaizdinės medžiagos, kad pats priešas „įtikintų“, parodytų savo blogio mastą. Buvo naudojami priešų kalbų įrašai, filmai, kronikos, laikraščių straipsniai. Kiekvienas filmo kadras buvo įžūli propaganda – nuo pasakotojo tono, muzikos, nuotraukų iki naudojamų kadrų. Visa medžiaga buvo interpretuojama taip, kaip norėjo filmo kūrėjai.

Filmo pradžioje paklausiamas esminis klausimas: „Kodėl mes kariaujame?“. Vėliau seka atsakymas: „Dėl Perl Harboro? Ar dėl Didžiosios Britanijos? Prancūzijos? Kinijos? Čekoslovakijos? Norvegijos? Lenkijos? Olandijos? Belgijos? Albanijos? Jugoslavijos? Ar Rusijos?“ Vardinant visas šalis matomas jų bombardavimas. Tai buvo stipri psichologinė manipuliacija, po kurios žiūrovai turėjo sau atsakyti, kad buvo pakankamai priežasčių kariauti ir pateisinti JAV įsitraukimą į karą.

Emocinį poveikį sustiprino ir aiški bei konkreti gėrio ir blogio skirtis. Tai parodoma ir vizualiai. Kaunasi du pasauliai: vienas – laisvas, kitas – vergų. Parodomos dvi planetos: balta – laisvųjų, juoda – užkariautų.

Toliau filme buvo rodomi okupuojančių šalių žiaurumai. Žemėlapyje matomas jų godumas, kuris apima visą pasaulį – užkariaujamos ir pasisavinamos teritorijos. Musolinis, Hitleris ir Hirohito parodomi kaip šėtoniški demagogai. „Negalvokite, ir sekite paskui mane“, – ši frazė kartojama dažnai. Filmo gale vėl pakartojamas klausimas: „Kodėl mes kariaujame?“ Ir atsakoma – dėl laisvės. Jei jos neteksime, neteksime visko.

Pirminė idėja buvo šį filmą skirti tik ginkluotosioms pajėgoms. Buvo tikimasi, kad pamatę jį kareiviai bus labiau motyvuoti kariauti, kai žinos karo priežastis, ir žinos, kodėl JAV įsitraukė į karą. Todėl šį filmą pamatyti buvo privaloma kiekvienam JAV kareiviui.

Kadras iš filmo „Suskaldyti ir užkariauti“ Šaltinis - cinewiki.wikispaces.com

Kadras iš filmo „Suskaldyti ir užkariauti“
Šaltinis – cinewiki.wikispaces.com

Tačiau vėliau buvo nuspręsta, kad jis yra per geras, jog būtų slepiamas, ir dar prezidentui F. D. Rooseveltui pareikalavus, šis filmas buvo pristatytas visuomenei. Buvo tikimasi, kad pamatę šį filmą jie taip pat pakeis nuomonę apie karą ir pradės jį remti.

Ši propagandinių filmų serija yra viena svarbiausių ir ryškiausių JAV II pasaulinio karo propagandos produktų. Netgi Didžiojoje Britanijos Ministras pirmininkas W. Churchillis užsakė visą seriją, kad jas būtų galima rodyti britų visuomenei.

Visus metus iki karo pabaigos JAV tiek meninis, tiek dokumentinis kinas tarnavo kaip stiprus instrumentas keisti socialinius ar politinius požiūrius. Taip pat jis propagavo kariavimo tikslus ir pastangas.

Į karo pabaigą propagandinių elementų bei karinių filmų mažėjo, nes jau vyravo aiškus bendras supratimas, kad karą prieš priešus Europoje ir Japonijoje Sąjungininkai laimės. Dažnai jau suplanuoti tokio žanro filmai buvo kuriami greitai ir jais buvo greitai „atsikratoma“. Nebebuvo prasmės toliau jų kurti. Karo baigtis buvo aiški ir nebeliko pagrindinio juostų kūrimo tikslo – kelti žmonių patriotiškumą ar paveikti jų nuomonę karo klausimu.

KINFO projektą „Propaganda kine“ remia:

spaudos remimo fondas

Viewing all 141 articles
Browse latest View live